Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytania Pytania Pytania
Autor Wiadomość
Tymtyrymtym 
Natchniony Veg

Wysłany: 2007-12-17, 23:06   Pytania Pytania Pytania

Pytanie do witarian (zwłaszcza tych long term)
Jakie procent w waszej diecie stanowią?:
Owoce
Warzywa
Warzywa liściaste (sałata itp.)
Kiełki
Orzechy i nasiona

I tak by the way drugie pytanie:
Wie ktoś, czy można gdzieś dostać w miare tanie wodorosty ( po te po parenaście złotych za 30 gram, ze sklepów ze zdrowym żarciem są przęgięciowe).
I trzecie:
Właśnie nabyłem karob. Gdzieś go widziałem w różnych witariańskich przepisach. Co to dokładnie jest (wiem tyle, że mączka chleba świętojańskiego, i substytut kakaa)? Jadacie to?
Jeśli tak to w jakich okolicznościach
Ostatnio zmieniony przez Hate 2011-03-14, 18:41, w całości zmieniany 1 raz  

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2007-12-18, 08:25   

Teraz w mojej diecie 60% stanowią podkiełkowane nasiona wraz z moczonymi orzechami a 40% przypada na owoce, warzywa wraz z zieleniną.

Używam wody destylowanej która 3 dni leżakuje w szklanych słojach aby się odjonizowana, tej właśnie wody używam do serków/zupek witariańskich. Dodaje tam również (bezpośrednio przed spożyciem) kwasku cytrynowego aby obniżyć pH pożywienia w celu wspomagania trawienia w żołądku. Oczywiście nie muszę dodawać że podgrzewam zupki/serki do 40 stopni C.

Wodorosty są tanie zbierane z Bałtyku np. morsztyn ale trzeba poszukać w miarę czystego miejsca, teraz skończył się czas wakacyjny nie powinno być problemów dla osób mieszkających niedaleko morza.

Co do karobu to jest zamiennik czekolady, niektórzy to lubią inni nie, zobaczysz, to jest przystawka smakowa która w odróżnieniu od kakao nie zawiera teobrominy, substancja podobna do kofeiny w kawie.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
NO spam

Aisha 
Ostoja Wiedzy
The Power of Yoga

Wysłany: 2007-12-30, 16:38   

Uwielbiam karob :D ... słodze nim wszystko, co gorzkie i bezsmakowe.. zwłaszcza owies :D i pszenicę ..

najczęściej jadam... marchewke :/ .. co widać, po kolorze mojej skóry :D ...

zimą przeważają orzechy i podkiełkowane strączkowe, np ciecierzyca, soja, siemie lniane

niestety, zima ilosc spozywanych przeze mnie warzyw nie jest zachęcająco wielka.. :( .. nie chce codziennie jadac tych pędzonych sałąt, czy cholernie twardych i bezsmakowych ogórków zielonych... bazuję wiec raczej na rodzimych produktach przechowywanych w piwniczkach lub kopcach, np buraki, pietruszki, marchewki, brukselka, kapusta..

owoce jadam wszystkie :D .. od jabłek po ananasy..
polecam rowniez avocado, jest tłuste, ma duzo wit. E .. i na prawde, jak czasami przyjdzie ochota na cos.. gładkiego i aksamitnego to nei znajdziesz lepszego zamiennika :D

Krzysiek 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2008-08-09, 22:54   

Ja mam też pytania do Was/Nas? :-)
1. Czym się różni raw wegan od witarianina?
2.Czy te produkty są witariańskie: mak niebieski (Bakalland), siemię lniane (Kresto, Sante), wiórki kokosowe (Bakalland, Elodie), sezam (Kresto, Sante), pestki z dyni (Canditi), ziarno soji (Sante) - pewnie większość witariańskie, ale pytam bo mnie zaskoczyło że np. orzechy w skorupkach się praży - jecie jako witariańskie?
3.Gdzie kupujecie orzechy (wszystkie rodzaje) - z tego co widziałem nie ma w supermarketach nie prażonych.
4.Jeśli można spotkać jakieś produkty wysokobiałkowe w supermarketach, to może napiszcie jakie. Na razie ze wszystkich raw widziałem olej sezamowy i soki Marwit.
5.Zioła - czy parzycie zioła? I jakie pijecie?
6.Suplementy - jakie suplementy spożywacie?
7.Sklepy - proszę o linki gdzie robicie zakupy i jakie produkty wydają Wam się najzdrawsze.
8.Czy zapomniałem o coś spytać? ;)

piotrek 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2008-08-10, 10:02   

Krzysiek napisał/a:
Ja mam też pytania do Was/Nas? :-)
jako nie witarianin odpowiem na niektore pytania.
1 raw wegan to to samo co wegano-witarianin. raw wegan to angielska nazwa.
4 jesli sie dobrze orietuje to w diecie witarianskiej nie potrzeba zbytnio produktow wysoko bialkowych. zastepuja je enzymy z surowych warzyw i owocow. produktem wysokobialkowym moze byc zmielone ziarno konopi.
5 ziol witarianie raczej nie parza. raczej robia z nich soki lub dodaja do miksowanych zupek.
6 w przypadku wiekszosci witarian wystarczy tylko witamina b12
8 nie wiem ;)

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2008-08-10, 11:40   

Odpowiem na punkt 7
Najlepsze produkty są z własnego ogródka (ogródka przydomowego a w miesiącach zimowych ogródka pokojowego) chodzi o podkiełkowywanie nasiona i moczenie orzechów.

