Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zmielone i moczone vs moczone i zmielone
Autor Wiadomość
bartezzzzz 
Veg Dojrzały
leszcz

Wysłany: 2007-02-19, 18:25   zmielone i moczone vs moczone i zmielone

tak na rozkręcenie forum,
mam pytanie, które mnie nurtuje

Czy orzechy, pestki lub nasiona najpierw zmielone a nastepnie moczone mają takie same wartości odżywcze jak te najpierw namoczone a potem zmielone?

chodzi mi głownie o siemie lniane, gdyż nie mam i predko mieć nie bedę młynka, który poradzi sobie ze zmieleniem moczonego siemienia.
pozdro
b.

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2007-02-19, 21:19   

Generalnie lepiej podkiełkować ponieważ wtedy cały system rusza, i wytawarzają się witaminy i inne pożyteczne związki a zminiejsza się ilość antypożywek (1 grupa zobacz poniżej). Nasiona z grupy 2 lepiej zmielić na sucho dopiero namoczyć (najwyżej 2 godzinki i to w lodówce aby bakteryjki nie weszły).

Są dwa typy przystosowań nasion: Grupa 1. nasiona które są dobrze zaimpregnowane i kiełkowanie zmniejsza ilość ww. impregnacyjnych antypożywek (np. nasiona roślin strączkowych jak soja, soczewice, ciecierzyca, rośliny zbożowe, do tej grupy należy większość nasion).

Druga grupa to nasiona które podczas kiełkowania właśnie zaczynają wytwarzać antypożywki, goryczki itd. np. mak, kardamon, (wszystkie te które zamiast stawać się bardziej słodkie stają się gorzkie.

Trzeba to jeszcze dopracować, botanicy powinni wiedzieć więcej, ww. antypożywki to przede wszystki związki zwane ogólnie terpenami (w googlu poszukaj).

Z orzechami jest różnie warto namoczyć orzechy laskowe mają dużo antypożywek natomiast niektóre nie wymagają aż takich zabiegów np. orzechy brazylijskie, makadamia (australijskie), nerkowiec. Orzechy powinno przechowywać się w zamrażalniku, ponieważ szybko jełczeją.
Siemie lniane moczone i wypłukane zawiera mniej glikozydów cyjankowych (jest łatwiej strawialne), idealnie jest ww. podkiełkować (t.j. opryskiwanie bez moczenia).

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty

NO spam
Ostatnio zmieniony przez Jędruś 2007-02-21, 10:48, w całości zmieniany 1 raz  

MoSSi 
Veg przez duże V
Master :)

Wysłany: 2007-02-20, 17:54   

bartezzzzz napisał/a:
tak na rozkręcenie forum,
forum chyba dośc dobrze prosperuje
By drogi swej nie zmieniać
Nie zmieniać...

Alispo 
Veg Do Potęgi

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2007-02-20, 18:44   

Chodzilo chyba o witarianskie,faktycznie dopiero raczkuje ;)
prywata OT: Mossi-nie masz w Żorach kogos chetnego na krolika?popytaj,bo na dom czeka Max z Żor http://adopcje.kroliki.net/
koniec OT :oops:

MoSSi 
Veg przez duże V
Master :)

Wysłany: 2007-02-20, 19:38   

Moja kuzynka kupiła z jakies 2-3 tygodnie temu królika... moze weźmie drugiego popytam :)
Nie zauwazyłam że to na forum witarianskim :jestemgłupi:
By drogi swej nie zmieniać
Nie zmieniać...

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2007-11-21, 14:57   

Mam pytanie .Gdzie kupujecie surowe orzechy ziemne bo u mnie w z Zielonej Górze wszyscy otwieraj szeroko usta i oczywiście proponują prażone. wiem ,że jest takie miejsce w Gdańsku ( mam nawet adres ) ale za daleko , może ktoś z znajomych będzie jechał ......no i oczywiście trzeba kupić trochę więcej . :bye: .Pozdrawiam

