Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowa kuracja światłem
Autor Wiadomość
Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2011-01-06, 22:03   

jarkus napisał/a:
Ale gdzie jest napisane, że samo światło widzialne jest w stanie wyprodukować wit.D3? Co według ciebie jest to "symulowane światło słoneczne"? Link przy tym cytacie nie działa a chętnie bym się z tematem zapoznał bliżej, może masz jakiś aktywny link gdzie mógłbym się sam przekonać. Szukałem w necie i żadnej wzmianki potwierdzającej twoją teorię nie znalazłem, nawet teorie spiskowe milczą na ten temat.

Jarkus a gdzie jest napisane, że źródło sztucznego światła słonecznego (lampy wysokiej jasności) wytwarzają UV?
Tam są linki, skontaktuj się z autorami odpowiedzą na twoje pytanie.

linki działają bo przed chwilą sprawdzałem.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
NO :spam:
Ostatnio zmieniony przez Jędruś 2011-01-06, 22:07, w całości zmieniany 1 raz  

jarkus 
Natchniony Veg

Wysłany: 2011-01-06, 22:53   

Jędruś,
We wskazanym przez ciebie linku nie pisze jakich lamp użyto, pisze tylko o "symulowanym świetle słonecznym", co ja rozumiem, że użyto tego samego zakresu długości fal co w świetle słonecznym, czyli było tam również UVB. Zresztą, na tej stronie wyraźnie pisze, że najefektywniejsza długość fali do produkcji w skórze wit.D3 jest w przedziale 295 a 300 nm a to jest ultrafiolet UVB. Nie rozumiem, o co ci chodzi?

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2011-01-07, 13:33   

Jarkus prosiłem cię żebyś zapoznał się z całym artykułem. W metodach powinien być opis aparatury używanej w tych badaniach.
Natomiast stymulowane światło słoneczne to żadna tajemnica, wystarczy wpisać w google: artificial sunlight
wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_sunlight

Problem jest w tym, że najwięcej jest w języku angielskim a nie w polskim.
Zatem polecam fora oświetleniowe:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic231002.html
http://www.swiatlo.tak.pl/forum/

Pozdr.
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.

jarkus 
Natchniony Veg

Wysłany: 2011-01-07, 17:06   

Jędruś, A ja ci jeszcze raz odpisuję, że zapoznałem się ze wszystkimi twoimi linkami i to dokładnie. Niestety ale muszę stwierdzić, że dałeś się nabrać reklamom firm produkujących lampy o barwie światła słonecznego w przedziale widzialnym. To coś takiego jak "Masło roślinne" które nie jest masłem. Producenci lubią takie gry słów i często to wykorzystują. Zwróć uwagę, że przy żadnym takim produkcie nie pisze nic o wit.D3. Jedyne co różni te lampy od zwykłych świetlówek to brak migotania i właśnie za to każą ci płacić kupę kasy. Producenci polecają te swoje "symulatory światła słonecznego" do fototerapii mającej poprawić nastrój, a to właśnie realizuje światło widzialne ale wytwarzanie wit.D3 to całkiem inny temat. Zdając sobie sprawę, że mi kompletnie nie wierzysz to też ci podam linki, jak to nie pomoże to ja się poddaję, nie mam po prostu siły udowadniać, że słońce świeci a ziemia jest okrągła.

Tu masz fragment referatu:
Cytat:
Jeszcze trudniejszym zagadnieniem jest budowa symulatorów światła słonecznego. Ktoś może zapytać po co komu symulator światła słonecznego. A jak w sposób obiektywny ocenić środki ochrony osobistej np. kremów ochronnych. Promieniowanie słoneczne, które dociera do ziemi zależne jest od stanu atmosfery i szerokości geograficznej. Z moich obserwacji (bardzo wyrywkowych) poziom promieniowania UV na ziemi nie zawsze jest powiązany z operacją słońca. Nawet jeśli precyzyjnie określimy widmo słoneczne to i tak pozostaje problem filtrów utrzymujących odpowiednią temperaturę barwową w zakresie promieniowania VIS przy pełnej transmisji w zakresie UV. W aktualnie budowanych symulatorach wykorzystuje się ciągłe lampy ksenonowe o średniej mocy. W naszym symulatorze zastosowaliśmy lampę XBO 150W i kwarcowy układ optyczny. Do kontroli poziomu promieniowania UV zbudowaliśmy miernik UV , który ma kontrolować spadek promieniowania UV generowanego przez lampę. Producenci lamp określają jedynie czas świecenia, lecz charakterystyki widmowe są podawane dla nowych lamp. Jak wynika z powyższego i w tym przypadku jesteśmy na początku drogi.

