Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona G堯wna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  U篡tkownicyU篡tkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Nast瘼ny temat
Witarianizm - jak zacz望?
Autor Wiadomo嗆
Liwia 
Ma造 Veg

Sk康: Tr鎩miasto
Wys豉ny: 2008-06-24, 17:56   Witarianizm - jak zacz望?

Witajcie:)

Od jakiego czasu czuje, 瞠 moja dieta ewoluuje bardzo mocno w stron witarianizmu. Prawie rok temu moje cia這 wybra這 drog weganskiego od篡wiania, wiele dolegliwo軼i kt鏎e komplikowa造 moje 篡cie znikn窸o. Oczyszczanie cia豉 zacz窸am od ok.miesi璚znej diety witaria雟kiej, wprowadzaj帷 stopniowo produkty wega雟kie/stanowi造 ok 50% mojej diety/. Zmiana diety wprowadzi豉 niesamowite zmiany w moim 篡ciu, mo積a rzec, 瞠 sta豉m si now osob:) a raczej wr鏂i豉m do swojej osoby:) Zacz窸am uprawia wiele sport闚, znalaz豉m w sobie ogromne pok豉dy energii, pomys堯w i rado軼i.
Ostatnio sporo czytam o witariani幟ie, a moje cia這 coraz gorzej reaguje na gotowane.
Problemem diety witaria雟kiej jest poczucie bycia g這dnym:)

:sloneczko: Jak nie przejada si owocami?

:sloneczko: Jakie s witaria雟kie syc帷e potrawy, kt鏎e nie s zbyt du瞠 obj皻o軼iowo?

Moj organizm nie toleruje dobrze orzechow i suszonych owoc闚, dlatego przek御ki tego typu raczej odpadaj.

:sloneczko: Szukam wskaz闚ek, jak sobie radzi z tym g這dem:) Problem mam w pracy, bo wymaga du瞠go skupienia i biegania, mo瞠 rzeczywi軼ie banana co godzine?:)
Jak powinno sie komponowac posi趾i na diecie wita? Jedzenie owocow wieczorem jest niewskazane? Sama intuicyjnie jem owoce rano, robie smoothies owocowe od lat na sniadanie:) sa豉ty warzywne popoludniu, nie mieszanie owocow-warzyw, jednak wieczorem czasem mam ochote na s這dkiego banana..mm:)

Szuka豉m na tym forum jakis 'z這tych zasad' 8-) witaria雟kich, ale nieznalaz豉m takiego topicu. Niektorych sie domyslam, ale moze macie jakies swoje wypracowane 'zasady'? Osobi軼ie jestem zwolenniczk intuicyjnego jedzenia, jednak chcialabym zglebic temat wita. Czy w jezyku polskim jest literatura na temat diety witarianskiej?

:sloneczko: jakie by造 wasze pocz徠ki witarianizmu, jak przyzwyczajali軼ie cia這 do nowej diety?

W tak w ogole, witarianizm to chyba najrado郾iejsza dieta. Teraz jem juz bardzo malutko gotowanych potraw, i czuje now jako嗆.

Pozdrawiam wszystkich bardzo ciep這
znad Ba速yku:)

:sloneczko:

Harmony 
Veg nad Vegami
Om Mani Padme Hum

Pomog豉: 2 razy
Wys豉ny: 2008-06-24, 20:00   

Witaj:)

Mi這, 瞠 kolejna os鏏ka do Nas do陰czy豉.
Ja r闚nie jestem za 鈍iadomym, intuicyjnym od篡wianiem.
Nasz organizm wie najlepiej co w danej chwili potrzebuje, je郵i jest oczyszczony .

Je瞠li chodzi o mnie, to na pocz徠ku te czu豉m si g這dna, dlatego moja 'dieta' ulega豉 zmianie, jem sezonowo, nasze rodzime warzywa i owoce wa積e by spo篡wac, bo one s nasycone bioinformacj, polecam dzikie ro郵iny, kwiaty.
Ja robi sobie mleczko orzechowe z owocami ostatnio dodaj te cacao, lub carob.
Pij soki, kt鏎e dostarczaj mn鏀two witamin , energii w 豉two-przyswajalnej postaci.
Lubi te ca造mi owocami delektowac si.
Du穎 zieleniny polecam TRAW PSZENICZN. Moje parapety s ni obsadzone:) Ta intensywna ziele, zapach, jaki unosi si :)

Trzeba zwracac uwag jak si je, "medytacja 鈍iadomego od篡wiania'.
Dobrze nale篡 prze簑wac pokarm do konsystencji papki.
Je軼 mniejsze ilo軼i.

Ja preferuj te spr鏏owac monodiety.

Teraz du穎 warzyw i owoc闚, zbo瘸 nie jem, ziaren ma這.

Ka盥y ma inne smak, s逝chaj swego organizmu, pr鏏uj, oczywi軼ie mo積a dac wskaz闚ki, ale i tak Ty dojdziesz sama .

Ruch, 鈍ie瞠 powietrze, k徙iele s這neczne, i przebywanie w przyjaznej aurze :sloneczko:

Esss 
Natchniony Veg

Pomog豉: 1 raz
Sk康: krak闚
Wys豉ny: 2008-06-24, 23:09   

a bylas na jedrusiwej stronce www.surawka.republika.pl?? tam znajdziesz odpowiedz chyba na kazde nurtujace witarianina pytanie. no, jest super :)
a taka trawe pszeniczna to moglabym zasadzic w ogrodku? czy mi to zaraz cos zje? przezyje? nie chce zawalac mamie parapetow w domu..

J璠ru 
Veg przez du瞠 V

Pom鏬: 35 razy
Sk康: Ziemia Ognista
Wys豉ny: 2008-06-25, 10:08   

Witam Liwia :)

Prosto zaczynasz od 50% surowego a nast瘼nie stopniowo zwi瘯szasz ilo嗆 surowego, i jak ju Esss wpsomnia warto zapozna si z artyku豉mi z Surawki kt鏎e zosta造 t逝maczone przez spor ilo嗆 os鏏, entuzjast闚 diety surowej 篡wno軼i.

Pozdr.
J璠ru wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego w豉snej roboty
NO spam

Liwia 
Ma造 Veg

Sk康: Tr鎩miasto
Wys豉ny: 2008-06-25, 12:58   :-)

Dzi瘯i za wskaz闚ki:-)

Tak, na surawce by豉m i szczerze m闚i帷 strona ta mnie bardzo zainspirowa豉. Osobi軼ie znam te kilku surojadk闚, ale jak pisa豉m, witarianizm to powinna by raczej droga cia豉, p鎩軼ie za cia貫m ( no i ide:))

:sloneczko: Faktycznie jest tak, 瞠 鈍ie瞠 pokarmy pobudzaj apetyt na 篡cie i aktywno軼i, a k徙iele s這neczne i bieganie po lesie jest idealnym dope軟ieniem witapokarmu, coraz wiecej znajduje tez pomysl闚 i inspiracji.

Te robie soki, do嗆 sporo:) Przepadam za marchew/jab趾o+olej lniany:) No i jestem wielk fank kie趾闚 z fasoli mung:-)

Niestety pszenica mi nie s逝篡, za to rewelacyjne s li軼ie szpinaku:)

pozdrawiam:) :sloneczko:

bartezzzzz 
Veg Dojrza造
leszcz

Pom鏬: 1 raz
Sk康: Krak闚
Wys豉ny: 2008-06-25, 15:09   Re: Witarianizm - jak zacz望?

