Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowa kuracja światłem
Autor Wiadomość
krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2008-12-17, 11:42   

Witam!!! :sloneczko:

tutaj znajdziecie kolejny aparat do światłoterapii ( może ktoś :sloneczko: stosował w praktyce i podzieli się wrażeniami ) :

http://www.medolight.pl/

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:

Poli 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2009-07-17, 10:46   

Ja dostalam w prezencie oto taki budzik:
http://www.pixmania.com/p...-z-efektem.html

Ktory ma imitowac swiatlo dzienne - wschod slonca i coz nawet to dziala, do tego posiada dzwonki taki jak spiew ptakow itp.
Osobiscie wogole sie nie opalam i uzywam wsokich filtrow caly rok, uwazan ze slonce jest zbyt niebezpieczne dla naszej skory niz bylo to w przeszosci.

Zakupilam jeszcze jakis rok temu kominek na bioetanol i naprawde mozna sie ogrzac i popatrzec na relakcujacy ogien.

Jeszcze rowazam kupno typowego urzadzenia z lampami imitujacymi swiatlo dziennie, poniewaz czuje ,ze mi naprawde tego brakuje . ddatkowo stosuje suplementy z wit d3, od jesieni do wiosny.
Ostatnio zmieniony przez Poli 2009-07-17, 10:46, w całości zmieniany 1 raz  

Evergreen 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2009-07-17, 16:00   

Kiedyś tego spróbowałem, ale nie działało na mnie kompletnie.

edysqa 
Veg Dojrzały
weganka

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2010-12-30, 13:34   

Odswiezam :-)
Znalazłam teraz w promocji taką lampę
http://www.kappa-medyczny...de4ce32259764d1

czy warto ją kupić waszym zdaniem i można wtedy obyc się bez suplementacji wit d.

"Przyzwyczajenie się do przemocy i agresji może prowadzić do braku współczucia, a brak współczucia do braku człowieczeństwa". 

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2010-12-30, 18:51   

WITAJ Edysqa :sloneczko:

Można kupić :
http://www.forumveg.pl/wi...t3656.htm#58058

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:

Krzysiek 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2010-12-30, 18:56   

Witaj Edysqa :-) Mam tą lampę, kupiłem już dawno za podobną cenę. Na pewno warto kupić na zimę, jest to lampa antydepresyjna i jeśli chodzi o to działanie świetnie je spełnia. Co do witaminy D to pewnie też pomoże jeśli regularnie będziesz się naświetlać. Jak chcesz wzmocnić kości to oprócz naświetlania spożywaj skrzyp (krzem) i oczywiście produkty bogate w wapń, nie przesadzając z białkiem, wtedy nie powinno być problemów z niedoborami, bo te minerały działają w synergii. W okresie letnim jest bardzo ważne aby pić soki bogate w karotenoidy (np. marchew) i wychodzić na słońce, po takich sokach nie powinno być oparzeń. (Ja miałem dopiero po kilku dniach, gdzie dziennie przebywałem na ostrym słońcu koło 8 godzin). I dodatkowo jak już ktoś zakupi lampę to raczej używać w dzień, używana w nocy może wpływać na rozwój raka, choć nie wiem jak jest u ludzi pracujących w nocy, jeśli już nie mają szans na załapanie słońca to lepsze naświetlanie lub suplementacja?

edysqa 
Veg Dojrzały
weganka

Wysłany: 2010-12-30, 21:20   

Dziękuję Wam za odpowiedzi, przemyslę zakup tej lampy :-)
Co do soków to jestem fanką :-) mam wyciskarkę i pije bardzo dużo (zimą niestety mniej).
Weganką jestem od niedawna (wegetarianką ponad 2 lata) nie chciałabym zaczynać od niedoborow bo pózniej może być gorzej. Chociaż wit d powinien suplementowac każdy nie tylko wege.
Pozdrawiam

"Przyzwyczajenie się do przemocy i agresji może prowadzić do braku współczucia, a brak współczucia do braku człowieczeństwa". 

sincerity
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2010-12-31, 13:42   

Krzysiek napisał/a:
dodatkowo jak już ktoś zakupi lampę to raczej używać w dzień, używana w nocy może wpływać na rozwój raka
Dlaczego tak? I skąd takie wieści? Jeśli gdzieś tu są, to proszę mnie pokierować, bo zainteresował mnie ten wątek.

edysqa 
Veg Dojrzały
weganka

Wysłany: 2010-12-31, 16:02   

Lampa już zamowiona :-)
Dam znać jak się sprawuje.

Krzysiek 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2010-12-31, 19:52   

Sincerity
Cytat:
Dlaczego tak? I skąd takie wieści? Jeśli gdzieś tu są, to proszę mnie pokierować, bo zainteresował mnie ten wątek.

Najprawdopodobniej chodzi o melatoninę. Tutaj możesz o tym poczytać http://www.puknij.net/nocne-zycie-powoduje-raka/ Wybacz że tak nieprofesjonalnie (nie działa mi link do tego artykułu co czytałem, ale mniej więcej o to samo chodzi). Ja te badania na myszach interpretuje tak, że prowadząc nocny tryb życia, naświetlałbym się w nocy, a w dzień brałbym melatoninę przed snem i dokładnie zasuwał firanki czy żaluzje.

