Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Suplementacja wapnia
Autor Wiadomość
D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2019-06-19, 21:51   

Zdecydowałem, że za kilka dni będę pił 1,5 raza mniej napojów z wapniem, czyli średnio 1/3 litra dziennie (zamiast 1/2 litra). Wyliczyłem, że łącznie z taką ilością sezamu, jaką jem, spożywam dziennie 600 mg wapnia, a to uważam za bezpieczny poziom; przy czym tyle wapnia mam tylko w napojach i sezamie, a przecież w innym jedzeniu również jest trochę wapnia.

Co więcej, zżeram dużo witaminy D: już od dawna biorę dziennie tabletkę zawierającą 20 mikrogramów D2 i 20 mikrogramów D3; boję się to zmieniać, w związku z lekkim zwyrodnieniem stawów kolanowych (a ono jest już takie lekkie, że prawie nieobecne). A dodatkowo, witamina D jest też w napojach z wapniem. Sądzę, że taka duża ilość witaminy D prowadzi do niedużego zapotrzebowania na wapń.

A jeżeli po tych zmianach zauważę jakieś objawy niedoboru wapnia, to lepiej zwiększę dawki sezamu, niż napojów. To jest przynajmniej tańsze.

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2019-06-20, 10:45   

Wapń żaden problem, chcesz dodatkowo suplementować wapniem wystarczy węglan wapnia rozpuścić w kwasku cytrynowym, powstanie cytrynian wapnia, bardzo dobrze wchłanialna forma wapnia.
https://tiny.pl/tcdh7

Pozdro.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
NO :spam:

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2019-06-20, 12:13   

Jędruś napisał/a:
Wapń żaden problem, chcesz dodatkowo suplementować wapniem wystarczy węglan wapnia rozpuścić w kwasku cytrynowym, powstanie cytrynian wapnia, bardzo dobrze wchłanialna forma wapnia.

Wolę, żeby rozpuszczaniem zajmował się producent napojów, a nie ja. :) Czy osobno sprzedawany węglan wapnia jest łatwo dostępnym produktem dla zwykłego konsumenta?

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2019-06-21, 10:40   

Węglan wapnia to podstawowy składnik skał wapiennych. W każdej aptece można dostać tabletki z węglanem wapnia, włącznie z aptekami internetowymi.
Natomiast kwasek cytrynowy można dostać w sklepie spożywczym. To żadna tajemnica.

Skorupka jajka jest zbudowana z węglanu wapnia. Jak masz dostęp to wystarczy skorupkę zmielić i wsypać do roztworu z kwaskiem cytrynowym.

Pozdro.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
NO :spam:
Ostatnio zmieniony przez Jędruś 2019-06-21, 10:43, w całości zmieniany 1 raz  

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2019-06-21, 14:32   

OK, ale znacznie wygodniej mi kupować gotowe napoje zawierające wapń oraz kupować sezam. :) Ponadto, manipulacje z jajkami można uznać za niewegańskie (choć zależy, skąd wzięto te jajka).

marek.s 
świerzak
Triathlonista

Wysłany: 2019-08-06, 15:25   

Cześć,

co sądzicie o suplemencie Solgar Wapń, Magnez i Cynk? https://musclepump.pl/witaminy-i-mineraly/mineraly/solgar-wapn-magnez-plus-cynk-100-tabletek.html

Ogólnie jem bardzo mało nabiałów, nie przepadam, a po za tym mam problemy z laktozą. Ostatnio również wybudzają mnie w nocy skurcze i znajomy polecił mi właśnie ten suplement, myślicie że warto kupić?

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2019-08-06, 20:48   

Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że poprzedni post został umieszczony dla reklamy. A co do treści pytania, to skłaniam się do tego, że znacznie lepiej zjadać wapń będący w składzie produktów, niż w tabletkach. Dobre wegańskie źródła wapnia to sezam i napoje roślinne wzbogacone w wapń.

Odpowiedz do tematu