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2007-12-01, 17:05   

Tutaj kto chce troszkę o konopi siewnej (I NIGDY NIE MYLIĆ Z TA BARDZIEJ POPULARNĄ ) 8-) : Owoce konopi są niezwykle cenną odżywką, ale i znakomitym lekiem. Zawierają przede wszystkim duże ilości tłuszczu, olejku lotnego, bogactwo witamin, soli mineralnych (zwłaszcza cynku) oraz lecytynę, tak nieodzowną w sprawnym funkcjonowaniu tkanki nerwowej, substancje śluzowe oraz związki białkowe i inne.
Siemię konopi stosuje się jako cenną odżywkę i równocześnie jako znakomity, prosty i naturalny a tak mało znany lek, zwłaszcza dla dzieci schorowanych, osłabionych, blednicowych i niedożywionych na różnym podłożu i w ogóle dla osób cierpiących na różne dolegliwości na tle awitaminozy, dla ozdrowieńców, wyniszczonych chorobą lub przez inne niesprzyjające okoliczności życiowe. W danych przypadkach stosuje się tzw. mleczko konopne, które sporządza się tak: około 100 g nasion konopi dobrze wypłukać na sicie pod bieżącą wodą, wsypać do moździerza lub zwykłego odpowiedniego garnka i utłuc na miazgę. Teraz dolać do roztartej masy konopi około 3 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody, ciągle rozcierając, aż do uzyskania mleczka, które następnie przecedza się przez sito lub rzadkie płótno. Tak uzyskane mleczko (szczyptą soli lub małym dodatkiem cukru) mogą zażywać nie tylko osoby z wyraźnymi oznakami awitaminozy, zaburzeń na tle nerwowym, w chorobach dróg żółciowych i inne, ale także ludzie zdrowi wypijając od 1-3 szklanek tego mleczka dziennie.
Pisząc o konopiach, nie sposób pominąć "siemieniotki" - zupy konopnej - która kojarzy się bardzo silnie z wieczerzą wigilijną na Śląsku. Oto przepis: (w proporcji na 2-3 osoby na 2-3 dni): l/2 kg konopi dobrze przepłukać, wsypać do garnka, 2alać do równości wodą i gotować do ukazania się białych kiełków (dość długo). Teraz uciera się ugotowane siemię lub mieli w maszynce do mielenia, dolewa częściami około 2-3 1 gorącej wody, przeciska przez sito, dolewa kleiku, sporządzonego z kilku łyżek mąki pszennej na mleku, dodaje szczyptę soli i gotuje. Podaje się z kaszą gryczaną na gęsto lub z grzankami
Konopie siewne (Cannabis Sativa) są rośliną uprawną, występującą również na stanowiskach dzikich (C. Ruderalis). Popularne są też konopie indyjskie (C. Indica). Towarzyszą człowiekowi od co najmniej 8 tysięcy lat i pod tym względem wygrywają z innymi roślinami. Stało się tak dlatego, że ilość możliwych zastosowań konopi jest ogromna. Krótko mówiąc ludzie używali konopi jako: pokarmu, lekarstwa, afrodyzjaku, narkotyku, surowca na papier, włókno, dzież, liny i żagle, paliwo, a ostatnio nawet plastik.
W.w.sposoby polecam weganom . Oczywiście mój sposób na konopie wita jest prosty :lol: moczę (czas wg uznania ) - najczęściej ok.12-16 lub dłużej i później miksuje z wodą mineralną letnią , przecedzam i powoli wypijam sącząc , rozprowadzając z śliną . :roll: .Spróbujcie. Pozdrawiam Krzysztof z Zielonej Góry. :bye:

prinsik 
Mały Veg

Wysłany: 2009-01-11, 23:13   

A gdzie sie kupuje takie ziarna konopi ??

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-01-12, 13:00   

WITAM :sloneczko: !!!

W sklepach wędkarskich ( na 100% ) - NIESTETY.
Możliwe ,że na targu lub giełdach rolno - towarowych.

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:

hannah_9 
Ostoja Wiedzy
Zabłąkana owca

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2009-01-12, 13:29   

Wlasnie dobrze ze powrociliscie do tematu konopii.
Mam nadzieje, ze w Polsce ukaza sie wkrotce tez siemie konopii, bo obecnie w UK mozna kupic w skl. ze zdr. zywn. woreczek takich ziarenek, wcale nie zbyt drogo bo okolo funciaka. Jestem w szoku ze w Pl mozna zakupic w skl. wedkarskich!!! :shock:

Sporo sie tu o tym mowi w kontekscie zdrowego jedzonka i ekologicznej alternatywy jesli chodzi o wlokna itp.
Tu troche fajnych info:
http://www.yaoh.co.uk/about-hemp.html

Ja osobiscie uzywam obecnie oliwy z hempu:
http://www.yaoh.co.uk/cat...250ml-p-35.html

pytanko: czo ona ma takie same wlasciwosci jak opisal Krzysztof powyzej?

Polecam jesli jest mozliwosc zakupienia luib przywiezienia z uk.

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-01-20, 19:34   

WITAJ Hannah_9 !!! :sloneczko:

Wiadomo olej konopny to nie to samo co moczone , zmielone nasiona - pozbawiony jest białka i zw. mineralnych.

natomiast bardzo dobry jest w oleju konopnym stosunek kwasów tłuszczowych wielonienasyconych stosunek omega 3 do 6:

omega 3 - ok. 20 %
omega 6 - ok. 62, 6 %
kwasy nasycone ok.8,7%
kwasy jednonienasycone ok.8,7 %

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:

hannah_9 
Ostoja Wiedzy
Zabłąkana owca

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2009-01-20, 23:59   

Dzieki wielkie Krzysztof za odpowiedz!

Wlasnie teraz mocze swoje ziarenka konopii (i inne). Ostatnio kopiuje pewne "maselko", ktore mozna kupic w skl. ze zdr. zywn. (http://www.thefooddoctor.com/Essential-Seed-Omega-Butter-250g-Jar-POMEGABUTTER/).
Generalnie sa to zmielone ziarna konopii, slonecznika, dyni i siemia lnianego, wiec nic prostszego. Potrzeba jedynie mocniejszego blendera! Oczywiscie nie zaszkodzi jak zblenduje to z dodatkiem oleu konopnego :)
Pozdrawiam!

prinsik 
Mały Veg

Wysłany: 2009-01-21, 18:47   

Dzieki Wszystkim za informacje

wiesiek_c2
Pilny Veg

Wysłany: 2009-07-11, 12:51   

Tutaj bardzo ciekawe info o konopi:

http://www.ratical.org/renewables/hempseed1.html

Odpowiedz do tematu