jarkus 
Natchniony Veg

Wysłany: 2011-01-05, 21:50   

Z tego co ja wiem, nie ma możliwości powstania wit.D3 w skórze bez ultrafioletu. Wszystkie lampy wyładowcze emitują ultrafiolet, by ultrafiolet nie wydostawał się poza jarznik, stosuje się szklaną bańkę. Zwykłe szkło ultrafioletu nie przepuszcza, dlatego przez szybę nie da się opalić chyba, że szkło jest kwarcowe przez które ultrafiolet doskonale przenika. Stosowanie naświetleń światłem widzialnym przede wszystkim, wyostrza stan czuwania, poprawiając nastrój. Jak ktoś chce eksperymentować z ultrafioletem, to łatwo go rozpozna po specyficznym zapachu ozonu. Jak ktoś naprawdę chce wit.D3 to niech na Allegro kupi sobie kwarcówkę. Ludzie się tymi kwarcówkami opalają od kilkudziesięciu lat i raka skóry nie dostają, byle z umiarem. Ja swoją zrobiłem z lampy żaro-rtęciowej, zmniejszyłem emisję ultrafioletu, dzięki temu nie muszę się martwić, że zasnę podczas naświetlania. Polecam ultrafiolet, moim zdaniem poprawia samopoczucie. TYLKO Z UMIAREM.

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2011-01-05, 23:26   

Jarkus nie przeczytałeś dokładnie całego wątku.
Powtórzę jeszcze raz z poprzedniego mojego posta z 2007-12-12, godz. 10:36

Najlepszą efektywność in situ (w tym przypadku na skórze człowieka) posiada światło słoneczne, przyjęto to za 100%
Naświetlanie UV (295 nm) wydajność wynosiła 65%
Naświetlanie symulowanym światłem słonecznym (lampy wysokiej jasności) wydajność wynosiła 20%.
Jak widać działają lampy wysokiej jasności.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
NO :spam:

jarkus 
Natchniony Veg

Wysłany: 2011-01-06, 00:43   

Jędruś, W sumie to nie odnosiłem swojej wypowiedzi bezpośrednio do ciebie, chciałem dorzucić swoje zdanie. Widzę jednak, że masz zastrzeżenia do moich stwierdzeń, więc może dokładnie wskażesz w którym miejscu, bo jak na razie to tylko wiem, że coś niedokładnie przeczytałem. Domyślam się, że nie zgadzasz się jakoby tylko ultrafiolet mógł się przyczyniać do powstania D3? A to symulowane światło słoneczne nie emituje ultrafioletu?

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2011-01-06, 13:07   

Jarkus też kiedyś myślałem, że jedynie UV jest w stanie przekształcić prowitaminę D3 w witaminę D3.
Zapoznaj się z pojęciami: in vitro, in vivo oraz in situ.
Wtedy lepiej zrozumiesz gdzie leży sedno. Podałem ci namiary na mój wpis z datą i godziną (przejrzyj dokładnie cały wątek to go znajdziesz), tam są linki do publikacji naukowych, opisujących zmiany spektrów absorpcji dla wytworzenia prewitaminy D3 (nie mylić z prowitaminą D3) pomiędzy in vitro, in vivo (hodowle tkankowe) oraz in situ (pełna nienaruszona skóra i organizm).
Twierdzenie że witamina D3 w organizmie człowieka powstaje tylko i wyłącznie pod wpływem promieniowania UV, jest powtarzaniem informacji z lat 1950-tych, odnoszących się do czystych wyizolowanych związków (różnica pomiędzy chemią a biologią).
Lampy wysokiej jasności, imitujące światło słoneczne, nie wytwarzają UV, są zrobione po to aby naświetlać się bez okularów, w przeciwieństwie do lamp UV, gdzie jest bezwzględny wymóg zakładania okularów ochronnych.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
NO :spam:

jarkus 
Natchniony Veg

Wysłany: 2011-01-06, 17:41   

Jędruś,
Domyślam się, że chodzi ci o ten cytat:
Cytat:
Fotosynteza prewitaminy D3 z 7-dehydrocholesterolu w ludzkiej skórze została określona po naświetlaniu wąskim zakresem światła lub symulowanym promieniowaniem słonecznym. Optymalna długość fali świetlnej potrzebna do wytworzenia prewitaminy D3 została określona i obejmuje zakres 295 i 300 nm. Kiedy ludzka skóra została naświetlona światłem o długości 295 nm aż 65% 7-dehydrocholesterolu zostało przekształcone do prewitaminy D3. Dla porównania, kiedy skóra ludzka została naświetlana symulowanym światłem słonecznym, maksymalnie otrzymano zaledwie 20% prewitaminy D3. Główne różnice w formowaniu się lumisterolu3 i tachysterolu3 z prewitaminy D3 też przebadano. Stwierdzono że charakterystyka naturalnego światła słonecznego ma przemożny wpływ na rekację fotochemiczną 7-dehydrosterolu w ludzkiej skórze.

I twoje wnioski?
Cytat:
Dlatego twierdzenie że lampy (światło widzialne o dużym natężeniu) używane do fotokuracji nie powoduje powstawania D3 jest twierdzeniem na wyrost. Po prostu lampy UV nadają się bardziej do produkcji syntetycznej witaminy D3 z materiału chemicznego, biochemicznego niż do naświetlania skóry. Owszem pwodują powstawanie D3, ale takie promieniowanie w nadmiarze szkodzi skórze.

Ale gdzie jest napisane, że samo światło widzialne jest w stanie wyprodukować wit.D3? Co według ciebie jest to "symulowane światło słoneczne"? Link przy tym cytacie nie działa a chętnie bym się z tematem zapoznał bliżej, może masz jakiś aktywny link gdzie mógłbym się sam przekonać. Szukałem w necie i żadnej wzmianki potwierdzającej twoją teorię nie znalazłem, nawet teorie spiskowe milczą na ten temat.

Odpowiedz do tematu