Teraz jest pełnia lata a za nią jesień najlepsza pora aby pewne rzeczy zakupić bezpośrednio od rolnika np. nasiona, orzechy, owoce na suszenie. Wtedy przy odpowiednim przechowywaniu cały czas jest dostęp do najlepszej jakości produktów.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
NO spam

Kitten 
Łamacz Klawiatur
Kot Da Vinci

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2008-08-10, 14:28   

Jędruś napisał/a:
Wodorosty są tanie zbierane z Bałtyku np. morsztyn ale trzeba poszukać w miarę czystego miejsca, teraz skończył się czas wakacyjny nie powinno być problemów dla osób mieszkających niedaleko morza.

Jak komuś życie niemiłe... :-? Bałtyk to syf, a Bałtyk przy brzegu to syf do potęgi. Tanich glonów, szukałabym na Allegro.

Karob jest pyszny. Bardzo lubię zrobić sobie surówkę ze startego jabłka (w sezonie - truskawek), mielonego siemienia i sezamu, suszonych moreli/wiórków koko - właśnie z karobem. Mniam!

Btw, wiórki koko raczej nie są wita (konserwowane siarką). Bywają też takie ekologiczne, ale są sporo droższe. Może lepiej samemu się pomęczyć z kokosem? ;)

Lily 
Veg Niebanalny

Wysłany: 2008-08-10, 16:00   

Jędruś napisał/a:
np. morsztyn
morsztyn?

Kitten 
Łamacz Klawiatur
Kot Da Vinci

Wysłany: 2008-08-10, 16:30   

Pewnie chodziło o morszczyn.. Bo chyba nie o barokowego poetę :megapolew:

Harmony 
Veg nad Vegami
Om Mani Padme Hum

Wysłany: 2008-08-11, 22:10   

Tak teraz mnóstwo owoców,

Czas zaopatrzyc się na zimę, suszenie.

W sklepach ze zdrową żywnością są bardzol drogie suszone owoce, więc warto samemu suszyc , zakupic świeże owoce od rolników, które o tej porze sa tanie.

:sloneczko:

deborta 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2008-08-18, 14:22   

czy burgery ktore skladaja sie z :
Składniki: mąka pszenna razowa, mąka amarantusowa, sól, mąką z ciecierzycy, płatki owsiane, siemię lniane, nasiona sezamu, zioła prowansalskie, pieprz, cebula suszona
beda nadal raw jesli wsadze je do degydratora?

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2008-08-18, 15:43   

Niestety płatki owsiane odpadają :

"Produkcja płatków nieco się różni od kaszy. Ziarno owsa, jęczmienia lub ryżu po obtoczeniu i ewentualnym łamaniu nawilża się i kieruje do parownika. W parowniku poddaje się ziarno działaniu pary wodnej pod ciśnieniem przez kilka minut. Po parowaniu ziarno leżakuje, a następnie jest kierowane do gniotownika walcowego. W gniotowniku ziarno jest zgniatane na cienkie płatki o wilgotności 17—18%. Następnie płatki są suszone w suszarni taśmowej o temp. ok. 50°C. Suche płatki chłodzi się i sortuje w sortownicy płaskiej lub kaskadowej. Kasze pakuje się do worków po 25 i 50 kg oraz do małych torebek po 0,5 i l kg. Płatki pakuje się zwykle do pudełek. Pakowanie kasz, podobnie jak mąki, odbywa się w automatycznych agregatach lub w sposób tylko częściowo zmechanizowany."

więcej tutaj :

http://www.technolog.frik...lad.branz/1.htm

Dodatkowo płatki owsiane nigdy nie kiełkują - sprawdź SAMA.

Zresztą komercyjna mąka też pozostawia wiele do życzenia.
Istnieje kilka sposobów mielenia mąki , co z punktu widzenia końcowej wartości biologicznej produktu jest procesem niezwykle istotnym.
Zdecydowanie większość technik produkcji maki prowadzi do dewastacji PIERWOTNEGO ZIARNA.
POPULARNY PROCES MIELENIA , któremu towarzyszy wysoka temperatura , niszczy prawie wszystkie enzymy.

Dlatego musisz mieć pewność ,że producent mąki jest uczciwy a produkt jest wysokiej jakości.

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:

powyższy link chodzi tutaj:
http://www.technolog.frik...ranz/1.html#201
Ostatnio zmieniony przez krzysztof 2009-12-06, 12:25, w całości zmieniany 1 raz  

deborta 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2008-08-18, 16:32   

jest to produkt dobrej niemieckiej firmy

jak przegladam stronyzagraniczne z raw przepisami znajduje tam czasem platki owsiane ale wiadomo lepsze cale ziarno

a czy otreby sa raw?i chlebek essenski?

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2008-08-18, 16:58   

Jeżeli nie zostały poddane procesowi prażenia i są odpowiednio przechowywane.

Odnośnie chlebka esseńskiego zaglądnij tutaj - ostatni post ( znajdziesz tam ciekawe raw przepisy ) :

http://www.forumveg.webd.pl/topics3/3149.htm

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:

Esss 
Natchniony Veg

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2008-08-18, 23:07   

Osz kurde jutro kupuje pszenice i kielkuje! Ja znalam do tej pory tylko przepis gdzie chleb ten piecze sie w bardzo niskiej temp kilka godzin.. co jest raczej nierealne w moim domu.
Suuper :mrgreen:

Odpowiedz do tematu