Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Za młoda na bycie wege??????
Autor Wiadomość
Inez 
Natchniony Veg

Wysłany: 2007-12-23, 13:06   

CJWarlock napisał/a:
Np. zakres normy poziomu żelaza jest ustanowiony dla osób, krótko mówiąc, przejadających się mięsem.

A są jakieś normy dla wegetarian?? Bo strasznie mnie to interesuje, może ja wcale nie mam niedoboru, tylko po prostu niski poziom. Najlepsze jest to, że kiedyś dolną granicę stanowiły 55 ug/dl, a teraz to spadło do 40 :mrgreen: (dla kobiet oczywiście).
Najlepsze jest to, że moja lekarka wysnuła taka samą teorie, zmienia się w naszym kraju :D

KleryK, a jakie badania robisz?? Co to znaczy pełne?? Ja bym sobie wapń na wszelki wypadek musiała zrobić :)

KleryK 
Ostoja Wiedzy
GO VEG OR DIE

Wysłany: 2007-12-23, 13:42   

To są badania pełnej morfologii krwii. Raz na rok, a co 2 miesiące są badania hemoglobiny , krwinek i oczywiscie na wszystkie tryple i choroby, jeżeli coś było by nie tak to tym podstawowym badaniu nie pobierają odemnie krwi. Póki co jak oddaje 5 lat to zawsze odemnie brali krew :) a moj braciszek mięsożerca to tak 1 na 3-4 razy ma w krwi coś nie tak. peace

CJWarlock 
Łamacz Klawiatur
Ravedome.org

Wysłany: 2007-12-24, 01:54   

Inez napisał/a:
CJWarlock napisał/a:
Np. zakres normy poziomu żelaza jest ustanowiony dla osób, krótko mówiąc, przejadających się mięsem.

A są jakieś normy dla wegetarian??

Tak szczerze mówiąc to nawet w tej chwili nie pamiętam zakresu obecnej i tej poprzedniej normy żelaza. Po prostu 4 lata temu pewna osoba miała badanie, lekarka oddziałowa powiedziała coś w stylu "o, wege, to ma nie dobór żelaza" i zaleciła "Hemofer". A potem od mamy się dowiedziałem, że to było dziwna ocena, bo właśnie dla wege, w dodatku kobiet ten poziom normalny jest niższy, a Hemofer akurat tylko jest dodatkowo pożywką dla bakterii niekorzystnych (już nie pamiętam jakich), więc jeśli nie zbada się obecności tychże w organizmie, to branie Hemoferu jest ryzykowne, a poza tym w wypadku owej osoby było zbędne, bo miała tak pomiędzy minimum a połową (czyli dla wege kobiet akurat). Tylko właśnie nie pamiętam, czy to był zakres normy tej starej, czy tej z uwzględnieniem wege, ale raczej tej starej.

Nie chcę za bardzo w szczegóły wchodzić, bo mogę czegoś już nie pamiętać. W każdym razie wtedy się dowiedziałem o tym, że zakres normy podawany w tabelce wyników to wcale nie jest jakiś ostateczny wyznacznik normalnego poziomu żelaza, i że trzeba jeszcze wziąć poprawkę na ów zakres. :)

Alispo 
Veg Do Potęgi

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2007-12-24, 09:38   

wiadomo,ludzie sa rozni,ale bez przesady z tym wyroznianiem wegetarian..jak ktos ma wyniki poza normami to niech sobie tego wegetarianizmem nie tlumaczy tylko co najwyzej nieprawidlowym wegetarianizmem..

CJWarlock 
Łamacz Klawiatur
Ravedome.org

Wysłany: 2007-12-24, 19:01   

Alispo napisał/a:
wiadomo,ludzie sa rozni,ale bez przesady z tym wyroznianiem wegetarian..jak ktos ma wyniki poza normami to niech sobie tego wegetarianizmem nie tlumaczy tylko co najwyzej nieprawidlowym wegetarianizmem..

Napisałem już w jakiej granicy zdaniem lekarza oscyluje normalny poziom dla wegetarianek. Przecież nie namawiam tym nikogo do olewania ewentualnych wskazań ewidentnie alarmujących o stanie zbyt niskim lub zbyt wysokim. To chyba jasne, ale na wszelki wypadek właśnie to podkreśliłem.

Alispo 
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2007-12-24, 20:51   

jasne,tak ogolnie pisalam,bo vegowie szukaja czasem takiej wymowki,ze vege maja inne normy. peace

CJWarlock 
Łamacz Klawiatur
Ravedome.org

Wysłany: 2007-12-25, 01:11   

Ale numer! Tak mi się wydawało, że poprzedniego posta napisałem DZISIAJ, że z niedowierzaniem i cholernym zdziwieniem (czytaj: osłupieniem i wytrzeszczem oczu) patrzyłem na to, że Twój post ma napisane w dacie "WCZORAJ"... Gdzieś mi kawałek czasu zniknął...

[...tu sobie mija 5 sekund...]