A tu masz link do pełnej treści:
www.spectrocolor.pl/referaty/ref4.doc

Jak sam się możesz przekonać takie symulatory muszą wytwarzać UV. Mam nadzieję, że to zakończy tą absurdalną dyskusję.

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2011-01-08, 00:32   

Jarkus: naświetlanie lampami symulującymi światło słoneczne, nie wymaga zakładania okularów ochronnych.
Podobnie przebywanie na świetle słonecznym nie wymaga zakładania okularów ochronnych.
Natomiast naświetlanie lampami UV wymaga zakładania okularów ochronnych.

Twierdzenie, że witamina D3 powstaje tylko i wyłącznie pod wpływem promieniowania UV in situ (w nienaruszonym organizmie) jest sprzecznością logiczną.

Lampy UV, wytwarzają znacznie więcej UV niż prawdziwe światło słoneczne. Zatem to one powinny powodować, znaczne większe ilości wytwarzanej witaminy D3 in situ (w nienaruszonym organizmie), ale tak nie jest, wytwarzają zaledwie 65% tego co prawdziwe światło słoneczne.

Teraz rozumiesz błędność założenia UV a witamina D3 (in situ).
To udowodniono w publikacjach, której ci podałem.
A to że ci się to podoba czy nie, to ewentualne pretensje kieruj do autorów tych publikacji.

Pozdr.
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
Ostatnio zmieniony przez Jędruś 2011-01-08, 00:34, w całości zmieniany 1 raz  

jarkus 
Natchniony Veg

Wysłany: 2011-01-08, 10:51   

Jędruś,
Czytam twoją wypowiedź i nie wierzę w to co czytam, co ty chcesz na siłę udowodnić? Jest oczywiste, że nie trzeba okularów w świetle słonecznym bo natężenie światła widzialnego w stosunku do UV jest zdecydowanie większe niż w kwarcówkach i innych tego typu wynalazkach. Silne światło widzialne powoduje zwężanie źrenic ograniczając dopływ światła i UV do dna oka, dodatkowo światło słoneczne zmusza nas do przymykania powiek, jakby tego było mało to silne promieniowanie podczerwieni zmusza do szukania cienia i odwracania twarzy od źródła takiego światła. Natężenie UV w świetle słonecznym jest tym wyższe im wyższe jest natężenie światła widzialnego i właśnie ta zależność chroni nasze oczy. Dlatego robienie sztucznego światła słonecznego nie jest proste. Lampy UV emitują za dużo UV względem światła widzialnego i podczerwieni, dlatego trzeba stosować dodatkowe środki ochrony.

Cytat:
Lampy UV, wytwarzają znacznie więcej UV niż prawdziwe światło słoneczne. Zatem to one powinny powodować, znaczne większe ilości wytwarzanej witaminy D3 in situ (w nienaruszonym organizmie), ale tak nie jest, wytwarzają zaledwie 65% tego co prawdziwe światło słoneczne.

A co w tym dziwnego? Wiadomo w jakim zakresie długości fali wytwarzana jest wit.D3, trzeba było zadbać o te same natężenie tego wąskiego zakresu. Z drugiej strony, szerokie spektrum światła słonecznego może ułatwiać wnikanie UVB w głąb skóry zwiększając efektywność UVB, co nie znaczy, że UVB jest zbyteczne do produkcji wit.D3, to chyba oczywiste.

Cytat:
Teraz rozumiesz błędność założenia UV a witamina D3 (in situ).
To udowodniono w publikacjach, której ci podałem.

No, chyba sobie jaja robisz.

Jeżeli znalazłeś jakąkolwiek informację, że wit.D3 może powstać bez udziału UVB, to użyj: zaznacz, kopiuj i tu to wklej. Skoro to gdzieś jest to pokaż to bo w podanych przez ciebie źródłach nic takiego nie pisze.

