Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Aisha
2008-06-07, 15:40
początkująca
Autor Wiadomość
Magdallena 
Mały Veg

Wysłany: 2008-02-18, 20:16   początkująca

Witajcie,

dopiero zaczynam, bardzo zależy mi na tym, żeby dostarczać wystarczająca ilość witamin i minerałów, pomogłyby mi bardzo wasze jadłospisy, albo jakieś porady ogólnie na co zwrócić uwagę, co jest ważne.

michelle 
Natchniony Veg

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2008-02-19, 01:15   

Witaj Magdallena, lubię takie pytania, książkę by można napisać ;)

Ogólnie diety witariańskie mogą się od siebie znacznie różnić, chociaż na początku może się wydawać, że jest to niemożliwe. Amerykańska odmiana raw food mnie osobiście do końca nie podchodzi. Z mojego doświadczenia wynika, że bez odpowiedniej ilości kiełków w diecie (zboża + strączkowe) będzie trudno utrzymać długo taką dietę. Dużą różnicę, na lepsze zauważyłam odkąd zaczęłam pić sok z siewek pszenicy. Dietę będę zmieniać w zależności od pory roku (cały czas ją modyfikuję) i dostępu do ekologicznych warzyw i owoców. Prawda jest taka, że możesz przeczytać na ten temat bardzo dużo, ale jest to teoria, w praktyce okazuje się, że organizm każdego inaczej reaguje. Znasz już stronę http://www.surawka.republika.pl/ ? Poczytaj sobie na spokojnie, poprzeglądaj też forum, Jędruś podawał już swój jadłospis :-)

Najważniejszym składnikiem diety witariańskiej jest zdrowy rozsądek i nie mylenie witarianizmu z idealizmem życia w Ogrodzie Edeńskim. Czytając przeróżne fora nadeszła mnie taka refleksja, że niektórzy próbują wymusić na swoim ciele przystosowanie do witarianizmu, a to dieta powinna służyć człowiekowi, a nie człowiek wymuszać na własnym ciele przystosowanie do diety. "Każda walka pociąga za sobą ofiary, jeżeli walczy się z własnym ciałem, to kto jest ofiarą ?". Jeśli znasz język angielski mogę wstawić linki do ciekawego artykułu, jak skomponować dietę.

Magdallena 
Mały Veg

Wysłany: 2008-02-19, 12:02   

to poproszę, najwięcej trudności sprawiają mi orzechy i nasiona.

np. mam w domu: siemie lniane, sezam, słonecznik i pestki dyni. co mogę z nich zrobić albo nawet osobno je przygotować, ale jak??

JAgniecha 
Veg Do Potęgi
Go Vegan!

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2008-02-19, 12:35   

michelle napisał/a:
sok z siewek pszenicy

a co to? sama produkujesz michelle?
jakos mi sie wydaje ze mogloby to byc dobre :)

michelle 
Natchniony Veg

Wysłany: 2008-02-19, 19:35   

Magdallena:

Artykuł z Vegan Society: Healthy choices on raw vegan diets: na dole podano przykładowy jadłospis na 2000 kalorii
http://www.vegansociety.com/html/food/raw_food.php

Polecam przeczytać dokładnie stronę: http://www.beyondveg.com/index.shtml

W tym szczególnie:
The Calorie Paradox of Raw Veganism (dokładnie Ranking the workability of various 100% raw vegan diets, tam jest napisane jaka dieta pozwoli na długoterminowy witarianizm):
http://www.beyondveg.com/...paradox1a.shtml

Idealism vs. Realism in Raw Foods: http://www.beyondveg.com/...ealism-1a.shtml

Historia Toma Billingsa http://www.beyondveg.com/...-t-bio-1a.shtml

Wywiad z Tomem Billingsem (na dole dużo linków): http://chetday.com/billings.html

Ja jem orzechy i nasiona tak: moczę na noc, wodę wylewam, rano robię z tego mleczka i pasty orzechowe w blenderze z dodatkiem np. owoców suszonych. Moje ulubione orzech laskowy z suszoną brzoskwinią lub suszona śliwką i gruszką. Zawsze jest to mały dodatek owoców. Różne rodzaje orzechów mieszam ze sobą, mieszam też je z siemieniem lnianym lub migdały ze zmielonym makiem. Zawsze są to namoczone orzechy i dokładnie zmiksowane. Nie jadam surówek z dodatkiem całych nasion i pestek, ale polewam surówki mleczkami orzechowymi. W ogóle nie jadam nienamoczonych ziaren i orzechów jako tzw. przegryzki. Orzechy są też bazą do wykonywania witariańskich chlebków i podkładu (spodu) do deserów oraz jako "pate" taka pasta do kanapek. Wszystkie przepisy ze zdjęciami są na witariańskich forach zagranicznych i blogach. Jest tam tego mnóstwo.

