Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Witarianizm - jak zacząć?
Autor Wiadomość
Liwia 
Mały Veg

Wysłany: 2008-06-24, 17:56   Witarianizm - jak zacząć?

Witajcie:)

Od jakiegoś czasu czuje, że moja dieta ewoluuje bardzo mocno w stronę witarianizmu. Prawie rok temu moje ciało wybrało drogę weganskiego odżywiania, wiele dolegliwości które komplikowały moje życie zniknęło. Oczyszczanie ciała zaczęłam od ok.miesięcznej diety witariańskiej, wprowadzając stopniowo produkty wegańskie/stanowiły ok 50% mojej diety/. Zmiana diety wprowadziła niesamowite zmiany w moim życiu, można rzec, że stałam się nową osobą:) a raczej wróciłam do swojej osoby:) Zaczęłam uprawiać wiele sportów, znalazłam w sobie ogromne pokłady energii, pomysłów i radości.
Ostatnio sporo czytam o witarianiźmie, a moje ciało coraz gorzej reaguje na gotowane.
Problemem diety witariańskiej jest poczucie bycia głodnym:)

:sloneczko: Jak nie przejadać się owocami?

:sloneczko: Jakie są witariańskie sycące potrawy, które nie są zbyt duże objętościowo?

Moj organizm nie toleruje dobrze orzechow i suszonych owoców, dlatego przekąski tego typu raczej odpadają.

:sloneczko: Szukam wskazówek, jak sobie radzić z tym głodem:) Problem mam w pracy, bo wymaga dużego skupienia i biegania, może rzeczywiście banana co godzine?:)
Jak powinno sie komponowac posiłki na diecie wita? Jedzenie owocow wieczorem jest niewskazane? Sama intuicyjnie jem owoce rano, robie smoothies owocowe od lat na sniadanie:) sałaty warzywne popoludniu, nie mieszanie owocow-warzyw, jednak wieczorem czasem mam ochote na słodkiego banana..mm:)

Szukałam na tym forum jakis 'złotych zasad' 8-) witariańskich, ale nieznalazłam takiego topicu. Niektorych sie domyslam, ale moze macie jakies swoje wypracowane 'zasady'? Osobiście jestem zwolenniczką intuicyjnego jedzenia, jednak chcialabym zglebic temat wita. Czy w jezyku polskim jest literatura na temat diety witarianskiej?

:sloneczko: jakie były wasze początki witarianizmu, jak przyzwyczajaliście ciało do nowej diety?

W tak w ogole, witarianizm to chyba najradośniejsza dieta. Teraz jem juz bardzo malutko gotowanych potraw, i czuje nową jakość.

Pozdrawiam wszystkich bardzo ciepło
znad Bałtyku:)

:sloneczko:

Harmony 
Veg nad Vegami
Om Mani Padme Hum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2008-06-24, 20:00   

Witaj:)

Miło, że kolejna osóbka do Nas dołączyła.
Ja również jestem za świadomym, intuicyjnym odżywianiem.
Nasz organizm wie najlepiej co w danej chwili potrzebuje, jeśli jest oczyszczony .

Jeżeli chodzi o mnie, to na początku też czułam się głodna, dlatego moja 'dieta' ulegała zmianie, jem sezonowo, nasze rodzime warzywa i owoce ważne by spożywac, bo one są nasycone bioinformacją, polecam dzikie rośliny, kwiaty.
Ja robię sobie mleczko orzechowe z owocami ostatnio dodaję też cacao, lub carob.
Piję soki, które dostarczają mnóstwo witamin , energii w łatwo-przyswajalnej postaci.
Lubię też całymi owocami delektowac się.
Dużo zieleniny polecam TRAWĘ PSZENICZNĄ. Moje parapety są nią obsadzone:) Ta intensywna zieleń, zapach, jaki unosi się :)

Trzeba zwracac uwagę jak się je, "medytacja świadomego odżywiania'.
Dobrze należy przeżuwac pokarm do konsystencji papki.
Jeśc mniejsze ilości.

Ja preferuję też spróbowac monodiety.

Teraz dużo warzyw i owoców, zboża nie jem, ziaren mało.

Każdy ma inne smak, słuchaj swego organizmu, próbuj, oczywiście można dac wskazówki, ale i tak Ty dojdziesz sama .

