Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poprawa jadłospisu + pare pytań
Autor Wiadomość
meriadoc 
Natchniony Veg

Wysłany: 2009-04-30, 10:45   

Czyli te nasiona konopi w wędkarskim to są te same, które są tak popularne w USA wśród witarian? Mogę je normalnie mielić w młynku do kawy i dodawać do salatki/smoothie?

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-04-30, 18:45   

WITAJ :sloneczko: !!!

"Prawie" to samo :-) - chodzi o łupinę - bez wyglądają tak:
http://www.rawganique.com/Food.htm

tutaj już paczkowane z stronki Alissy Cohen:
http://translate.google.p...cial%26hs%3DtbY
http://www.alissacohen.co...rganic-p-9.html

ale możesz zrobić w taki sposób ( 7 post ) :
http://www.forumveg.webd....lone-vt1875.htm

jest tez dostępna w Polsce odzywka z konopi np.: tutaj:
http://www.centrumodzywek...n_340g,1264.php

Pomimo ,że brazylijskie nie są "surowe" to warto kilka dziennie dorzucić do jadłospisu ze względu na selen , który jest bardzo deficytowy nawet w przy dość "zdrowym" sposobie odżywiania.
W 100 g. tych orzechów znajduje się ok. 1917mcg bardzo łatwo przyswajalnego selenu czyli ok.2739% dziennego zapotrzebowania
tutaj więcej na temat "podnoszenia" selenu we krwi:
http://www.aboutnuts.com/...mID=9777&nID=36

( no chyba ,że robisz 100% raw :sloneczko: )

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:

meriadoc 
Natchniony Veg

Wysłany: 2009-04-30, 21:55   

Czyli jak będę mielił takie ze sklepu wędkarskiego to się nie otruję?:P

I mam jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie. Dziś moja mama spostrzegła, że mam dziwnie blade dziąsła. Z czym to może być związane? Nie wiem od kiedy to mam - jakoś nie zwracałem na to uwagi - a przynajmniej podczas mycia zębów nie widziałem wcześniej nic podejrzanego. Jakieś sugestie o co może chodzić? Czy to normalny objaw? W razie czego umieszczę zdjęcie żeby to jakoś zobrazować bo nie chcę stracić zębów ;-)

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2009-05-02, 11:23   

Zobacz: Blade dziąsła:
http://pytamy.pl/question...blade-dzi-s-a/1
http://forum.dentonet.pl/viewtopic.php?p=8362

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
NO spam

meriadoc 
Natchniony Veg

Wysłany: 2009-05-10, 16:05   

Zebrało się u mnie kilka pytań. Otóż odnośnie wypróżniania i gazów wydaje się, że lepiej sobie radzę i to znacznie. Jak jadłem 1-2 łyżki czarnego zmielonego sezamu dziennie to nie miałem w zasadzie żadnych problemów (tak jakoś kupiłem sobie na próbę), z tym że pojawiły się dziwne nacieki ropne na twarzy w 2-3 miejscach (zawsze tak miałem jak dawałem za dużo orzechów czyli albo tłuszcze albo białka). Odstawiłem sezam na 2 dni to znowu z regularnym wypróżnianiem zaczęło szwankować. Nie wiem czy ten sezam tak reguluje prace jelit czy jak to jest. Teoretycznie posiada sporo błonnika, ale siemię lniane ma go więcej, a te spożywam regularnie od 2 do 4 łyżek dziennie. Jakieś sugestie?

Nurtuje mnie jeszcze czy takie pestki dyni w łupinach - nie obrane (konkretnie firmy Radix) sa surowe czy nie? W ostateczności czy są prażone czy ewentualnie suszone w temp. powyżej tych magicznych 40-50 stopni?

Myślę o przeprowadzeniu zabiegu hydrokolonoterapii na koniec czerwca (po sesji na studiach). Co o tym myślicie? Orientuje się ktoś gdzie w Gdańsku najlepiej taki zabieg przeprowadzić? Może już ktoś z was/waszych znajomych korzystał z tego zabiegu w Gdańsku i podzieli się doświadczeniami/napisze czy warto akurat w tym miejscu go przeprowadzić.

