Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Elfy i Wege
Autor Wiadomość
Hym
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-14, 07:01   Elfy i Wege

Jak wiadomo w niektorego rdzaju literaturze wystapuja Elfy i nastapujace gatunki:)

-ludzie
-krasnoludy:)
-roznego rdzaju czardzieje
-ugrowie tuydziez inne zberzniki
-i smoki
-elfy
.

Wedłog tej koncepcji kazdy gatunek zyje inaczej. Krasoludy w Górach -w jaskiniach,- ludzie uprawiaja pola,- a Elfy nono; ) sa gatrunkiem jakby wyjatkowym i nawet najlepszym.

Ich cechy sa róznie opisywane u roznych autorow. Z regoly sa niemal niesmrtelni. Sa najintelignjszym gatunkiem:)
Otoz Elfy: moi drodzy:) nie jedza tez miesa. (prznajmij to co teraz czytam) Sa zwiewni> Kobiety tam maja po 1000 lat a wygladaja na 17:) Maja jescze wiecej ciekawych cech.

Maja dobra pamitec, dobrze czaruja. Niestety slabo sie rozmnazaja. Dziecko u nich jest tylko wtedy gdzy sex jest z miliosci. Sa uwazani za najlpeszy gatunek:)

Wiec ten podzial na gatunki. Jedne jedza miesa inne nie./

Jak tak pomyslem...wedetrajnim w Inidach tez w sumie jest motywowany nie tyle wyborem ile kasta w jakiej ktos si enariodzi. Jak widomo sa kasty. Wegetarnizm przynalezy do najwzszych kast, do najintegtnijszych do- Braminow, czasem do Ksziatroiw czasem do waisziow. Siudrowie maja pozwalnie na jedzenie miesa ale sa najnizsza grupa. Od ywszych i inteligtijszych wymaga sie rozuminia prawa Karmy itp.

Taka mysl mam po cztaniu Eragona;) Elfy - jako gatyunek w spocznsci ziemin co nie je miesa a w indiach kasta Braminska.

Acha. No i w Bibli w raju ( a wiec tez pzrezd upadkiem i degradacja) tez ludzie byli razem ze zwerztami.

Czary mary: :bye:
Ostatnio zmieniony przez Hym 2008-01-22, 14:28, w całości zmieniany 1 raz  

Kreestal 
Łamacz Klawiatur

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2008-01-14, 13:20   

Czy to o mnie? :mrgreen:

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Pomogła: 78 razy
Wysłany: 2008-01-14, 13:54   

Fajnie :) . Jesteśmy odrębnym gatunkiem
:turla:

A i oczywiście wyginiemy z powodu niedoboru B12, lub anemii co mi znajoma ostatnio uświadomiła ;)

Połykaj z Surri

Kitten 
Łamacz Klawiatur
Kot Da Vinci

Wysłany: 2008-01-14, 18:18   

pawel napisał/a:
Otoiz Elfy: moi drodzy:) nie jedza tez miesa.

Niestety, nie wszystkie. U Tolkiena (i wielu innych autorów) elfy POLUJĄ. Chociaż akurat u Tolkiena polują elfy leśne, które elfy wysokie uważają (być może również z tego powodu) za pariasów i odszczepieńców ;) (patrz: "Hobbit")

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2008-01-14, 18:46   

No właśnie, wypadałoby sprecyzować, które stworzone światy mają wege elfy i fajnie by było to jakimś cytacikiem podeprzeć ;)

Mroczne elfy też chyba nie wege ;)

pawel napisał/a:
Czary mary: :bye:

:mrgreen: :bye:

Hym
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-17, 20:58   

znajde jakis cytat

KleryK 
Ostoja Wiedzy
GO VEG OR DIE

Wysłany: 2008-01-18, 00:35   

Ja tam zawsze grałem ciemnym elfem i jadłem małe dzieci

vefi 
Mały Veg

Wysłany: 2008-01-18, 19:16   

taffit napisał/a:
No właśnie, wypadałoby sprecyzować, które stworzone światy mają wege elfy i fajnie by było to jakimś cytacikiem podeprzeć ;)

Wege są elfy Paoliniego (te z "Eragona").
Trochę dawno to czytałam, więc może nie będą to najlepsze cytaty, bo nie chce mi się po całej książce szukać (wiem, leń ze mnie).
Tak więc cytaty z "Najstarszego" (drugiej części "Eragona"):

- rozdział "Az Sweldn rak Anhuin":
"[Eragon] Wcześniej nie posilał się z nią [elfką] i ze zdumieniem odkrył, że zabrała własny prowiant i nie jadła mięsa."

- rozdział "Królowa Islanzandi"
"Wkrótce nad łąką rozeszła się woń jedzenia. Pojawiły się elfy dźwigające półmiski ze stosami przysmaków. (...)* Nie podano żadnego mięsa, nawet ryb ani ptactwa, co zdumiało Eragona."