Echem, właśnie się skapnąłem, że przecież już jest 1:08, i że opisy "wczoraj" są jak najbardziej na miejscu, tylko że dla mnie jest to kontynuacja "dzisiaj". :) No, to się popisałem z tym zdziwieniem... ;) Ale zostawię tak, bo fajnie wygląda, hehe. :megapolew:

Inez 
Natchniony Veg

Wysłany: 2007-12-28, 17:34   

Alispo napisał/a:

Tylko to raczej chodzi o to, jakie te normy są. Dlaczego normy dla kobiet są niższe niż dla mężczyzn?? To coś na ten gust moim zdaniem. Normy zostały ustalone dla ludzi spożywających dużo miesa, dlatego były kiedyś niejako zawyżone. Tak jak z normami bialka ;)
Poza tym, jak bym tak wszystkiego na "nieprawidłowy wegetarianizm" nie zwalała, bo nie wszystko zależy od nas niestety. Ludzie mają tendencję do upatrywania w wegetarianach anemików, a wegetarianie u anemików-wegetarian źle odżywiających się ludków peace

moon 
Pilny Veg

Wysłany: 2007-12-28, 18:27   

Przede wszystkim to nie powinniśmy kierować się tabelkami tylko słuchać swojego organizmu :) on sam wie czego nam ewentualnie brakuje i daje różne objawy. Te normy zostały opracowane pod katem wagi i trybu życia zapewne... mężczyźni są zazwyczaj postrzegani jako ciężko pracujący (a wiadomo im więcej wysiłku tym więcej witamin i minerałów tracimy), dlatego normy dla nich są wyższe niż u kobiet.

Asza18 
Mały Veg
Asza18

Wysłany: 2008-05-26, 20:01   

stephanie napisał/a:
Alispo napisał/a:
ale trzeba nauczyc sie z tym zyc :)

Bo odpowiadanie na takie i podobne pytania (np. "To co Ty jesz?") potrwa tak długo jak będziesz wegetarianka ;)

jejku jejku! to pytanie to juz po prostu mi zbrzydło!!! szczerze? to conajmniej 30 osób zadało mi je i to nie inaczej niż właśnie "TO CO TY JESZ" ja odpowiadam wtedy że nic, żyję powietrzem i dodaję, że na głupie pytanie głupia odpowiedź. A jak komuś trzeba to wyjaśnić bo nie wypada tak powiedzieć (np mojej pryszłej teściowej 8-) ) to po prostu wymieniam z 20 pysznych potraw wege tak wyszukanych że pytający zamyka japę na conajmniej godzinę :mrgreen:

Alispo 
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2008-05-26, 23:17   

moon napisał/a:
Przede wszystkim to nie powinniśmy kierować się tabelkami tylko słuchać swojego organizmu :) on sam wie czego nam ewentualnie brakuje i daje różne objawy. Te normy zostały opracowane pod katem wagi i trybu życia zapewne... mężczyźni są zazwyczaj postrzegani jako ciężko pracujący (a wiadomo im więcej wysiłku tym więcej witamin i minerałów tracimy), dlatego normy dla nich są wyższe niż u kobiet.

akurat tu nie chodzi o wysilek z tymi normami dla kobiet i mezczyzn,raczej o fizjologie.
objawy to sie pojawiaja juz przy sporych niedoborach,a lepiej do takich nie dopuszczac..
jasne,ze nie wszystkie problemy musza byc wywolywane przez zla diete,czesto to sa inne sprawy,ale nie ma co bagatelizowac zlych wynikow"bo my vege mamy inaczej"

ika 
Mały Veg
ika

Wysłany: 2009-02-09, 20:15   Re: Za młoda na bycie wege??????

Wegusia napisał/a:
(mam 14 lat)

ja jestem wege od 13 roku zycia :) tez przez to przechodzilam, glupie pytania i trudne odpowiedzi, ale wlasnie pokazuje ludziom ze mozna byc wege, swietnie zdrowym i osiagac w miare dobre wyniki w sporcie :) ) jest do zrealizowania ! :D

Enn
Mały Veg

Wysłany: 2009-03-10, 14:31   

Też nie raz pytano mnie, co ja właściwie jem, ale wtedy mówiłam, że wszystko, bo tak naprawdę, to będąc wege, można jeść wszystko, co nie zawiera produktów, które nasza dieta wyklucza, a takich można znaleźć naprawdę dużo. A a propos nauczycielek biologii, to myślę, że jako osoby kochające przyrodę (teoretycznie) powinny popierać wegetarianizm u swoich uczniów, a przynajmniej go nie krytykować.

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2009-03-11, 08:36   

Enn napisał/a:
A a propos nauczycielek biologii, to myślę, że jako osoby kochające przyrodę (teoretycznie) powinny popierać wegetarianizm u swoich uczniów, a przynajmniej go nie krytykować.

Moja pani od ekologii nie widziała nic złego w produkcji futer naturalnych na farmach, bo uważała, że taka produkcja nie narusza działania naturalnego ekosystemu (nie zabijane są zwierzęta żyjące na wolności)...

Husky
Veg Niebanalny

Wysłany: 2009-03-25, 17:50   

Cytat:
wiadomo,ludzie sa rozni,ale bez przesady z tym wyroznianiem wegetarian..jak ktos ma wyniki poza normami to niech sobie tego wegetarianizmem nie tlumaczy

no cóż, ludzie uwielbiają zrzucać wszystko na dietę wegetariańską...
rozumiem, ze moja babcia może mieć takie tendencje :P
ale mój szef, jak się dowiedział że jestem wege od razu zaczął sobie i mi wmawiać że pracuję jakoś tak anemicznie...ciekawe, że wczesniej tego nie widział...

Odpowiedz do tematu