Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Hm co jeść?
Autor Wiadomość
Kwiatek 
Mały Veg
Katarzyna

Wysłany: 2007-01-29, 22:01   Hm co jeść?

Już coraz mniej jem, z dnia na dzień przestałam jeść nabiał pochodzenia zwierzęcego. Ale ciągle czytam, że to jest opryskiwane, że jedzenie tamtego to wyzysk ludzi, którzy pracują w okropnych warunkach. Gdzieś indziej żeby soi nie jeść codziennie, na orzechy znowu mam uczulenie...
Nie łamie sie. Ale juz nie wiem co jeść. Obawiam sie, że nie ma ani jednego zdrowego pokarmu, jabłka na przykład aż są tłuste od jakiegoś chyba opryskiwania.
Nie macie wrażenia, że to błędne koło?

Pozdrawiam :jestemgłupi:

Alispo 
Veg Do Potęgi

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2007-01-29, 22:45   

mamy ;) nie mozna byc idealnym,ale mozna chociaz mniej szkodzic.Tego sie trzymaj. :-)

Margot 
Veg przez duże V

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2007-01-30, 17:07   

Z jabłkami to fakt, moja znajoma pracowała w sklepie spożywczym. Powiedziała mi, że jabłka smaruje się tłuszczem zwierzęcym lub (niekiedy) olejem żeby się nie marszczyły w zimie.

A ogólnie rzecz biorąc - zgadzam się z Alipso - każdy z nas choć odrobinkę ale mniej szkodzi ;)

http://www.chatkamargot.blogspot.com/

Alispo 
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2007-01-30, 18:31   

Ze co niby w tym sklepie tak smarowali?w ogole to sa najczesciej woskowane jablka.. :-?

Aneta 
Veg Niebanalny

Wysłany: 2007-01-31, 17:05   

taa jelsi sie przyjrzec wszystkiemu to nawet owoce suszone sa niezdrowe. Nie popadajmy w panike :-) Nie ma sensu. Jedzmy to na co mamy ochote a organizm sam sobie poradzi :-)

Margot 
Veg przez duże V

Wysłany: 2007-02-01, 14:54   

Alispo napisał/a:
Ze co niby w tym sklepie tak smarowali?w ogole to sa najczesciej woskowane jablka.. :-?

Zazwyczaj są woskowane ale w tym przypadku nie były.

Cytat:
taa jelsi sie przyjrzec wszystkiemu to nawet owoce suszone sa niezdrowe. Nie popadajmy w panike :-) Nie ma sensu. Jedzmy to na co mamy ochote a organizm sam sobie poradzi

Oczywiście, suszone owoce są siarkowane, żeby ładniej wyglądały. Nikt nie wpada w panikę, opisałam tylko przypadek (mam nadzieję, że jednostkowy), o którym słyszałam z pewnego źródła. ;)

sylwia 
Veg Do Potęgi
"ta zła"

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2007-02-01, 16:36   Re: Hm co jeść?

Kwiatek napisał/a:
Nie macie wrażenia, że to błędne koło?

oczywiscie, ze tak. dlatego ja np. postanowilam nie panikowac. jak jablko tluste, to myje i wycieram. a w ogole to staram sie nie kupowac w super-hiper warzyw ani owocow, tylko na rynku albo od dzialkowcow. soi nie jem codziennie, bo faktycznie sie nie powinno - za to wchodzi soczewica, cieciorka, fasola... Warzywa w puszkach ponoc niezdrowe, to tez nie jem codziennie, a co sie da, kupuje suszone (soczewica, fasola, etc.) Chleb na codzien jem razowy, ale bialej buleczki z maslaem czosnkowym raz na tydzien nie odmowie..

Generalnie wychodze z zalozenia, ze jak nie jest za duzo, to nic nie zaszkodzi specjalnie. I generalnie chcialabym, zeby rozwazania tego typu stanowily moj najwiekszy problem.. ;)

Margot 
Veg przez duże V

Wysłany: 2007-02-02, 14:45   Re: Hm co jeść?

Cytat:
I generalnie chcialabym, zeby rozwazania tego typu stanowily moj najwiekszy problem.. ;)

Tego typu rozważania stanowią dla mnie najmniejszy problem ;) "Ciekawi" mnie tylko "zapobiegliwość" i "spryt" sprzedawców w niektórych sklepach spożywczych. Sylwio, podoba mi się Twoje podejście do odżywiania się. Popieram racjonalność. Pozdrawiam :-) [/quote]

biedroniastaaaa 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2007-02-03, 20:13   

czego ludzie nie zrobia zeby "opchnac" towar, ehhh brak slow

Alispo 
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2007-02-12, 13:56   

Margot napisał/a:

Zazwyczaj są woskowane ale w tym przypadku nie były.

kurcze,ja albo slepa jestem,albo nie jadam woskowanych..(mam nadzieje,ze to drugie..)

Sprawiedliwa 
Ostoja Wiedzy

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2007-02-12, 15:30   

czasem nawet ciężko domyć takie woskowane jabłka..kleją się nawet po dokładnym myciu w gorącej wodzie

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2007-02-12, 20:49   

Kiedyś się w to bawiłem. Najlepsza jest sodka (wodorowęglan sodu) ekologiczny detergent, i to nie tylko do woskowanych jabłek.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty

NO spam

MissWeg 
Mały Veg

Wysłany: 2012-05-28, 19:40   

fuj to sie dowiedziałam.. beee o tych jabłkach.. ochydztwo.... ;p

eliwinter 
Guru Veg
wu-wei

Pomogła: 21 razy
Wysłany: 2012-05-28, 22:35   

Pierwsze słysze o woskowaniu jabłek... :shock: Mój ojciec posiada sady i z tego co wiem niektóre odmiany jabłek wydzielają własną woskowinę - przeważnie pod koniec sezonu przechowalniczego, czyli jakoś późną wiosną.
Inspirujący wykład, który może zmienić Twoje życie - Gary Yourofsky

dorota_1988 
Veg Niebanalny
smutasek

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2012-05-29, 15:23   

Tutaj trochę informacji o woskowaniu owoców:

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2217
http://www.sadinfo.pl/arc...i-jablkami.html

Generalnie w Polsce raczej nie powinno być problemu ze szkodliwością substancji stosowanych do woskowania. Chociaż sam proceder mi się nie podoba :evil:

A tak odnośnie samego tematu to uważam, tak jak wyżej wypowiadający się, że nie da się uniknąć całkowicie tego szkodzenia sobie jedzeniem, ważne żeby wybierać to co szkodzi mniej. Wiele razy słyszałam opinie że np. jeżeli nie stać nas na ekologiczne warzywa, owoce, fasolę itd. to i tak nie jest to powód żeby ich nie jeść, bo najważniejsze są składniki odżywcze i dobroczynne substancje w nich zawarte, a z małymi ilościami zanieczyszczeń nasz organizm sobie poradzi :-) I to samo dotyczy każdego rodzaju jedzenia. Ważne żeby unikać tego co najgorsze - śmieciowej żywności, słodyczy itp. Ale też bez przesady, od czasu do czasu w małych ilościach nic nie zaszkodzi ;)

Osobną kwestią jest oczywiście to czy nasze wybory konsumenckie szkodzą innym. Np. kiedy kupujemy kawę czy banany nie pochodzące z upraw fair-trade. Szczerze mówiąc osobiście bardzo rzadko się nad tym zastanawiam :oops:

Odpowiedz do tematu