Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mrożenie oleju w zamrażalce.
Autor Wiadomość
franek 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2017-11-22, 23:51   Mrożenie oleju w zamrażalce.

Witam,
Mam dylemat ponieważ z tego co wiem oleje tłoczone na zimno szybko się psują dlatego trzeba je zużywać na bieżąco, a ponieważ mam okazję (promocja) kupić oliwę z oliwek (oczywiście tłoczoną na zimno) w znacznie niższej cenie, to zastanawia mnie fakt czy zamrożony olej traci jakieś wartości zdrowotne. Z tego co wiem mrożenie w bardzo niskich temp. (moja lodówka mrozi na -33 stopni C) powinno zahamować albo przynajmniej bardzo spowolnić ten proces. I teraz moje pytanie:

1. Czy ktoś czytający ten post ma 100% pewność jak to jest, bo w necie jest bardzo dużo różnych opinii. Żadna nie poparta żadnymi badaniami (można tylko uwierzyć na słowo).

2.Jeśli traci to jakie? Jeśli nie traci to przez jaki czas?

3.Czy ktoś ma jakiś wiarygodny artykuł na ten temat?

P.S. Doszły mnie słuchy że oleje tłoczone na zimno wcale nie są takie zdrowe jak się powszechnie uważa. Czytałem nawet takie artykuły które oskarżają je o wywoływanie poważnych schorzeń. A ponieważ tematyka pro-zdrowotna w ostatnich czasach bardzo się rozrosła to jest bardzo dużo różnych zbieżnych opinii na ten temat (co inna osoba to inne zdanie). Widziałem też takich witarian który mówią że jedynymi zdrowymi olejami są orzechy i nasiona oleiste. Czy ma ktoś na ten temat PEWNĄ wiedzę, albo jakieś badanie? Interesuje mnie też co ma na ten temat do powiedzenia Jędruś jeśli przeczyta ten post i jeśli w ogóle tu jeszcze zagląda (nie wiem bo sam tu nie zaglądałem długi czas). Oczywiście każdy może powiedzieć co sam wie na ten temat.

Pozdrawiam.

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2017-11-23, 12:40   

Witam Franek.
Zamrażanie olejów jadalnych to nie jest dobry sposób na spowolnienie ich utleniania, lepiej trzymać w lodówce i zalewać wodą, tak aby w butelce nie było powietrza (też ten sposób na długo nie wystarcza). Tlen z powietrza rozkłada tłuszcze.
Najlepiej to spożywać nasiona oleiste, zmielone na świeżo a nie bawić się z olejami. Nasiona roślin oleistych można spokojnie przechowywać w zamrażalniku.
Zamiennikiem oleju z oliwek (omega-9) są orzechy laskowe, najlepiej uprzednio namoczone ok. 8 godzin.

Pozdro.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
NO :spam:

franek 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2017-11-24, 15:36   

Witaj Jędruś! Widzę że jesteś tu bywalcem :D

Co to twojego postu to czegoś tu nie rozumiem...
1. "zalewać wodą, tak aby w butelce nie było powietrza (też ten sposób na długo nie wystarcza)" Po co zalewać wodą oliwę (czy inny olej) skoro jest fabrycznie zamknięty?
2. "lepiej trzymać w lodówce" A nie lepiej w zamrażalniku? Przecież podobno im niższa temp. tym lepiej bo wolniej zachodzą procesy.... a może czegoś nie wiem?
3. "Nasiona roślin oleistych można spokojnie przechowywać w zamrażalniku" skoro są już naturalnie zabezpieczone przez naturę to po co trzymać je jeszcze w zamrażalniku?

P.S. Bardzo by mi było miło gdybyś odnieść się do każdego punktu ponieważ z takiej wymiany zdań mogę się duża nauczyć (i myślę że nie tylko ja ;-) )
Pozdrawiam, Franek
Ostatnio zmieniony przez franek 2017-11-24, 15:37, w całości zmieniany 1 raz  

D.M. 
Veg Do Potęgi
weg liberalny

Wysłany: 2017-11-24, 22:58   

A czy nie uważasz za wiarygodne to, co jest napisane na butelce? Zwykle bywa napisano, że po otwarciu trzeba przechowywać po prostu w lodówce.

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2017-11-26, 08:41   

Witam Franek.

Jak długo chcesz przechowywać ten olej. Nic wieczne nie jest nawet olej napędowy.
http://tiny.pl/gl1tn

Za jełczenie oleju odpowiedzialny jest tlen, następnie podwyższona temperatura.