Pozdrawiam.

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-05-10, 16:39   

WITAJ :sloneczko: !!!

Obłuszcz i spróbuj skiełkować - będziesz miał pewność czy zostały termicznie zniszczone

tutaj możesz zerknąć odnośnie samego zabiegu ( 5 post ):
http://www.forumveg.webd....-vt2143,120.htm

Odnośnie białka i tłuszczów orzechowych to możesz poprawić ich trawienie poprzez ich fermentowanie lub stosowanie mleczka orzechowego lub migdałowego:

Ok.1/4 filiżanki migdałów- (to przykładowa ilość , mogą to być tez orzechy włoskie , sezam ) - namoczonych na noc 8-12 godzin , ew. krócej zależy jakie lubisz
2 lub 1 filiżanki wody - zależny jaka lubisz konsystencję ,odrobina kelp lub soli kamiennej

Wylać wodę opłukać migdały, obrać skórkę( aby szybko się obierały zalać na kilka sek. gorącą wodą - migdały najlepiej jak są w na sitku a sitko w miseczce wtedy zalewasz i wyciągasz , ew.bez sitka ale trzeba szybko odlać wodę z miseczki )

Następnie połączyć z wodą i zmiksować w blenderze - dobry sposób to nie miksować od razu migd. z całą zawartością wody tylko najpierw z 1/2 i kolejne miksowanie z pozostałą - i gotowe mleczko

Z mleczka migdałowego możesz zrobić napój fermentowany z migd. orzechów lub ew, "twarożek " migdałowy bądź orzechowy.
Chodzi o to ,ze zsiadłe mleczko orzechowe , migdałowe nawet sezamowe jest łatwiejsze do strawienia niż całe orzechy lub same mleczko.

Aby sfermentować mleczko orzechowe należy dodać "coś kwaśnego" sok z kapusty kiszonej, rejuvelac , sok z cytryny lub miso albo niepasteryzowany sos sojowy.
W okresie ciepłych dni potrzeba na sfermentowanie ok. 8- 10 godz. , zima ok.20 nawet więcej - aby sfermentowane mleczko było gęste - "twarożek" to należny dodać mniej wody i nie odcedzać ale jak zwykle trzeba poeksperymentować i opracować najlepszy dla siebie sposób.
Dobrze jest pozostawić w ciepłym miejscu na czas fermentacji i nie zamykać szczelnie.

Takie "jogurty" są jednymi z najlepszych źródeł wstępnie przetrawionych białek i fermentów , łatwo przyswajalne.

meriadoc 
Natchniony Veg

Wysłany: 2009-05-10, 16:47   

Nie no z tym jogurtem orzechowym to mnie zaskoczyłeś i to bardzo. A da radę coś takiego zrobić z mleczka na bazie pszenicy i orzechów? Ogólnie uwielbiam smak sezamu więc takie połączenie wydaje mi się świetne. Gdybym chciał zrobić taki czekoladowo-orzechowy jogurt to lepiej dodać karob przed czy po fermentacji? Ogólnie wielkie dzięki za pomysł, jutro bankowo będę musiał zrobić sobie na wieczór :) Jeszcze tylko pytanie - przy obecnej pogodzie postawić to gdzieś aby nie przy otwartym oknie czy może lepiej przy kaloryferze (póki jeszcze grzeją u mnie)? Czy zwracać szczególną uwagę na temp. kaloryfera? Bo zazwyczaj jest powiedziałbym nawet gorący.

Pozdrawiam.

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-05-10, 17:02   

WIATJ :sloneczko: !!!

Tam gdzie cieplej ale ,żeby nie było zbyt gorąco , karob najlepiej dodać do już sfermentowanego i gotowego do spożycia.

Razem do fermentacji nie należny mieszać orzechów i zbóż.

Jak masz ochotę to możesz połączyć z juz gotowym mleczkiem z skiełkowanych zbóż i nasion lub rejuvelacem.

Z fermentowanych skiełkowanych nasion pszenicy robi się właśnie rejuvelac :
tutaj szerzej ( ostatni post ):
http://www.forumveg.webd....i-vt1839,15.htm

zobacz też tutaj:
Substytuty mleka zrobione z kiełków owsa oraz innego zboża i orzechów
http://www.surawka.republika.pl/O3.htm

meriadoc 
Natchniony Veg

Wysłany: 2009-05-11, 08:15   

Dziś rano znalazłem ciekawy sklep internetowy gdzie można kupić ziarno konopi. Link tutaj:
http://www.sklepdietetycz...roducts_id=2042
Zaopatrywał się ktoś z was w tym sklepie? Mają dość ciekawą ofertę. Widzę też ziarno amarantusa co jest dla mnie miłym zaskoczeniem, bo do tej pory widziałem tylko jakieś mąki z niego albo popping czy jak to tam się nazywa. Jak spożywać amarantusa aby pozostał raw? Czy to będzie kiełkować? Czy może jakoś fajnie napęcznieje jak np. płatki owsiane? Zetknął się ktoś z was z tym ziarnem? Jakieś wskazówki co do przyrządzania? Może ktoś z was spożywał też ryż w sposób witariański? Jeżeli tak to jaki to był ryż i jak go przygotowywaliście?

Pozdrawiam.

meriadoc 
Natchniony Veg

Wysłany: 2009-05-11, 16:54   

Zauważyłem u siebie pogłębiający się problem z tymi dziąsłami, ale teraz na poważnie się wystraszyłem. Otóż obniżyły mi się dziąsła, szczególnie na dolnej szczęce z przodu. Najbardziej przy dolnych trójkach. Co mam z tym zrobić? Jakie są tego przyczyny? Poszperam zaraz coś po internecie na ten temat ale dajcie jakieś rady, czego mi brakuje? Co mam zacząć jeść żeby to zahamować/cofnąć? Dziąsła mam strasznie blade i na dolnej szczęce, szczególnie z przody są strasznie nisko, mam wrażenie, że w krótkim czasie mogę pogubić zęby. Żadnego bólu nie czuję. Zęby mi się nie bujają (przynajmniej jak ze średnią siłą je ruszam to jest ok). Poradźcie coś bo nie wiem za bardzo co z tym zrobić. Zaraz postaram się wrzucić jakieś zdjęcia. Najbardziej niepokoi mnie ten dół z przodu. Jest jeszcze tak jakbym mógł dotknąć korzenie/zęby od dołu (tzn. jakby zahaczać/lekko wjeżdżać palcem pod zęby?).

Dodam jeszcze, że z gryzieniem/żuciem nie mam problemów. Orzechy itp. przeżuwam dokładnie i zęby mnie podczas żucia nie bolą. Krwawienia z dziąseł też nie mam. Jeżeli chodzi o mycie to najczęściej jest tak, że pastą myję je tylko wieczorem, a tak to szczotkuję z samą wodą minimum 2x dziennie.

Tutaj paczka z 4 zdjęciami: http://www1.zippyshare.com/v/23313723/file.html
są średniej jakości, postaram się zrobić coś lepszego, to tak na szybko. Na ostatnim jest zaznaczona linia poniżej której jak przeciągam palce to czuję jakby dolny brzeg zębów i tak do piątek (czwórki mam usunięte bo miałem wadę zgryzu i stały aparat na dolnej żuchwie). Co prawda nie przywiązywałem wcześniej do tego takiej uwagi i nie wiem jak przed dietą/podczas diety to wyglądało dokładnie, ale strasznie mnie to teraz zaniepokoiło, bo jednak dziąsła wyglądają jakby były niepokojąco nisko.
Ostatnio zmieniony przez meriadoc 2009-05-11, 17:23, w całości zmieniany 3 razy  

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Pomogła: 78 razy
Wysłany: 2009-05-11, 17:34   

meriadoc napisał/a:
Otóż obniżyły mi się dziąsła, szczególnie na dolnej szczęce z przodu. Najbardziej przy dolnych trójkach. Co mam z tym zrobić?

A zdjęcie punktowe trójek było?
Chociaż w tym wypadku to i zdjęcie pantomograficzne byłoby jakimś pomysłem.
pokazałoby czy nie dzieje się coś złego w tkankach miękkich

Połykaj z Surri

meriadoc 
Natchniony Veg

Wysłany: 2009-05-11, 17:42   

Na razie nic z tym nie robiłem. Dziś jakoś tak się temu przyjrzałem i co najmniej trochę się zaniepokoiłem. Nie wiem, może sobie to wmawiam. Wcześniej nie przyglądałem się moim zębom pod tym kątem. Jutro lub pojutrze postaram się pójść do dentysty. Może orientuje się ktoś gdzie w Gdańsku najlepiej z tym problemem się udać? Może być prywatnie, czy kasę weźmie za samo spojrzenie w jamę ustną też mnie nie obchodzi, po prostu aby się na tym znal i żebym był pewien, że nie naciągnie mnie na coś ale zdiagnozuje i powie czy moje obawy są słuszne i co z tym zrobić.

Jakieś sugestie co może być tego przyczyną? Ewentualnie jakie badania przeprowadzić? Czego więcej spożywać a czego unikać? Mój jadłospis gdzieś tutaj jest i mniej więcej tak się utrzymuje. Czy to może być wynik zakwaszenia w jamie ustnej? Sam już nie wiem co o tym myśleć ale trochę się tym zestresowałem. Co jak co ale w takim wieku stracić zęby to mi się nie uśmiecha, pomijając to, że teoretycznie jem możliwie zdrowo (tak mi się wydaje) i nie powinienem sobie szkodzić bardziej niż podczas poprzedniego sposobu żywienia (ogromne ilości białka, łączone z węglowodanami itd.). Trochę się rozpisałem i może być tu chaos ale wybaczcie. Po prostu zmartwiło/zaniepokoiło mnie to i chciałbym jak najszybciej temu zaradzić.

Pozdrawiam.

sincerity
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-05-23, 17:45   

:offtopic: Jeżeli znajdziesz dobrego, godnego zaufania stomatologa w Gdańsku, to daj znać o każdej porze dnia i nocy, przestanę jeździć do Szczecina w tym celu. Taaak, jestem dość konserwatywna pod tym względem ;)

Megana 
Łamacz Klawiatur

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2009-05-23, 17:56   

meriadoc, no i co? Byłeś u tego dentysty? Coś powiedział?

meriadoc 
Natchniony Veg

Wysłany: 2009-05-23, 18:06   

No wątpię czy znajdę, bo sam jadę specjalnie do domu w najbliższy wtorek, żeby przejść się do zaufanego dentysty u którego leczyłem się od małego. Ale mimo wszystko jeżeli obije mi się coś o uszy to dam znać.

Przy okazji pozwolę sobie zadać kilka pytań:

1) Zauważyłem, że jecie grykę, sam mam ochotę jej spróbować, ale nie wiem czy to zwykła kasza gryczana czy jak, więc - gdzie ją kupujecie, jest dostępna w normalnym sklepie, a także gdzie można taką zamówić? Jakieś konkretne namiary?

2) Jakie ilości pokrzywy dziennie można sobie pozwolić na spożycie, bo ostatnio w celu redukcji kosztów żywienia jem jej spore ilości zamiast szpinaku (1-2 smoothie dziennie ze sporą ilością lub 1xsmoothie i 1xsok)?

3) Jakie jeszcze jadalne i wartościowe dzikie roślinki mogę znaleźć u nas najlepiej w lasach i jak je rozpoznać? (o mniszku lekarskim wiem tylko jeszcze nie znalazłem miejsca w miarę nadającego się do jego zbiorów)

W sumie miałem jeszcze o coś zapytać, ale teraz nie pamiętam więc później najwyżej napiszę. Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu