Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
kawa czy energetyk w puszce?
Autor Wiadomość
xsurawkax 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2012-06-18, 22:39   kawa czy energetyk w puszce?

mam takie pytanie.

co lepiej zastosować w razie konieczności kawe czy energetyka w puszce?

kawa zawiera kofeine i akrylamid a energetyki z reguły tauryne, kofeine i bisfenol a

co będzie mniej szkodliwe?

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2012-06-18, 22:51   

Kawa nie jest szkodliwa. Udowodniono wiadomym eksperymentem z bliźniętami. :)

czerwony_autobus 
Veg przez duże V

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2012-06-19, 13:10   

Z energetyków Herbapolowski "Green Up" jest dość zdrwy,choć mogę się mylić. Jednak większość energetyków ma tyle trujących świństw, że lepiej nie tykać ich

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Pomogła: 78 razy
Wysłany: 2012-06-19, 13:22   

Raz w życiu łyknęłam jakiegoś energetyka. Musieliby mi dopłacać, żebym miała się czegoś takiego jeszcze kedyś napić.
A fusiasta kawa nie ma żadnych świństw, dzikej chemii, ukrytych E. No i ten smak 8-)

Jest jeszcze terere, czyli Yerba przygotowywana na zimno.

jakiś sklepik reklamujący Yerbę napisał/a:
Sposoby przyrządzania TERERE, czyli Yerba Mate na zimno:
Im zimniejszej wody użyjemy do przyrządzenia terere, tym lepiej - napój zyskuje wówczas najlepszy smak. Przyrządzanie należy rozpocząć od wsypania suszu do 3/4 wysokości naczynia , a także dodaniu cytryny i niewielkiej ilości soku owocowego. Yerba Mate przygotowana w taki sposób doskonale gasi pragnienie podczas upałów oraz dostarcza naszym organizmom mikroelementów. W zależności od regionu Ameryki Południowej, terere spotkać możemy pod różną postacią. Mieszkańcy Argentyny i Paragwaju piją napar z dodatkiem soku cytrynowego i pomarańczowego, a Brazylijczycy gustują w soku brzoskwiniowym. Picie Yerba Mate wymieszanej z ziołami stanowi dla wielu Paragwajczyków ochronę przed bólem brzucha lub głowy. Herbata spożywana z sokiem owocowym określana jest jako "terere ruso". Nazwa ta pochodzi od dodawania soku do naparu przez przybyłych do Paragwaju na początku XX wieku słowiańskich emigrantów. Terere jest popularny wśród młodych i starszych Paragwajczyków. Na ulicach miast często zauważyć można studentów idących na uczelnię z termosem pełnym lodowatej wody oraz guampą - specjalnym naczyniem, przeznaczonym do spożywania napoju, wykonanym najczęściej z bawolego rogu. Średnia temperatura w lecie wynosi w Paragwaju ok. 45 st. C , dlatego wśród osób pracujących funkcjonuje określenie "terere break", będące swego rodzaju synonim europejskiej przerwy na kawę. Spożywanie napoju w pracy to - oprócz ugaszenia pragnienia - okazja do poznania nowych ludzi oraz podtrzymywania relacji z partnerem. Dla wielu osób rytuały picia terere sprzyja także refleksji nad kończącym się dniem.

Połykaj z Surri

Miła Gosia 
Veg Do Potęgi
eko pedał

Pomogła: 28 razy
Wysłany: 2012-06-19, 18:19   

no Green up jest dość porządny, aczkolwiek ja zazwyczaj raczę się energetykiem gdy po prostu mam na niego ochotę, bo lubię to świństwo : ) jeśli chodzi o efekt to porządna fusiasta kawa czy nawet yerba bije go na łeb

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2012-06-22, 11:02   Re: kawa czy energetyk w puszce?

WITAJ Xsurawkax :sloneczko:
xsurawkax napisał/a:
mam takie pytanie.

co lepiej zastosować w razie konieczności kawe czy energetyka w puszce?

kawa zawiera kofeine i akrylamid a energetyki z reguły tauryne, kofeine i bisfenol a

co będzie mniej szkodliwe?

To nie tylko akrtylamid, to całe spektrum najrówniejszych związków powstających w związku z wysoką i bardzo wysoką temp. prażenia kawy - to one nadają kawie specyficzny zapach smak ( podobnie jak potrawy smażone, pieczone, prażone, wędzone itp. )
Różni producenci prażą w rożnej temperaturze.

Cały szereg wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych
http://pl.wikipedia.org/w...ory_aromatyczne
np.:piren
http://pl.wikipedia.org/wiki/Piren
fluoranten , chryzen ,antracen , fanantren ( związane z smoła weglową , smoła pogazową ) itd.
Akroleina - pewne ilości
http://pl.wikipedia.org/wiki/Akroleina
http://www.frankmckinnon.com/acrolein.htm

Trygonelina naturalnie występujący w surowych ziarnach alkaloid przekształca się w podczas prażenia związki mające mutagenne właściwości .Sam związek ma i pozytywne właściwości ( co ciekawe ,że czym dłuższe wyprażenie tym więcej tego związku co wykorzystuje jak zwykle przemysł farmaceutyczny do produkcji leków - oczywiście potrzebna odpowiednia technologia )

Karmelizacji węglowodanów
http://www.food-info.net/pl/colour/caramel.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/KarmelizacjaPiroliza związków organicznych.
Piroliza związków organicznych.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Piroliza
Całych szereg wymienionych związków jest również w dymie tytoniowym , w smażonych , pieczonych potrawach itp ).

Możesz wykorzystać herbatki z żeń-szenia,miłorzębu chińskiego , różańca górskiego,ashwagandy itp. do tego guarana w proszku itp .
Zielona herbata także posiada trochę kofeiny i nie uzależnia jak palona kawa .
Orzeszki koli - zawierają kofeinę i teobrominę.
Podobnie zielona kawa ma ilości kofeiny zbliżone do zielonej herbaty.

Samu łatwo zrobić napoje energetyzujące, mieszanki z w.w. ziół , herbat z dodatkiem np.: banana i np.:herbatki z mięty itp.itd. do tego można (lub i nie) dodać olej lniany , zmielone siemię lniane , nasiona sezamu .

Dobrze jest sprawdzić co uzależnia ,zwłaszcza gdy ktoś pije nałogowo kawę czy kofeina czy związki powstające w wyniku prażenia kawy - specyficzny smak ,zapach tego płynu .
Przydatne będą do tego prawdziwe zielone nasiona kawy , nie obrobione termicznie w bardzo wysokich temperaturach ( ew. można samemu uprażyć w temp. ok. 100st.C ,co czynią koneserzy i smakosze kawy).
Dodatkowo zielone surowe nasiona kawy mają wiele dobroczynnych składników ,których prażona jest już pozbawiona - np.: posiada o wiele większy poziom kwasu chlorogenowego ,który właśnie wpływa na szybką utratę wagi.

POZDARWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:
Ostatnio zmieniony przez krzysztof 2012-06-22, 11:04, w całości zmieniany 1 raz  

xsurawkax 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2012-06-22, 19:12   

Kurde Krzysztof jak ty znajdujesz takie informacje?

wielkie dzięki

a powiedz co myślisz o goździkach ? ( taka przyprawa )
zacząłem je żuć i działają na prawde dobrze. Pobudzają i człowiekowi sie nie chce spać.

Planuje jeszcze jedną noc je przetestować i wtedy wydam już bardziej sprawdzoną opinie

xwegax 
Łamacz Klawiatur
Skinheadfrau

Wysłany: 2012-06-24, 05:31   

czerwony_autobus napisał/a:
Z energetyków Herbapolowski "Green Up" jest dość zdrwy,choć mogę się mylić. Jednak większość energetyków ma tyle trujących świństw, że lepiej nie tykać ich

może i zdrowszy niż reszta - nie zawiera tauryny, inozytolu etc. ALE to właśnie te substancje dają kopa i odpowiadają za działanie energetyzujące bardziej niż kofeina. Przetestowałam na sobie wielokrotnie - niestety lubię te "oranżadki".
Kawę piję od jakichś 18 lat, nie zaobserwowałam negatywnych skutków. Czasem tylko kiepski smak.
Oi!
Ostatnio zmieniony przez xwegax 2012-06-24, 05:31, w całości zmieniany 1 raz  

czerwony_autobus 
Veg przez duże V

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2012-06-24, 11:07   

xwegax napisał/a:

może i zdrowszy niż reszta - nie zawiera tauryny, inozytolu etc. ALE to właśnie te substancje dają kopa i odpowiadają za działanie energetyzujące bardziej niż kofeina. Przetestowałam na sobie wielokrotnie - niestety lubię te "oranżadki".
Kawę piję od jakichś 18 lat, nie zaobserwowałam negatywnych skutków. Czasem tylko kiepski smak.
Jak dla mnie gorszymi substancjami w energetykach są wszelkie wzmacniacze smaku i kolory, tauryny i inozytolu się nie boję - może powinnam.
Ja czasami zauważam wypłukiwanie magnezu od kawy :(

xwegax 
Łamacz Klawiatur
Skinheadfrau

Wysłany: 2012-07-02, 03:11   

Jak dla mnie gorszymi substancjami w energetykach są wszelkie wzmacniacze smaku i kolory, tauryny i inozytolu się nie boję - może powinnam.

Może i masz rację...

Ja czasami zauważam wypłukiwanie magnezu od kawy :(

dlatego ja suplementuję magnez, też od niepamiętnych już czasów. Pomaga :)
Oi!

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2012-07-10, 10:26   

Cześć :sloneczko:
xsurawkax napisał/a:

a powiedz co myślisz o goździkach ? ( taka przyprawa )
zacząłem je żuć i działają na prawde dobrze. Pobudzają i człowiekowi sie nie chce spać.

Goździki rzeczywiście dobra rzecz - ale trzeba uważać także pobudzaj apetyt :-)

Możesz wykorzystać zioło "naszpikowane efedryną" używane popularnie w Azji - z umiarem , warto samemu hodować - nasiona można dostać w rożnych miejscach
Ma Huang (Ephedra Sinica)
http://sklep.dobrenasiona.pl/katalog/produkt/212

Także żeń szeń można samemu uprawiać, w tym i syberyjski Eleuterokok kolczasty( można kupić w necie sadzonki oraz nasiona )
http://www.zenszen.com.pl...id=59&Itemid=55
http://forumogrodnicze.in...091822#p3091822

:bye:

Odpowiedz do tematu