Pozdro.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
NO :spam:

franek 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2017-11-29, 15:18   

Widzę że chyba nie otrzymam odpowiedzi na moje pytania (a tym bardziej nikt nie wytłumaczy mi jak to jest) :/ . Nie wiem czy wy nie umiecie czytać że zrozumieniem czy po prostu od niedawna jesteście w Polsce i nie za bardzo idzie wam ten język, ale spróbuje najprościej jak się tylko da...
Od początku...
W sklepie była promocja na oliwę z oliwek na tyle duża, że sobie pomyślałem:
-A kupię sobie na zapas (np.6 butelek) i jeszcze na tym zaoszczędzę! Ale tu w głowie zapaliła się czerwona lampka:
- Zaraz przecież oleje (i oliwy) szybko się psują!! A więc czy warto?
Wtedy mózg podpowiedział:
-Masz pusty zamrażalnik. Wsadź je do zamrażalnika, a wtedy nawet za 2 lata będą świeże.
Ale niestety niepewność nadal trwała. Dwa lata i to ma być świeże? I czy w ogóle olej powinno się zamrażać? Czy nie nie wpłynie jakoś na jego właściwości organoleptyczne? I CO NAJWAŻNIEJSZE CZY JAKIEŚ WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE NIE MNIEJSZĄ SIĘ/ULECĄ (jakimś magicznym sposobem)po tak długim czasie?

Wątpię czy mi ktoś opisze ze zrozumieniem ale spróbuję raz jeszcze ... :( :( :(
Ostatnio zmieniony przez franek 2017-11-29, 15:19, w całości zmieniany 1 raz  

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Pomogła: 46 razy
Wysłany: 2017-11-30, 09:13   

uwaga, napiszę wielkimi literami żebyś skumał jak to jest na przykład w moim przypadku:
NIE KUPUJĘ OLEJU NA ZAPAS, NIE UŻYWAM ZA DUŻO OLEJÓW I NIE MAM MIEJSCA W ZAMRAŻALNIKU NA TAKIE PIERDOŁY.
dziękuję za uwagę.

D.M. 
Veg Do Potęgi
weg liberalny

Wysłany: 2017-12-03, 21:23   

Moim zdaniem, sprawa jest prosta. Jeżeli te 2 lata (czy ile tam chcesz trzymać) nie wykraczają poza napisany na butelce termin ważności, to trzeba trzymać w takich warunkach, jak napisano na butelce, i nie ma potrzeby wymyślać coś innego. Natomiast wykraczać poza termin ważności po prostu nie warto; zamrażarka nie usprawiedliwia takiego wykraczania. Co prawda, nie można wykluczyć, że ktoś tak dobrze orientuje się w temacie, że zna jakąś metodę, której stosowanie jednak pozwala przekroczyć termin ważności; ale, jak widać, takie osoby, jeżeli istnieją, na razie nic tu o tym nie napisały.

franek 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2017-12-06, 12:10   

orzechova napisał/a:
uwaga, napiszę wielkimi literami żebyś skumał jak to jest na przykład w moim przypadku:
NIE KUPUJĘ OLEJU NA ZAPAS, NIE UŻYWAM ZA DUŻO OLEJÓW I NIE MAM MIEJSCA W ZAMRAŻALNIKU NA TAKIE PIERDOŁY.
dziękuję za uwagę.
I dlatego chciałem by na temat wypowiadał się ktoś kto ma jakąś wiedzę na temat, bo po takim poście to widzę że mózg off.

Widzę że forum roi się od "ekspertów" :mrgreen: , ale poczekam może ktoś jeszcze się wypowie...

[ Dodano: 2017-12-06, 12:11 ]
A tak na serio naprawdę nikt nic nie wie na ten temat i nie ma z tym tematem żadnych doświadczeń xD?

arahja 
Veg Do Potęgi
jestę bucą

Pomogła: 31 razy
Wysłany: 2017-12-06, 12:55   

franek napisał/a:
A tak na serio naprawdę nikt nic nie wie na ten temat i nie ma z tym tematem żadnych doświadczeń xD?

xD xD xD

Takie przyłażenie i obrażanie mi śmierdzi trollingiem.

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Pomogła: 70 razy
Wysłany: 2017-12-06, 13:21   

arahja napisał/a:
franek napisał/a:

xD xD xD

Takie przyłażenie i obrażanie mi śmierdzi trollingiem.

Dobrze że nie zjęczałym olejem 😉

Btw. ja również nie mam doświadczeń. Mrożę grzyby, mam nadziejębże pomogłam.

Połykaj z Surri

arahja 
Veg Do Potęgi
jestę bucą

Pomogła: 31 razy
Wysłany: 2017-12-06, 17:22   

Surri napisał/a:
Dobrze że nie zjęczałym olejem 😉

jęczącym olejem. olej męczybuła. też bym zamroziła, żeby nie jojczał.

Odpowiedz do tematu