Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Za młoda na bycie wege??????
Autor Wiadomość
Margot 
Veg przez duże V

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2009-03-26, 13:15   

Moim zdaniem ograniczenia w diecie wegetariańskiej ze względu na wiek wynikają z braku świadomości, posiadania rzetelnych informacji. Od kilku miesięcy pracuję w miejskiej bibliotece. Prowadzę co jakiś czas lekcje biblioteczne, na które przychodzą uczennice szkoły podstawowej. Kilka z nich, kiedy podjęłam temat o empatii i co za tym idzie: wegetarianizmie, powiedziały mi, że one bardzo chcą być wegetariankami ale mogą nimi zostać dopiero za 5 lat, jak im rodzice pozwolą. Ech... sama przechodziłam przez to samo. Ale w najbliższym czasie zrobię lekcję o wegetarianizmie.... Znalazłam nawet fajną lekturę: "Herb a vegetarian Dragon", może uda mi si choć odrobinę uchylić barierę nieświadomości. Może macie jeszcze jakieś pomysły, co mogłabym wykorzystać na takiej lekcji???

http://www.chatkamargot.blogspot.com/

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2009-03-28, 14:24   

a to bedzie skierowane do uczniow (jaki wiek?) czy taki wyklad otwarty, wchodzi kto chce. Chyba powinnas polozyc nacisk na pokazanie, ze bedac wege mozna sie dobrze i zdrowo odzywiac i - przede wszystkim - opowiedziec JAK to robic. I tutaj siegnelabym nie tylko do ksiazek napisaneych przez wegetarian dla wegetarian, ale tez do jakis zrodel 'oficjalnych' (zdaje sie, ze jakis raport WHO mowil, ze wege jest dobra dietą?), moze jakies opinie lekarzy itp.

EDIT: ok, szkola podstawowa. Czyli chyba jednak pokazanie wegetarianizmu od bardziej emocjonalnej strony, pokazanie skad sie bierze mieso, pokazanie jak rozmawiac z rodzina, gdzie szukac pomocy. Choc obawiam sie, ze w takim wieku wiekszosc jednak je to, co mamusia ugotuje...

Ostatnio zmieniony przez szmeras 2009-03-28, 14:28, w całości zmieniany 1 raz  

Hikikomori 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2009-03-28, 15:30   

A nie obawiasz się, że cię rodzice zlinczują, bo mieszasz w głowach ich dzieciom? ;)
Jeśli mogę coś zasugerować, to może nie pokazywać, skąd się bierze mięso, ale skłonić ich do samodzielnego myślenia, skąd się bierze kotlet, buty itd. Chociaż pisałaś, że kilka z uczennic już się deklaruje na przyszłość. Można też powiedzieć, że są takie grupy na świecie, które od wieków nie jedzą mięsa z powodów religijnych np (hinduiści, buddyści, adwentyści) i żyją. No i oczywiście, że bunt przeciwko kotletowi oznacza, że trzeba jeść te okropne warzywa :)

Mysiaste 
Pilny Veg

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2009-03-28, 15:37   

Hikikomori napisał/a:
Można też powiedzieć, że są takie grupy na świecie, które od wieków nie jedzą mięsa z powodów religijnych np (hinduiści, buddyści, adwentyści) i żyją.

W takich wypadkach to rodzice jeszcze bardziej się buntują. Wiecie jaki jest główny argument? Że się dziecko wciąga do sekty!

faktem jest, że przed przeprowadzeniem lekcji stricte o wegetarianizmie dobrze by było, gdybyś wcześniej skonsultowała się z dyrektorką Twojej szkoły... W razie afery zawsze masz "plecy"...

Hikikomori 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2009-03-28, 18:00   

Adwentyści Dnia Siódmego to 'sekta' chrześcijańska;] Jej członkowie opierają swój wegetarianizm na Piśmie Świętym, które jest także lekturą podstawową katolików. Po zapoznaniu się z ich argumentacją dochodzę do wniosku, że o wegetarianizmie powinno sie uczyć na religii.

sincerity
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-03-30, 01:24   

Ja bym im dała dzieciakom do zaniesienia do domu tabelki z różnymi wartościami/składnikami - np. białko, wapń, żelazo itp. i listę rzeczy które to zawierają + konkretne liczby - tak, żeby było na niej widoczne, że nie mięso jest powalającym na kolana źródłem żelaza na ten przykład. To jest lepszy argument dla rodziców niż empatyczne wynurzenia i "mieszanie w głowie", bo oni przecież "swoje wiedzą". Ale może jestem zbyt sceptyczna.