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2011-01-09, 00:43   

Jaja to ty sobie robisz z publikacji naukowej.
Rób sobie dalej, ja postoję.

Pozdr.

jarkus 
Natchniony Veg

Wysłany: 2011-01-09, 09:28   

Jędruś,
Cytat:
Jaja to ty sobie robisz z publikacji naukowej.

To takie proste, zaznacz, kopiuj i tu to wklej.

[ Dodano: 2011-01-09, 09:29 ]
Skoro to gdzieś jest to pokaż to bo w podanych przez ciebie źródłach nic takiego nie pisze.

[ Dodano: 2011-01-09, 09:44 ]
Myślisz pewnie, że mi bardzo zależy żeby cię przekonać. To musisz wiedzieć, że jest mi to obojętne w co wierzysz, piszę to dla tych co przypadkiem trafią na ten wątek. Nie chcę żeby ktoś pomyślał, że skoro nikt twoim stwierdzeniom się nie sprzeciwia to znaczy, że masz rację. Co kto z tym zrobi to już jego sprawa, każdy ma swój rozum.

Elizeusz 
Ostoja Wiedzy
Elizeusz

Wysłany: 2011-01-09, 15:45   

Jarkus Jędruś stara się ukazać różnicę miedzy metodą in vitro praz in situ oraz tego że nauka zarówno w żywieniu jak w i wielu innych dziedzinach popełnia zasadniczy błąd mieszając chemie z biologią co nie powinno mieć miejsca wspomina też o tym doktor Loomis.

Man, evolving in an environment bathed in sunlight, developed a variety of physiological responses to solar radiation. One of the best characterized sunlight-mediated cutaneous events in man is the photosynthesis of vitamin D3. Exposure to sunlight causes the photochemical transformation of 7-dehydrocholesterol (7-DHC to previtamin D3 (preD3) in human skin (1). The preD3 isomerizes by heat to vitamin D3 or by ultraviolet (UV) radiation to lumisterol3 and tachysterol3 (Fig. IA).

Jest to fragment z publikacji jakie Jędrek polecił.

jarkus 
Natchniony Veg

Wysłany: 2011-01-09, 21:04   

Elizeusz,
Cytat:
Jarkus Jędruś stara się ukazać różnicę miedzy metodą in vitro praz in situ oraz tego że nauka zarówno w żywieniu jak w i wielu innych dziedzinach popełnia zasadniczy błąd mieszając chemie z biologią co nie powinno mieć miejsca wspomina też o tym doktor Loomis.

No niestety ale nie to jest powodem różnicy zdań bo to co piszesz jest jasne dla wszystkich myślę, że dla nauki też. Jędruś, twierdzi, że vit.D3 może powstać w ludzkiej skórze dzięki światłu widzialnemu bez udziału UVB z czym ja się nie zgadzam. Podał też linka do takiej lampy http://pl.wikipedia.org/wiki/Fototerapia. Więc prosiłem go o jakieś potwierdzenie, że światło widzialne jest w stanie wytworzyć wit.D3 bez współudziału UVB. Jak dotychczas, wszelkie źródła podają, że wt.D3 powstaje w wąskim zakresie UVB. Jednym z jego argumentów było to, że jest różnica w ilości wytworzonej wit.D3 z użyciem sztucznego UVB a naturalnego ze słońca, co miało dowodzić, że to nie UVB jest decydentem. Problem w tym, że nawet gdyby było to samo natężenie UVB, to również musiała by być ta sama charakterystyka z zakresu 290-340nm a to już nie jest takie proste. Eksperymentami potwierdzono, że najskuteczniejszą długością fali UVB jest 295nm.

Elizeusz 
Ostoja Wiedzy
Elizeusz

Wysłany: 2011-01-10, 07:13   

Jędrkowi chodziło zapewne o ten fragment : The preD3 isomerizes by heat to vitamin D3 or by ultraviolet (UV) radiation to lumisterol3 and tachysterol3 (Fig. IA).

jarkus 
Natchniony Veg

Wysłany: 2011-01-10, 12:02   

Elizeusz,
Cytat:
Jędrkowi chodziło zapewne o ten fragment : The preD3 isomerizes by heat to vitamin D3 or by ultraviolet (UV) radiation to lumisterol3 and tachysterol3 (Fig. IA).