*tu występuje wyliczanie przysmaków

katrinko 
Wyższy Stan Ducha
jamioł

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2008-01-19, 11:33   

Co bajka (mitologia, tradycja, książka, cykl, autor itd) to elfy inne.
W islandzkiej sadze Kormakskapłanka radzi rannemu męzczyźnie, aby wziął ofiarnego byka na górę elfów, rozlał krew zwierzęcia po całym wzniesieniu i urządził elfom ucztę z mięsa, a wdzięczne istoty uzdrowią go. (S. Gordon, Popularna encyklopedia mitów i legend).
W bardziej wpółczesnej literaturze też elfy kojarzą mi isę jako polujące, niestety. Ale może źle mi się kojarzą ;)
Ale oczywiście mniej więcej w tym, co Paweł napisał jest sens :)
Coś jeszcze miałam napisać, ale może później ;)

zielarka 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2008-01-19, 15:22   

niee :( elfy są dobre i kochane, a jak polują, to na pewno na jeżyny i grzybki...

arahja 
Veg Do Potęgi
jestę bucą

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 2008-01-19, 16:30   

Nie pamiętam dokładnie, jak to w Wiedźminie było, ale mam nejasne przeczucie, że nadzwyczajna celność w łuku nie była wykorzystywana do łapania jeżyn.

Za to driady z pewnością są wege ;)

Kitten 
Łamacz Klawiatur
Kot Da Vinci

Wysłany: 2008-01-19, 21:36   

arahja napisał/a:
Za to driady z pewnością są wege ;)

Fotosynteza 8-) Jeszcze lepszy bajer niż breatharianizm :D

Hym
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-20, 17:10   

Widze ze dyskusja rozgorzala.:)
Ja tylko powiem ze mam jedna znajma ktra wpoprdnim wcielniu byla chyba w tamtym swiecie i warto ja sptac. Ale jest wegetarjanka.

Natamiat elfy z Luku strzelaja tez preciez w powietrze;) i do celu i na wojnie niesty...

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2008-01-20, 18:36   

jeszcze trzeba roztrząsnąć kwestię druidów :mrgreen:

Hym
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-21, 17:57   

"Eragon zapatrzyl sie na tace z obiadem postawiana w przedsionku na drzewie. Raz jescze przebiegl w pamici jedlospis:chleb posmarwany maslem, z orzechow laskowych, jagody:) fasola, miska zieniny, dwa jajka na twadro - niezapoldnione, zeby pozostawac w zgdziie z pogadami efow i dzbanek swiezej zrdlanej wody....

CHCE MIESA -warknol i tupnol glosno. Wrcil do sypianli Wtsrczy ryba, czy drob, cokowliek, byle nie te jarzyny. Nie naplenia mi brzcha. Nie jestem koniem, czemu wuiec karmia mnie jak konia?

Idzemy na polowanie....dolaczysz?"

"W trawie nad wada miszkaja kroliki - powiedzial - a co chesz si epdozilic spytala Sampira? nie niechce odrzekl ze zgryziwascia/....

"W niecala minute piozniej wybral z gnizda pare martwych krolikow. Zlakolizlwal je umyslem po czym zabil jednym z zaklec. Nie musil ich nawet tropic...

Dobtm noza i wziecznymi ruchami obral skure, wypatrszyl kroliki...

Gdy kroliki juz si eupiekly, Eragon pomachal nimi w powietrzu by ostygly a potem spojzral na lsniace zloscte mieso i powachal nzdzrami kuszaca won.

Otwzrzyl usta by ugrys pierszy kes - i nagle przyponial sobie medtacje, to jak zapuscicl sie umyslem w umysly pakow, wiewiorek i myszy, jak bedacw ich umysle widzial jak bardzo kipaily energia z jakimz alem walczyly o prawo do istaniis/ A jelsi maja tylko to zycie...?

Z nagla odraza oducil mieso, wstzrasniety fatem zabicia dwuch krolikow jak gdyby zam,ardowal ludzi.

-Nie moge tego zrzbic - rzekl

-Taki wlasnie jest pozradek zeczy na swiacie. Wszsy pozeraja wsztkich, czemu si eopierasz?
pwoiedzial sapira

Zastanwil sie na dtym pytaniem, Nie potepil tych ktorzy odzywailis ie miesem Wiedzialz e dla biednych farmwrow to jedyny spaob przetrfania. Sam nie mogl jednak tego zrzbic, chyba ze stanoby w pbiczy smeirci gldowej. Wtedy gdy w medtcaju idalo mu si edowiedzil cumysl innych....Odkad odziwil umysl krolika poczul to co czyuje krolik... Gdyby go zjadl czulby jakby zjadl sam siebie, Pzrecie zbyl w jego umysle.

"poniewaz mozemy stwac sie lepsi; odpartl wkoncu na pytanie Czy ponnimsy podddawac sie impulsom nakazujacym ranic badz zabijac kazrdego ktow zbudzi nasz gniwe, brac wsztsko co zechcemy od slabszych i lekcewarzyc odczcuia innych> Stzronanas niedskonalymi. Muszimy stzrc sie naszych wad inaczej nas zniszcza.

-chesz zaten wyzrcec sie swych pragnien> spytala?
-tylko tych niszczusclich
-w takmim razie ja je zjem:)

itp itd:)

ufff:) zadalem sobie trud;)

Eragon, Najstarszy str. 410

Odpowiedz do tematu