Liwia napisa/a:
Problem mam w pracy, bo wymaga du瞠go skupienia i biegania, mo瞠 rzeczywi軼ie banana co godzine?:)

problem?
ja marze o pracy w ktorej by mi placono za bieganie ;)
co to za praca? macie wolne etaty? 8-)

zamiast sluchac porad ludzi, bardziej sluchaj samej siebie
eksperymentuj, a dowiesz sie co najbardziej Ci sluzy :)

od siebie tylko dodam, ze duzo tluszczu (orzechy, awokado itp) nie ida w parze z owocami
lepiej mniej tluszczy a wiecej wegli w postaci owocow
powodzenia
pozdro
b.

mehndia 
Wy窺zy Stan Ducha
vegan

Pomog豉: 4 razy
Wys豉ny: 2008-06-25, 16:11   

co do surawki, to ostatnio zaczelam podczytywac i jest duzo przydatnych info tylko jeden duzy minus - kolory. czarne tlo + czcionka w kolorze ostrej zieleni. ciezko sie czyta i oczy bola :(

kiszony 
ζmacz Klawiatur

Sk康: graudenz
Wys豉ny: 2008-06-25, 17:56   

mehndia napisa/a:
co do surawki, to ostatnio zaczelam podczytywac i jest duzo przydatnych info tylko jeden duzy minus - kolory. czarne tlo + czcionka w kolorze ostrej zieleni. ciezko sie czyta i oczy bola :(

ja kilka ciekawszych artyku堯w mam na kompie.
skopiowane do worda, du瘸 wyra幡a czcionka i ju ;d
oczy nie bol i nie trzeba si m璚zy w szukanie tego na surawce.

Aisha 
Ostoja Wiedzy
The Power of Yoga

Sk康: z epicentrum JA
Wys豉ny: 2008-06-27, 18:26   

Witaj ..

Co do Surawki to trzeba z這篡 podzi瘯owania Naszemu Kochanemu Marcinowi :* .. (szkoda, ze juz nie mamy z Toba takiego kontaktu, jak kiedys).. ale to inny temat :)

Wracajac do Twojego tematu.. Otoz :) Nie musisz bac sie owocow. Ja praktycznie jem same owoce i daje rade :) nie czuje sie zle, wrecz przeciwnie.. Mialam okres, gdy warzywa przestaly mi smakowac.. Nie potrafilam wdusic w siebie kalafiora czy brokuly.. Przerzucilam sie na same owoce i jest ok :) z mila chcecia jem :) Owocami nie da sie przejesc.. Oczywiscie, musisz wybierac te, na ktore masz w danej chwili ochote, np na obiad zjesc kilo czeresni, albo salatke pomidorowo-ogorkowa z oliwami roznymi :) full wypas :)

Co do zlotych rad to.. musisz pytac, tutaj raczej nikt nie bedzie sie dzielil wszystkim, co czuje, bo byloby tego za duzo.. Pytaj- a my, w ramach mozliwosci, udzielimy Ci odpowiedzi.

Czujesz sie glodna na raw diecie?? To dziwne, ja bylam stale glodna jedzac gotowane, dopiero surowe mnie nasyca :) .. Jak np zdarzalo mi sie kiedys zjesc jakies warzywa gotowane czy zupe to zaraz bieglam dojesc owocami czy surowymi warzywami, szczegolnie owocami. Teraz nie.. :) jem tyle, ile rzeczywiscie potrzebuje

nie tolerujesz orzechow i suszonych owocow.. mysle, ze problem tkwi w nieoczyszczonych jelitach.. pomysl o lewatywach..

Pozdrawiam i sukcesow zycze

Harmony 
Veg nad Vegami
Om Mani Padme Hum

Pomog豉: 2 razy
Wys豉ny: 2008-06-27, 20:06   

Czytaj nasze przepisy:)
Pr鏏uj mo瞠 i Tobie b璠 smakowac, dziel si te swoimi:)

:sloneczko:

Zielonka
Ma造 Veg

Wys豉ny: 2008-07-11, 21:29   

Aisha napisa/a:
Czujesz sie glodna na raw diecie?? To dziwne,

a ja j rozumiem- bo te b璠帷 na surowiznie g這dna jestem ca造 czas. W豉軼iwie ca造 czas musz co pogryza bo kiszki mi marsza graj a z g這du mnie skr璚a i og鏊nie wszyscy dooko豉 wiedz o tym, 瞠 g這dna jestem bo opr鏂z mojej nieszcz窷liwej minu zdradza mnie burczenie w brzuchu ;) Wskutek powy窺zego, jem naprawd sporo.