Yavola 
Mały Veg

Wysłany: 2009-08-08, 00:19   

pff mi też tak mówili i do dziś mówią
nie jem chyba od roku mięsa ( szkoda że nie od urodzenia ;( ) a żyje i nie umarłam
jeszcze mi dogadują że białaczkę mogę dostać i anemie itd bo mięso trzeba jeść, a to a tamto, głupia jestem... dziś kilku osobom powiedziałam co powoduje jedzenie mięsa i że to marnotrawstwo to ich zatkało..Jednak nigdy nie lubiłam mięsa jak zjadłam czułam się jakoś tak nie czysto jak by to jakieś "gówno" było..chciałam zrezygnować z jedzenia mięsa i wpadłam wtedy na pomysł żeby udawać że mi nie dobrze i brzuch mnie boli.. jakoś powoli doszłam do momentu tego, że nie jem już żadnego mięsa i jestem szczęśliwa! peace

sincerity
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-08-08, 18:24   

Yavola napisał/a:
jeszcze mi dogadują że białaczkę mogę dostać
Ooo, kreatywni, z tym się jeszcze nie spotkałam. W każdym razie bzdura jak mało która ;)

Yavola napisał/a:
nie jem już żadnego mięsa i jestem szczęśliwa!
Cieszymy się razem z Tobą i gratulacje! Oby tak dalej, ciesz się i bądź pewna swego :)

Yavola 
Mały Veg

Wysłany: 2009-08-08, 22:38   

No tak jeszcze np rosół zjeść muszę ( ale bez mięsa, tylko na bazie ) ;/ ale jak będę miała 18 lat to całkowicie zrezygnuje ;)

mienta 
Pilny Veg

Wysłany: 2009-08-08, 22:47   

ale są przecież przepisy na wegerosołki :)

Shakefork 
Veg nad Vegami
dożywotni banan

Wysłany: 2009-08-08, 23:04   

mienta napisał/a:
ale są przecież przepisy na wegerosołki :)
kostka rosołowa xD

Ja tam polecam pikantną zupę z soczewicy :)
soczewica(instrukcja obsługi gdziekolwiek) + pepperoni(niestety, chodzi o papykę :( ) + to co pachnie w kuchni najładniej i nie ucieka :)

mienta 
Pilny Veg

Wysłany: 2009-08-08, 23:09   

ale można rosół zrobić samemu, bez pomocy kostki :) bynajmniej przepis, który czytałam wczoraj na puszCCCe.pl chyba nie był z kostką... a zupa z soczewicy rządzi, dzisiaj ją jadłam (i wczoraj, i przedwczoraj...). tylko, że nie pikantną : )

Rob 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2009-08-09, 01:34   

Nigdy nie jadłem rosołu z kostki. Moja mama nigdy ich nie używała i ja też nie używam, bo po co? Zniekształaca się tylko smak. Najlepszy rosół jest na samych warzywach, w miarę mocny wywar robię. Dodaję odrobinę papryki słodkiej (w proszku) dla ciemniejszego koloru, czasami jakieś ziółka jak mam ochotę. Wychodzi super. Nie wyobrażam sobie jak można schrzanić tak dobre jedzenie jakąś sztuczną kostką z wątpliwymi dodatkami zresztą. Jeśli mogę.. odradzam.

aga_13 
Mały Veg

Wysłany: 2009-08-13, 13:58   

za młody??? hehe ja jestem wege od 9 roku zycia :lol:

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Pomogła: 78 razy
Wysłany: 2009-08-19, 12:36   

Rob napisał/a:
Nigdy nie jadłem rosołu z kostki. Moja mama nigdy ich nie używała i ja też nie używam, bo po co? Zniekształaca się tylko smak. Najlepszy rosół jest na samych warzywach,

I to popieram. W ogóle średnio rozumiem ideeę wrzucania kostek

Połykaj z Surri

Odpowiedz do tematu