Z tego fragmentu wnioskuję, że podczerwień ma pośredni wpływ na produkcję wit.D3 przez UV, a z tym akurat, trudno się nie zgodzić. Nawet stare kwarcówki, jeszcze z PRL-u były wyposażane w promienniki podczerwieni. W tym cytacie nie ma mowy o świetle widzialnym chyba, że przez noktowizor:)

Ja myślę, że sprawcą całego zamieszania są te nieszczęsne "lampy wysokiej jasności" czyli lampy ksenonowe których użyto w tych badaniach. Zwykle te lampy używa się jako źródła światła widzialnego. To czy te lampy są źródłem UV, zależy od rodzaju zastosowanego szkła, wewnętrzna bańka jest ze szkła kwarcowego a zewnętrzna ze zwykłego szkła i wtedy mamy źródło światła widzialnego. Gdyby pozbawić taką lampę zewnętrznej szklanej bańki, lub zastąpić ją bańką ze szkła kwarcowego, wtedy oprócz silnego światła widzialnego byłaby spora dawka UV. To samo dotyczy się lamp wyładowczych: rtęciowych, sodowych, halogenowych. Do badań użyto, wysokociśnieniowe łukowe lampy ksenonowe, które są źródłem ciągłego promieniowania, pokrywającego cały zakres UV – Vis. To nie te same które są stosowane w reflektorach i samochodach.

Elizeusz 
Ostoja Wiedzy
Elizeusz

Wysłany: 2011-01-10, 18:08   

Napisz do tych co napisali to zdanie by się dowiedzieć więcej bo może się okazać że twoje wnioski też są na wyrost prawda ? Temat jest otwarty z tego co mi wiadomo to bardzo otwarty :D

jarkus 
Natchniony Veg

Wysłany: 2011-01-10, 18:38   

Elizeusz,
Cytat:
Napisz do tych co napisali to zdanie by się dowiedzieć więcej bo może się okazać że twoje wnioski też są na wyrost prawda ?

Chodzi ci o ten cytat?
Cytat:
The preD3 isomerizes by heat to vitamin D3 or by ultraviolet (UV) radiation to lumisterol3 and tachysterol3 (Fig. IA).
Rozumiem to dokładnie tak jak pisałem wcześniej. Ciepło i UVB jest niezbędne do powstania wit.D3. Gdzie tu widzisz "wnioski na wyrost"? No i co to ma wspólnego z wytwarzaniem wit.D3 przez światło widzialne?

Tu masz wyjaśnienie:
Cytat:
Prowitaminą D2 jest ergosterol, a D3 - pochodna cholesterolu 7-dehydrocholesterol. W skórze, przede wszystkim w naskórku (głównie w keratynocytach warstwy rozrodczej), przez działanie światła słonecznego na 7-dehydrocholesterol w wyniku nieenzymatycznego, fotochemicznego przekształcenia powstaje najpierw forma prewitaminy D, która pod działaniem energii cieplnej ciała przekształcona zostaje ostatecznie w cholekalcyferol.
Przekształcenie prowitaminy D w prewitaminę zachodzi przez działanie zakresu promieniowania świetlnego długości 290-315 nm, które wchodzi w zakres promieniowania UV-B, a eksperymentalnie ustalono, że najbardziej efektywną długością fali świetlnej jest 295-300 nm (z maksimum przy 297 nm).
Nie ma niebezpieczeństwa powstawania toksycznych ilości witaminy D3 w wyniku nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ w takiej sytuacji nadmiar prewitaminy i witaminy jest przez nie rozkładany.

Mam nadzieję, że ten cytat w końcu rozwieje twoje wątpliwości.
A to źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_D

Elizeusz 
Ostoja Wiedzy
Elizeusz

Wysłany: 2011-01-10, 19:00   

Ja zrozumiałem że z prowitaminy D pod wpływem promieniowania UVB powstaje preD3 a z tej pod wpływem ciepła lub promieniowania uv powstaje witamina D.

Odpowiedz do tematu