cedar 
Veg nad Vegami
縊霦途t~e kfiaty;)

Sk康: RaJ
Wys豉ny: 2008-07-11, 22:23   

Zielonko mo瞠 tak jak ja potrzebujesz wi瘯szej ilo軼i moczonych orzech闚, nasion oleistych-polecam nawet sto gram siemienia lnianego do kt鏎ego z posi趾闚. 砰we, surowe jest szybciej trawione wi璚 potrzeba Ci czego co spowolni ten proces i 瞠 poczujesz si syta, r闚nie np. ja mocz sobie kasze jaglan p璚zak-dost瘼na w wi瘯szo軼i spo篡wczak闚 na kie趾i i sporo naprawd sporo tych spowalniaczy dodaj do swojego menu:)) Nasz Kochany J璠ru poleca r闚nie sezam :D Ja zajadam si laskowcami, migda豉mi, orzeszkami w這skimi, dyni, s這necznikiem, jest tego mn鏀two :mrgreen: Dodaj sobie olejk闚 extra virgin i b璠zie klawo :lol: albo awokado... 砰cz pyszno軼i i smakowania si w tym co dla nas najlepsze :zdziwko: ;-) :shep:

Aisha 
Ostoja Wiedzy
The Power of Yoga

Sk康: z epicentrum JA
Wys豉ny: 2008-07-13, 10:25   

pomy郵, wejd w przyczyn g這du.. mo瞠 to nie fizyczna potrzeba organizmu, a psychiczne, emocjonalne nastawienie.. zawsze, od dziecka powtarzaj nam, 瞠 surowe nie daje uczucia syto軼i, surowym nei da si 篡wi .. mo瞠 to jaki blok? Wejd w przyczyn tego g這du, poznaj go, rozszyfruj. Nie zajadaj od razu, ale staraj si go zrozumie.

piotrek 
Ostoja Wiedzy

Pom鏬: 3 razy
Sk康: BP
Wys豉ny: 2009-04-02, 06:57   

J璠ru napisa/a:
zaczynasz od 50% surowego a nast瘼nie stopniowo zwi瘯szasz ilo嗆 surowego,
hmmm... a co moze sie stac jesli przejdzie sie od razu na 100%? zanim zaczalem przechodzic bylem na okolo 50-60% raw. ale surowe to byly glownie owoce, chociaz surowek tez duzo jadlem.

szukam jakiegos info o okresie przejsciowym. jakie moga wystapic reakcje organizmu? bo moj organizm zle zareagowal :-? juz 2gi dzien zle reaguje.

krzysztof
Veg Do Pot璕i

Pom鏬: 54 razy
Wys豉ny: 2009-04-02, 08:22   

WITAJ Piotrekkx :sloneczko: !!!

mo瞠sz zerkn望 tutaj jakie s do鈍iadczenia bohaterki:
http://www.surawka.republika.pl/I9.htm

mo瞠sz spr鏏owa tego aby unikn望 pewnych "nieprzyjemnych dozna":
http://www.surawka.republika.pl/rawf1.htm

R騜ne koktajle wypijane powoli np.: zielenina ( ale bez przesady) plus "dobrze dojrza貫" banany - letnie lub ciep貫 mog zmniejszy nieprzyjemne objawy.

tutaj bohaterka pisze w DIETA :"Przesz豉m z wegetarianizmu na surow 篡wno嗆 bez okresu przej軼iowego.":
http://www.surawka.republika.pl/W20.htm

mo瞠sz pogrzeba w Pami皻nik surojad闚 czyli witarianizm po polsku - prawdopodobnie co znajdziesz:
http://witarianizm.blox.p...,15.html?0,2009

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ G紑Y :sloneczko: :bye:

Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz za陰cza plik闚 na tym forum
Mo瞠sz 軼i庵a za陰czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych