Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: taffit
2007-09-16, 20:44
Chleb domowej roboty
Autor Wiadomość
Koyaanisqatsi 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2004-08-06, 21:29   Chleb domowej roboty

czy zna ktos moze dobry, wyprobowany, niezbyt praco-i czasochlonny przepis na chleb pieczony w domu?
mialabym ochote cos takiego sprobowac:D
Ostatnio zmieniony przez Koyaanisqatsi 2004-08-06, 23:20, w całości zmieniany 1 raz  

Lara 
Natchniony Veg

Wysłany: 2004-08-06, 23:16   

qrcze , sama dziwie sie , ze to pisze ale po przeczytaniu twojego posta tez mam taka ochote jak ty ...wiec równiez czekam peace

saso 
Łamacz Klawiatur
mechanik

Wysłany: 2004-08-07, 14:26   

Wiele razy robięm ale nie według przepisu tylko na oko.
To bedzie coś takiego:
Do kubeczka wlewam ciepłej wody, wrzucam z ćwiartkę kostki drożdży i odrobinę cukru i miocham.
Dlaej kilogram mąki wyrabiam z wodą i zawartością kubeczka (wody trza dać tyle co by się wyrobione ciasto kleiło do rąk) plus łyżeczka soli (ew. jakieś przyprawy, ale najlepszy chleb jest czysty), i wyrabiam, im dłużej tym lepiej (dobrze jest rzucać ciastem o stół od czasu do czasu). MOżna seobi podorzucać jakieś bajery do ciasta; słonecznik, płatki owsiane, posiekaną cebulę, kminek itd.
Potem do brytfanki i na ok 2 godziny po szmatką sobie rośnie (byle nie w przeciągu). Następonie do rozgrzenego piekarnika (ok 200'C) i piecze się mniej więcej 30- 45 minut.
Zrobić chleb z białej mąki to jest pryszcz.
Gorzej jest z prawdziwą mąką razową. Jest cięższa i tutaj trzeba dość dobrze wyczuć proporcje. Trudniej się go robi ale jest o niebo lepszy i zdrowszy.
Można jeszcze robić na zakwasie, ja robiłęm raz ale juz nie pamiętam jak to było.
Moja rada: trening czyni mistrza.
Pozdrawiam.

Koyaanisqatsi 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2004-08-07, 17:58   

dzieki saso za przepis:) na pewno skorzystam juz w niedalekiej przyszlosci i pochwale sie rezultatem. :mrgreen:
mam jeszcze tylko jedno male pytanko: czy przed wlozeniem ciasta do brytwanki trzeba ja wysmarowas jakims tluszczem, ewentualnie obsypac jakimis platkam?(tak zeby ciasto sie nie przykleilo do foremki podczas pieczenia...)
:bye:

saso 
Łamacz Klawiatur
mechanik

Wysłany: 2004-08-08, 07:34   

Tak tak. Możesz także dodać łyżkę oleju do samego ciasta.

Koyaanisqatsi 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2004-08-08, 10:00   

ok, dzieki :D

odiga 
Veg nad Vegami

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2004-08-08, 12:37   

a ja kiedyś robiłam chleb i pamiętam tylko, że był straaaaasznie suchy :( nawet się kroić nie dało...

saso 
Łamacz Klawiatur
mechanik

Wysłany: 2004-08-09, 09:20   

jeżeli ciasto się będzie solidnie kleić do rąk - to chleb nie bedzie suchy.

amciak 
Mały Veg

Wysłany: 2004-12-11, 17:04   

Ja kilka razy pieklam chleb, ale tylko raz w pelni spelnil moje oczekiwania:) Tylko z maki razowej. To jest tak, ze on (przeczytalam tak w ksiazce, ktorej niestety juz nie moge dostac) moze nie wyjsc bez zadnej wiadomej przyczyny, tzn. chleb razowy.

Ale nawet taki bardzo mokry chleb jest pyszny. Jesli piecze sie w foremce dlugiej i glebokiej - bedzie bardziej mokry i ubity, jesli w szerokiej i plaskiej - bedzie mial wieksze oczka... Taki mi bardziej smakuje. Wyglada podobnie do niektorych chlebkow shusslanda. Dlatego tez jesli nie moge kupic dobrego chleba (po ktory specjalnie jezdze czasem do Torunia), to kupie shusshit z zaciemnaiczami, karmelem i i nnym paskudztwem.

Pierwszy raz upieklam taki chleb z kumpela, jak mieszkalysmy w wynajetym mieszkaniu. kiedy wyjelysmy go z piekarnika..poczulysmy, ze stworzylysmy DOM. Kiedy we wlasnym domu upiecze sie chleb, to jakby sie go poswiecilo. ma to w sobie cos wiejskeigo... cos boskiego, cos z matki ziemi :D hehe. smacznego!

defu 
Veg przez duże V
wedżi pedżi

Wysłany: 2004-12-12, 09:22   

saso a jaka ta maka ma byc, bo sa rozne biale, chyba ze to bez roznicy

saso 
Łamacz Klawiatur
mechanik

Wysłany: 2004-12-12, 16:35   

Naturalnie- razowa.
Tylko od razu uprzedzam że nie wszystko złoto co się świeci. Wjększość mąki sprzedawanej w marketach i podobnych miejscach jako "mąka razowa", koło razowej nawet nie stało. Często jest to biała mąka z domieszką otrąb. Prawdziwą razową trza brać z pewnych żródeł (np młyn) albo od kogoś kto wiadomo że nie ściemnia. Ma ona charakterystyczny wygląd.

amciak 
Mały Veg

Wysłany: 2004-12-14, 21:32   

Polecam firme BioBabalscy. Znam ich osobiscie, fantastyczni ludzie, wegetarianie:) Maja mnostwo tez innych produktow i jeszcze nigdy sie nie zawiodlam :)

odiga 
Veg nad Vegami

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2004-12-14, 21:54   

saso napisał/a:
Ma ona charakterystyczny wygląd.

z przeproszeniem wygląda jak cement :roll:
(to chyba dotyczy żytniej... ale nie jestem pewna, bo dawno nie miałam z takową do czynienia)

KotMiś
Veg Niebanalny
+ 3 koty + ? kotów

Wysłany: 2004-12-15, 13:38   

Na kilogram mąki pszennej razowej-400g żytniej razowej.Pszenna jest brązowawa, a żytnia szara.Zapraszamy na degustację!!!

sfistaq 
Łamacz Klawiatur
Namaste!

Wysłany: 2006-08-02, 19:01   

a jest taka mozliwosc zeby upiec chlebus ale bez drozdzy ??bo jak sie ma na nie uczulenie :( a tu gdzie jestem chleb smakuje jak kapec blee :-?

"Zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną"

Odpowiedz do tematu