JAgniecha napisał/a:
jakos mi sie wydaje ze mogloby to byc dobre :)

Samo wcale mi tak bardzo nie smakuje :-) w smaku trochę gorzki, mieszam z innymi sokami :-)
Wysiewa się w domu, na tackach i w pojemnikach ziarno pszenicy, jak dorośnie do ok. 15- 20cm ścina się i wyciska z nich sok lub mieli w blenderze. Artykuły po polsku są na surawce, a w dziale pytania i odpowiedzi napisane jak przyrządzać. Angielska nazwa wheatgrass juice. Nie jest to jakaś nowość z Zachodu, ale już zdążyli się posprzeczać czy lepiej w ziemi czy w wodzie uprawiać :-) Chodzi o chlorofil, popatrz na wzory (kliknij po lewej na Nutritional Information): http://www.evergreenjuices.com/. Jeszcze używam soku jako toniku do twarzy.

Magdallena 
Mały Veg

Wysłany: 2008-02-20, 21:53   

dzięki, czytam, na razie ciężko, uff

Harmony 
Veg nad Vegami
Om Mani Padme Hum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2008-02-22, 13:01   

Witaj Magdallena :-)

Na początku natłok różnych informacji wprowadza chaos i mętlik, sama tego doświadczyłam,
Powolutko, czytaj, próbuj, po pewnym czasie Twój organizm będzie wiedział czego najbardziej w danej chwili potrzebuje.

W naszym klimacie zwłaszcza o tej porze gdzie dostęp do owoców i warzyw jest mniejszy niż w krajach ciepłych, dlatego pamiętaj o kiełkach , o zieleninie i wodorostach.

Ja tak jak michelle, orzechy moczę i robię mleczko orzechowe z dodatkiem owoców, czy też samą wodą po namoczeniu suszonych owoców.

Trawkę samą nie piję, smakuje mi z owocami, z gruszkami, ale już skończyły się,
Próbowałam z pomarańczą, smakuje mi.

Michelle z jakimi owocami blendujesz trawkę? Bo ja szukam wariacji smakowych:)
Podziel się:)

Trawkę dobrze jest też żuc, ścina się kilka siewek i żuje, aż stanie się sucha, sok połyka się , natomiast miazgę usuwa. Dobry sposób na masaż dziąseł, ich ukrwienie.

Ja hoduję trawkę w ziemi , w doniczce, zauważyłam , że wtedy lepiej rośnie, korzenie nie są tak stłoczone, jak na tackach , gdzie nie osiąga takiej wysokości jak w doniczkach 15-20 cm.

Michelle tonik otrzymujesz miksując trawkę w blenderze? Czy masz maszynkę do zieleniny?

Ja przecieram twarz miazgą, po blendowaniu.
W celu lepszej ekstrakcji dwa razy miksuję trawkę.

Pozdrawiam

:sloneczko:

Magdallena
Pamiętaj, że pokarm to jeden z czynników wpływających na stan naszego zdrowia,

Dochodzą jeszcze inne bardzo ważne.

Człowiek nie żyje tylko dzięki pokarmowi, jest on dodatkiem .

Ruch, świeże czyste powietrze, pozytywne , konstruktywne myśli, i wiele innych,

Pamiętaj by po słodkich owocach płukac usta wodą , lub z dodatkiem sody oczyszczonej, albo żuc zieleninę.

Pozdrawiam
Harmony
Ostatnio zmieniony przez Hate 2008-02-22, 16:31, w całości zmieniany 1 raz  

michelle 
Natchniony Veg

Wysłany: 2008-02-23, 01:01   

Harmony, zieleninę pszenicy blenduję z niewielka ilością wody, odcedzam i powtarzam, aż siewki stracą kolor. Mam taki mini blender, to jest mi trochę wygodniej przyrządzać niż w zwykłym. Sok najbardziej smakuje mi wymieszany z sokiem jabłkowym lub ananasowym, wcześniej piłam z marchwiowym. Czasami pije sam, bez dodatków, przez słomkę.

Odpowiedz do tematu