Ruch, świeże powietrze, kąpiele słoneczne, i przebywanie w przyjaznej aurze :sloneczko:

Esss 
Natchniony Veg

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2008-06-24, 23:09   

a bylas na jedrusiwej stronce www.surawka.republika.pl?? tam znajdziesz odpowiedz chyba na kazde nurtujace witarianina pytanie. no, jest super :)
a taka trawe pszeniczna to moglabym zasadzic w ogrodku? czy mi to zaraz cos zje? przezyje? nie chce zawalac mamie parapetow w domu..

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2008-06-25, 10:08   

Witam Liwia :)

Prosto zaczynasz od 50% surowego a następnie stopniowo zwiększasz ilość surowego, i jak już Esss wpsomniał warto zapoznać się z artykułami z Surawki które zostały tłumaczone przez sporą ilość osób, entuzjastów diety surowej żywności.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
NO spam

Liwia 
Mały Veg

Wysłany: 2008-06-25, 12:58   :-)

Dzięki za wskazówki:-)

Tak, na surawce byłam i szczerze mówiąc strona ta mnie bardzo zainspirowała. Osobiście znam też kilku surojadków, ale jak pisałam, witarianizm to powinna być raczej droga ciała, pójście za ciałem ( no i ide:))

:sloneczko: Faktycznie jest tak, że świeże pokarmy pobudzają apetyt na życie i aktywności, a kąpiele słoneczne i bieganie po lesie jest idealnym dopełnieniem witapokarmu, coraz wiecej znajduje tez pomyslów i inspiracji.

Też robie soki, dość sporo:) Przepadam za marchew/jabłko+olej lniany:) No i jestem wielką fanką kiełków z fasoli mung:-)

Niestety pszenica mi nie służy, za to rewelacyjne są liście szpinaku:)

pozdrawiam:) :sloneczko:

bartezzzzz 
Veg Dojrzały
leszcz

Wysłany: 2008-06-25, 15:09   Re: Witarianizm - jak zacząć?

Liwia napisał/a:
Problem mam w pracy, bo wymaga dużego skupienia i biegania, może rzeczywiście banana co godzine?:)

problem?
ja marze o pracy w ktorej by mi placono za bieganie ;)
co to za praca? macie wolne etaty? 8-)

zamiast sluchac porad ludzi, bardziej sluchaj samej siebie
eksperymentuj, a dowiesz sie co najbardziej Ci sluzy :)

od siebie tylko dodam, ze duzo tluszczu (orzechy, awokado itp) nie ida w parze z owocami
lepiej mniej tluszczy a wiecej wegli w postaci owocow
powodzenia
pozdro
b.

mehndia 
Wyższy Stan Ducha
vegan

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2008-06-25, 16:11   

co do surawki, to ostatnio zaczelam podczytywac i jest duzo przydatnych info tylko jeden duzy minus - kolory. czarne tlo + czcionka w kolorze ostrej zieleni. ciezko sie czyta i oczy bola :(

kiszony 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2008-06-25, 17:56   

mehndia napisał/a:
co do surawki, to ostatnio zaczelam podczytywac i jest duzo przydatnych info tylko jeden duzy minus - kolory. czarne tlo + czcionka w kolorze ostrej zieleni. ciezko sie czyta i oczy bola :(

ja kilka ciekawszych artykułów mam na kompie.
skopiowane do worda, duża wyraźna czcionka i już ;d
oczy nie bolą i nie trzeba się męczyć w szukanie tego na surawce.

Aisha 
Ostoja Wiedzy
The Power of Yoga

Wysłany: 2008-06-27, 18:26   

Witaj ..

Co do Surawki to trzeba złożyć podziękowania Naszemu Kochanemu Marcinowi :* .. (szkoda, ze juz nie mamy z Toba takiego kontaktu, jak kiedys).. ale to inny temat :)

Wracajac do Twojego tematu.. Otoz :) Nie musisz bac sie owocow. Ja praktycznie jem same owoce i daje rade :) nie czuje sie zle, wrecz przeciwnie.. Mialam okres, gdy warzywa przestaly mi smakowac.. Nie potrafilam wdusic w siebie kalafiora czy brokuly.. Przerzucilam sie na same owoce i jest ok :) z mila chcecia jem :) Owocami nie da sie przejesc.. Oczywiscie, musisz wybierac te, na ktore masz w danej chwili ochote, np na obiad zjesc kilo czeresni, albo salatke pomidorowo-ogorkowa z oliwami roznymi :) full wypas :)

Co do zlotych rad to.. musisz pytac, tutaj raczej nikt nie bedzie sie dzielil wszystkim, co czuje, bo byloby tego za duzo.. Pytaj- a my, w ramach mozliwosci, udzielimy Ci odpowiedzi.

Czujesz sie glodna na raw diecie?? To dziwne, ja bylam stale glodna jedzac gotowane, dopiero surowe mnie nasyca :) .. Jak np zdarzalo mi sie kiedys zjesc jakies warzywa gotowane czy zupe to zaraz bieglam dojesc owocami czy surowymi warzywami, szczegolnie owocami. Teraz nie.. :) jem tyle, ile rzeczywiscie potrzebuje

nie tolerujesz orzechow i suszonych owocow.. mysle, ze problem tkwi w nieoczyszczonych jelitach.. pomysl o lewatywach..

Pozdrawiam i sukcesow zycze

Harmony 
Veg nad Vegami
Om Mani Padme Hum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2008-06-27, 20:06   

Czytaj nasze przepisy:)
Próbuj może i Tobie będą smakowac, dziel się też swoimi:)

:sloneczko:

Zielonka
Mały Veg

Wysłany: 2008-07-11, 21:29   

Aisha napisał/a:
Czujesz sie glodna na raw diecie?? To dziwne,

a ja ją rozumiem- bo też będąc na surowiznie głodna jestem cały czas. Właściwie cały czas muszę coś pogryzać bo kiszki mi marsza grają a z głodu mnie skręca i ogólnie wszyscy dookoła wiedzą o tym, że głodna jestem bo oprócz mojej nieszczęśliwej minu zdradza mnie burczenie w brzuchu ;) Wskutek powyższego, jem naprawdę sporo.

cedar 
Veg nad Vegami
ż~ó~ł~t~e kfiaty;)

Wysłany: 2008-07-11, 22:23   

Zielonko może tak jak ja potrzebujesz większej ilości moczonych orzechów, nasion oleistych-polecam nawet sto gram siemienia lnianego do któregoś z posiłków. Żywe, surowe jest szybciej trawione więc potrzeba Ci czegoś co spowolni ten proces i że poczujesz się syta, również np. ja moczę sobie kasze jaglaną pęczak-dostępna w większości spożywczaków na kiełki i sporo naprawdę sporo tych spowalniaczy dodaję do swojego menu:)) Nasz Kochany Jędruś poleca również sezam :D Ja zajadam się laskowcami, migdałami, orzeszkami włoskimi, dynią, słonecznikiem, jest tego mnóstwo :mrgreen: Dodaj sobie olejków extra virgin i będzie klawo :lol: albo awokado... Życzę pyszności i smakowania się w tym co dla nas najlepsze :zdziwko: ;-) :shep:

Aisha 
Ostoja Wiedzy
The Power of Yoga

Wysłany: 2008-07-13, 10:25   

pomyśl, wejdź w przyczynę głodu.. może to nie fizyczna potrzeba organizmu, a psychiczne, emocjonalne nastawienie.. zawsze, od dziecka powtarzają nam, że surowe nie daje uczucia sytości, surowym nei da się żywić .. może to jakiś blok? Wejdź w przyczynę tego głodu, poznaj go, rozszyfruj. Nie zajadaj od razu, ale staraj się go zrozumieć.

piotrek 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2009-04-02, 06:57   

Jędruś napisał/a:
zaczynasz od 50% surowego a następnie stopniowo zwiększasz ilość surowego,
hmmm... a co moze sie stac jesli przejdzie sie od razu na 100%? zanim zaczalem przechodzic bylem na okolo 50-60% raw. ale surowe to byly glownie owoce, chociaz surowek tez duzo jadlem.

szukam jakiegos info o okresie przejsciowym. jakie moga wystapic reakcje organizmu? bo moj organizm zle zareagowal :-? juz 2gi dzien zle reaguje.

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-04-02, 08:22   

WITAJ Piotrekkx :sloneczko: !!!

możesz zerknąć tutaj jakie są doświadczenia bohaterki:
http://www.surawka.republika.pl/I9.htm

możesz spróbować tego aby uniknąć pewnych "nieprzyjemnych doznań":
http://www.surawka.republika.pl/rawf1.htm

Różne koktajle wypijane powoli np.: zielenina ( ale bez przesady) plus "dobrze dojrzałe" banany - letnie lub ciepłe mogą zmniejszyć nieprzyjemne objawy.

tutaj bohaterka pisze w DIETA :"Przeszłam z wegetarianizmu na surową żywność bez okresu przejściowego.":
http://www.surawka.republika.pl/W20.htm

możesz pogrzebać w Pamiętnik surojadów czyli witarianizm po polsku - prawdopodobnie coś znajdziesz:
http://witarianizm.blox.p...,15.html?0,2009

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:

Odpowiedz do tematu