Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Laktoza a weganizm
Autor Wiadomość
Eleuth 
Mały Veg

Wysłany: 2017-11-02, 22:41   Laktoza a weganizm

Witam.
To mój pierwszy post, ale forum śledzę już od długiego czasu.
Jestem wegetarianką od ponad 16 lat i w końcu zdecydowałam się na przejście na weganizm, czyli nie tylko dieta, ale również wszystko co się wiąże z nieszkodzeniem zwierzętom (wcześniej kupowałam skórzane buty, niestety). Idzie mi całkiem nieźle, chociaż zaliczyłam wpadkę po miesiącu z "pulpetami" wegetariańskimi (nie zauważyłam, że były z jajkiem, ślepa już trochę jestem) i musiałam zresetować licznik czasu. Teraz staram się bardziej, ale pojawił się nowy problem. Otóż zaczęłam brać leki, które zawierają laktozę. Niestety nie mam tu wyboru i albo laktoza albo... Nie mam dylematu, ale mam zagwozdkę. Pytanie brzmi: czy mogę nazywać się w takiej sytuacji weganką? Wiem, że to banalne i ważne jest wszystko inne co robię w życiu dla innych i dla zwierząt, ale tak sobie pomyślałam tylko do jakiej kategorii się wrzucić. Chciałam więc zapytać się o Wasze zdanie na ten temat.
Ostatnio zmieniony przez Eleuth 2017-11-02, 22:42, w całości zmieniany 1 raz  

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Pomogła: 45 razy
Wysłany: 2017-11-03, 09:47   

moim zdaniem jak najbardziej. Zawsze znajdą się ludzie, którzy powiedzą, że nie jesteś weganką BO np. zdeptałaś ślimaka :P albo popierasz prawo do aborcji, ale tym się nie warto przejmować. W tym przypadku nie masz wyjścia- leki zawierają laktozę i nie ma dla nich odpowiednika, a Ty chcesz być przecież zdrowa. Lepszą wizytówką weganizmu jest dziewczyna biorąca leki z laktozą, niż chorująca w imię idei ;)

Eleuth 
Mały Veg

Wysłany: 2017-11-03, 11:52   

Jak nawet zjem mięso (np. owady jadąc rowerem), ale przypadkowo, zupełnie to jest dla mnie jasne, że nic się nie zmieniło w moim światopoglądzie. Tutaj jednak robię to świadomie i z pełną premedytacją. Trochę tak, jakbym z powodów zdrowotnych musiała jeść np. nabiał (regularnie) i nie miała wyboru (czyli tak jak z moimi lekami). W takiej sytuacji weganką chyba bym już nie była.

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Pomogła: 45 razy
Wysłany: 2017-11-03, 14:21   

Nie wyobrażam sobie choroby, która wymagałaby jedzenie nabiału :shock: i nie jest to dla mnie równoważne.. ale możesz o sobie mówić: weganka, pomimo leków z laktozą :mrgreen: takie metkowanie jest trochę bez sensu

[ Dodano: 2017-11-03, 14:47 ]
PS. http://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=31954
;)

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Pomogła: 68 razy
Wysłany: 2017-11-06, 10:01   

Się tak etykietami nie przejmuj. W internetach zdrowo k nieprzetworzenie żrący weganie z chęcią odebraliby paszport Czru Weganina osobom używających półprpduktów.
Ja np. pewnie nie jestem czru z moją miłością do piwq i brakiem czasu na robienie wszystkiego z organicznej fasoli 😅. Trudno.
Dla mnie w weganiźmie chodzi o minimalizowanie cierpienia. Ale tak naprawdę nie da się być w 100% cruetly free.
Odstawianie leków z laktozą czy żelatyną i ryzykowanie swoim zdrowiem jest dla mnie bardziej niewegańskie niż przyjmowanie ich, w moim odczuciu ukazuje wegan jako oszołomów i zniechęca do przystępowabia w nasze szeregi.

Połykaj z Surri

D.M. 
Veg Do Potęgi
weg liberalny

Wysłany: 2017-11-06, 23:12   

Surri napisał/a:
Odstawianie leków z laktozą czy żelatyną i ryzykowanie swoim zdrowiem jest dla mnie bardziej niewegańskie niż przyjmowanie ich, w moim odczuciu ukazuje wegan jako oszołomów i zniechęca do przystępowabia w nasze szeregi.

Zgadzam się. Chociaż warto się starać wybierać najbardziej wegetariańskie z istniejących opcji leków, ale czasem to bywa bardzo trudne. W ogóle, zdrowie człowieka jest moim zdaniem ważniejsze, niż życie innych zwierząt; jeżeli na jakąś poważną chorobę istnieją tylko leki zrobione ze zwierząt i nie da się stworzyć innych, to nie potępiam produkowania (a tym bardziej brania) takich leków.

Eleuth 
Mały Veg

Wysłany: 2017-11-08, 13:05   

Ale ja nie mam moralnego problemu z braniem leków z laktozą, skoro mają mi pomóc i nie mam alternatyw. Pytanie dotyczyło tylko i wyłącznie tego, czy skoro świadomie przyjmuję produkty odzwierzęce, choćby tylko w tak małej ilości i tylko w lekach (na razie wychodzi 2mg dziennie, z czego samej laktozy pewnie mały procent), to czy nadal jestem weganką czy "tylko" wegetarianką.

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Wysłany: 2017-11-08, 13:17   

Jeśli szufladki mają jakieś znaczenie to dla mnie jesteś weganką ❤

Połykaj z Surri

Kamilka90 
świerzak

Wysłany: 2017-11-13, 17:32   

Ja myślę że waganką.

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2017-11-16, 10:43   

Czy jeśli chrześcijanin zgrzeszy, to przestaje być chrześcijaninem? Gdyby odpowiedź była twierdząca, to liczba chrześcijan zredukowałaby się do jednej osoby i to nieżyjącej.
Przyjmijmy więc, że jesteś grzeszącą weganką ;)

Laktoza nie powstaje ze względu na przemysł farmaceutyczny tylko jest wynikiem zapotrzebowania na mleczne produkty spożywcze. Dlatego weganin przede wszystkim powinien swoim wyborem konsumenckim powiedzieć NIE nabiałowi na półkach sklepowych.

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Wysłany: 2017-11-16, 11:20   

Cytat:
Laktoza nie powstaje

Nie mylisz czasem laktozy z serwatką? 🙂

Połykaj z Surri

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy