Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Witamina D3 u niemowlaków
Autor Wiadomość
purqu 
Natchniony Veg

Wysłany: 2012-05-14, 21:32   Witamina D3 u niemowlaków

Witam serdecznie

Mam dylemat odnośnie suplementacji tej witaminy 4 tygodniowemu dziecku. Ja jestem przeciwny, natomiast moja druga połówka upiera się przy suplementacji tej witaminy, straszona przez społeczeństwo i medyków krzywicą, która rzekomo spowodowana jest brakiem tejże witaminy w pokarmie matki, a samo nasłonecznienie może nie wystarczyć w dostarczeniu odpowiedniej jej ilości.
Z tego co czytałem np. w Irlandii nie podaje się tejże witaminy dzieciom, a słońca na pewno mają mniej niż w Polsce.
Jest też pewna ilość dzieci, której rodzice podawali tą witaminę, a i tak nie uchroniła je przed krzywicą.
Może wiecie coś więcej na ten temat, lub macie jakieś ciekawe informacje z innych źródeł.

Pozdrawiam

missyma 
Pilny Veg

Wysłany: 2012-05-14, 22:28   

Hej,
ja też miałam ten dylemat. Te 3 lata temu niemowlakom lekarze kazali również suplementować witaminę K, co już było dla mnie kompletnym absurdem - zagęszcza krew (bo zdarzały się noworodki, które miały krwotoki). Ostatecznie witaminę D3 dawałam córeczce (urodziła się zimą), ale bardzo nieregularnie i na pewno nie latem, stwierdziłam, że jej nie zaszkodzę. Ja sama miałam jako mały berbeć krzywicę spowodowaną niedoborem wit. D i mi wujek ze Stanów ją wysyłał, bo w Polsce nie było...
Witaminy K za to nie wzięła nawet 1 opakowania, parę kapsułek może. Jak zaczęła jeść kaszki/ kleiki zaprzestałam suplementacji wogóle, bo pożywienie dla dzieci, czy to kaszki, czy mleko, które jest w kaszkach, jest już bardzo witaminizowane.

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2012-05-15, 07:57   

Purqu: Jeżli dziecko jest karmione mlekiem matki to matka musi zadbać o witaminę D albo poprzez naświetlanie albo poprzez spożywanie artykułów bogatych w witaminę D.
Warto zapoznać się z artykułem (linka poniżej)
http://tiny.pl/hp252

Zapytać się pediatry o badania okresowe z uwzględnieniem ewentualnych nadmiarów lub niedoborów witaminy D u dziecka.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
NO :spam:
Ostatnio zmieniony przez Jędruś 2012-05-15, 07:59, w całości zmieniany 2 razy  

purqu 
Natchniony Veg

Wysłany: 2012-05-15, 12:13   

Dzięki za info.

Najkorzystniej będzie pewnie zrobić badania i się ustosunkować do nich.
Witaminy K również nie podajemy, ale wszyscy lekarze u których byliśmy wciskają ją.

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu