Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zabójczy argument mięsożerców
Autor Wiadomość
kal-amburka 
Mały Veg

Wysłany: 2009-12-22, 13:06   zabójczy argument mięsożerców

Jestem wegetarianką od 4 lat i przyznaję, że w dyskusjach z mięsożercami zawsze polegam na jednym argumencie- "A właściwie jak nie będziemy jeść świń, to co z nimi będzie? Przecież nie można wypuścić ich na wolność. Jak doprowadzimy do ich naturalnej śmierci, to przyczynimy się do wyginięcia ich gatunku, a tego nikt nie chce. Poza tym, co zrobimy z ich zwłokami? Przecież tego nie można zakopać, bo powstałyby jakieś gigantyczne cmentarzyska".

Proszę tylko kulturalnie mi to wytłumaczyć- naprawdę nie mam czasu (niestety) na czytanie książek o wegetarianiźmie i etycznym życiu, stąd moja niewiedza, ale liczę na to, że pomożecie :)

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2009-12-22, 13:32   

Jak nie będziemy jeść świń to ich populacja w odpowiednim przedziale czasu zredukuje się do liczebności, którą będzie mógł zaakceptować ekosystem.

Trudno przewidzieć jej losy. Świnia to inteligentne zwierzę. Może pozostać przy człowieku jak pies lub dołączyć do swoich praprzodków - dzików.

Redukcja liczebności nie nastąpi z dnia na dzień, ale może to być wynik jedynie kilkudziesięciu lat, podczas których popyt na wieprzowinę się zmniejszy i tym samym z roku na rok będzie zmniejszać się podaż. Nie są potrzebne żadne gigantyczne cmentarzyska.

Dobek 
Veg Dojrzały
Nice motherfucker ;)

Wysłany: 2009-12-24, 02:20   

Argument kiepski, że hoho. W ogóle nie dotyczy zagadnień których można doświadczyć (etyczny i zdrowotny wymiar wege)bezpośrednio i które są tak naprawdę osią całego wegetarianizmu, ino kreuje jakąś abstrakcyjną sytuację o bardzo małym prawdopodobieństwie wystąpienia. Argument ad dupa.

sincerity
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-12-27, 18:42   

kal-amburka napisał/a:
co zrobimy z ich zwłokami? Przecież tego nie można zakopać, bo powstałyby jakieś gigantyczne cmentarzyska
To mnie akurat niezmiernie interesuje jeśli chodzi o nasz gatunek. Jakoś można robić gigantyczne cmentarzyska ;)

kal-amburka 
Mały Veg

Wysłany: 2009-12-27, 19:28   

Taffit jakoś słabo mi rozjaśnił sytuację.
taffit napisał/a:
Jak nie będziemy jeść świń to ich populacja w odpowiednim przedziale czasu zredukuje się do liczebności, którą będzie mógł zaakceptować ekosystem.

Dobra, i co dalej? Co z nimi? Jestem prostą kobietą i chciałabym poznać jakieś konkrety. Wyobrażam sobie w śmiałych marzeniach, że coraz mniej ludzi je mięso, więc redukujemy ich populację do minimum. No właśnie- do minimum, czy do zera? Jeśli do minimum, to co z tą "resztą"? Jeśli do zera, to czy to będzie dobrym pomysłem?

Roach 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2009-12-27, 20:39   

Reszta będzie sobie żyła. Przeciętna świnia naprawdę to potrafi.

dosia 
Pilny Veg

Wysłany: 2009-12-27, 23:03   

Dlaczego to niby miałoby być aż takie straszne gdyby świnie wyginęły? Żadna pojedyncza świnia raczej nie troszczy się o przyszłość gatunku. Gdybyśmy pozwolili zwierzętom hodowanym dla ich mięsa wyginąć to wreszcie przestalibyśmy je męczyć. I nie chodzi mi o to by je zacząć wybijać, tylko by przestać je rozmnażać. Chcę się dowiedzieć co wogóle miałoby być takie nie do przyjęcia w tym, że świnie mogłyby wyginąć. Zresztą pytanie tyczy się wszystkich zwierząt hodowanych na mięso jak też w innych celach.

kal-amburka 
Mały Veg

Wysłany: 2009-12-28, 17:00   

Co było by złego?
Dlaczego mamy skazywać zwierzęta na wyginięcie? Nie zasługują na życie? Ja rozumiem, że z dwojga złego lepsze doprowadzenie do wyginięcia gatunku świń sposobem naturalnym niż do ich zeżarcia, ale fantastyczny pomysł to też nie jest; akurat to forum jest idealnym miejscem do pisania o tym, że każde zwierzę zasługuje na życie.

Wypuścić wszystkie świnie na wolność. Wyobrażacie to sobie?

dosia 
Pilny Veg

Wysłany: 2009-12-28, 19:32   

Nie traktuję zwierząt w kategorii gatunku tak jak sama jestem człowiekiem a nie ludzkością. Argument, że przecież "gdybyśmy świń nie jedli to by wyginęły" jest dla mnie po prostu bardzo słaby. Czy rzeczywiście można powiedzieć, że lepiej DLA NICH byśmy dalej okaleczali/zjadali/wykorzystywali/znęcali się nad nimi tak jak do tej pory niż gdyby miały one się nie narodzić bo ich już nie rozmnażamy?

kal-amburka napisał/a:
Jak doprowadzimy do ich naturalnej śmierci, to przyczynimy się do wyginięcia ich gatunku, a tego nikt nie chce.

Ja po prostu nie mogę się pozbyć wrażenia egoizmu w tym stwierdeniu. To właśnie człowiekowi zależy na zachowaniu "różnorodności gatunkowej". A przecież gatunki wymierają każdego dnia właśnie z winy ludzi.

Hikikomori 
Ostoja Wiedzy

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2009-12-29, 10:22   

dosia napisał/a:
A przecież gatunki wymierają każdego dnia właśnie z winy ludzi.

Ale to są niejadalne gatunki, więc niewielu się tym przejmuje.

Cmentarzyska jakoś nigdy nie były problemem. Masowe groby ludności cywilnej przy okazji każdej wojny, wybijane całe stada zwierząt hodowlanych podejrzanych o jakąś grypę, czy bse. Wystarczy odpowiednio głęboki dół i po sprawie.

A takie pytanie to bezczelna podpucha. Normalnie "jedzenie mięsa jako forma walki o przetrwanie świńskiego gatunku". Jeśli komuś tak na tym zależy, niech założy rezerwat.

reptilia 
Veg Niebanalny
vege świeżak

Wysłany: 2010-02-01, 21:33   

dosia napisał/a:
kal-amburka napisał/a:
Jak doprowadzimy do ich naturalnej śmierci, to przyczynimy się do wyginięcia ich gatunku, a tego nikt nie chce.

Ja po prostu nie mogę się pozbyć wrażenia egoizmu w tym stwierdeniu. To właśnie człowiekowi zależy na zachowaniu "różnorodności gatunkowej". A przecież gatunki wymierają każdego dnia właśnie z winy ludzi.
I nie tylko. To zupełnie naturalna kolej rzeczy, że gatunki wymierają. Przez inne gatunki, oczywiście. Patrz: największe seryjne wyrżnięcie w historii mateczki Ziemi - gdy sinice przebudowywały atmosferę z beztlenowej na tlenową, wyrżnęły dzięki temu 99% ówcześnie istniejących gatunków. No i, jakby nie patrzeć, dzięki temu teraz my mamy rację bytu.

Kajcia 
Ostoja Wiedzy
SxE

Wysłany: 2010-02-02, 07:38   

Ten temat jest ogólnie rzecz biorąc jakiś dziwny. Po co mielibyśmy zabijać zwierzęta? Faktycznie, świnek jest dużo i rzeczywiście jest to wina człowieka. Po wypuszczeniu świni na wolność, z tego, co wiem - bardzo szybko obrasta ona włosiem i przystosowuje się do życia w innych warunkach - w swych naturalnych warunkach. Nie trzeba by kopać im żadnych gigantycznych grobów. Jak wiemy, na całym świecie mnóstwo jest gatunków mięsożernych, więc w grę wchodzi naturalna selekcja. Podobnym czynnikiem byłaby tu przyroda, która dążąc do homeostazy, sama powoli eliminowałaby słabsze gatunki. Nic nie stałoby się szybko, to oczywiste - ewolucja wymaga przecież trochę czasu, ale myślę, że warto zaufać matce naturze, aniżeli samemu kopać groby świniom. Wolałabym np. zjeść rękę czy nogę jakiegoś homo mięsożercy :P, ponieważ świnki darzę szacunkiem o wiele, wiele większym.
:lewituje:

:shep:

Hate 
Mentor
Pull The Plug

Wysłany: 2010-02-16, 14:18   

Huh.
Przeciez to nierealne zeby wszyscy przestali jesc swinie/mieso to tez argument taki jest zwyczajnie glupi.
Trzeba myslec o tym co jest teraz i co teraz realnie mozna dla zwierzat zrobic.

https://smialezdjeciapatrycji.wordpress.com/

I blog na fb:

https://www.facebook.com/...06096063015461/

Odpowiedz do tematu