Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
wikipedia mięso
Autor Wiadomość
Tantra 
Łamacz Klawiatur

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2011-07-03, 18:49   

Piszę o zasadzie; podobno nie wszystkie jaja zawierają zarodek, ale istota jaja tkwi w tym, że wykluwa się z niego kurczak, prawda..? ;)
Ostatnio zmieniony przez Tantra 2011-07-03, 18:52, w całości zmieniany 1 raz  

arahja 
Veg Do Potęgi
jestę bucą

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 2011-07-03, 19:17   

Istotnie, wegetarianie zainspirowani wschodem najcześciej wybierają laktowegetarianizm, zatem te dodatkowe 9% trzeba doliczyć do 31%. Ale czemu?... Nie wiem, zaakceptowałam ten fakt dawno temu i nie drążyłam.

Tomasz Makrela 
Veg przez duże V
pinkg pomg

Wysłany: 2011-07-03, 19:36   

Tantra napisał/a:
Piszę o zasadzie; podobno nie wszystkie jaja zawierają zarodek, ale istota jaja tkwi w tym, że wykluwa się z niego kurczak, prawda..?

Nie podobno, tylko na pewno. Aby w jajku powstał zarodek, kurę musi stuknąć kogut. Na kurzych fermach nie stuka, więc jajka ze sklepu to zbędne odpady fizjologii, odpowiedniki komórek jajowych wytwarzanych przez organizm kobiety 14 dni przed miesiączką.

A co do nieszczęsnego fragmentu z Wiki, to mam chyba odpowiedź. Zajrzałem do źródła statystyki. W Indiach wegetarian jest 40 %: 31 % to lakto, 9 % spożywa także jaja.

W sumie dobra wiadomość.
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Makrela 2011-07-03, 19:40, w całości zmieniany 2 razy  

Tantra 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2011-07-03, 19:54   

Tomasz Makrela napisał/a:
Aby w jajku powstał zarodek, kurę musi stuknąć kogut

A no tak, jasne. :-)
Ale skoro nie wszystkie kury stuka kogut, a raczej większa ich część (np. z fermy) na oczy koguta nie widziała, to po co znoszą jaja?
Po co, przecież to marnotrawstwo energii?

[ Dodano: 2011-07-03, 21:02 ]
A może pokazano im koguta? I uruchomił im się hormon, odpowiedzialny za "wytwarzanie" jaj :mrgreen: ?
(sorry, w mało poważym nastroju dziś jestem)

Tomasz Makrela 
Veg przez duże V
pinkg pomg

Wysłany: 2011-07-03, 20:02   

A po co przechodzą owulację zakonnice?
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Makrela 2011-07-03, 20:07, w całości zmieniany 1 raz  

yuka66 
Veg nad Vegami

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2011-07-03, 20:03   

Zakonnice też mają owulację (przepraszam za porównanie)

Tomasz Makrela 
Veg przez duże V
pinkg pomg

Wysłany: 2011-07-03, 20:05   

Yuka, jesteśmy chyba połączeni mentalną pępowiną, napisaliśmy to samo w jednym czasie.

Ale proponuję zakończyć off-topic.
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Makrela 2011-07-03, 20:06, w całości zmieniany 1 raz  

Tantra 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2011-07-03, 20:10   

A po przechodzą owulację zakonnice?

Ale owulacja to jedno... (o, kurczę, chyba macie rację)... a zniesienie jajka to inna sprawa.
Myślę, że zniesienie jaja to dla kury spory wydatek energii. Większy, niż dla zakonnicy, hmm. Zakup paczki tamponów.
PS. Wyjadałbyś jaja zakonnic, gdyby były dostępne w handlu? ;)

[ Dodano: 2011-07-03, 21:13 ]
OK, już nie będę kontynować offtopów :-)
Ostatnio zmieniony przez Tantra 2011-07-03, 20:16, w całości zmieniany 1 raz  

Tomasz Makrela 
Veg przez duże V
pinkg pomg

Wysłany: 2011-07-03, 22:53   

Okej, w końcu jest mój wegetarianizm na świecie. Proszę sprawdzać i śmiało poprawiać ewentualne zgrzyty. Artykuł w 95 % zerżnięty z angielskiej Wikipedii, więc w razie wątpliwości co do właściwej translacji można oba teksty porównać.

Dodam jeszcze dzisiaj (tzn. w nocy) zakładkę "wegetarianizm na świecie" do artykułu "wegetarianizm". Zawrę w tej zakładkę esencję z nowo powstałego tekstu i dam odnośnik do tegoż.

[ Dodano: 2011-07-04, 01:14 ]
Myślę, że dobrym zwyczajem będzie tłumaczenie artykułu w kilka osób. Człowiekowi głupiej jest się poddać demonowi lenistwa, kiedy pracuje w grupie.

Ipsi zasugerowała wcześniej wzięcie na warsztat artykułu o ]testach na zwierzętach. Długi - ale znakomity.

Podzielmy się pracą!

Ja sobie zaklepuję wstęp i dwa pierwsze rozdziały. I żeby dać dobry przykład, od razu biorę się do pracy.

Na tłumaczy czeka rozdział trzeci, czwarty i piąty. Kto chętny?

arahja 
Veg Do Potęgi
jestę bucą

Wysłany: 2011-07-04, 08:57   

Ja tego niet, unikam grozy.

arahja 
Veg Do Potęgi
jestę bucą

Wysłany: 2011-07-04, 20:46   

Nie mogę edytować poprzedniego - biorę się za to: http://en.wikipedia.org/wiki/Vegetarian_cuisine

an 
Veg Do Potęgi
UCZCIWOŚĆ ponad TWA

Pomogła: 36 razy
Wysłany: 2011-07-05, 01:12   

Wegetarianin, wegetarianie, wegetariański, wegetarianizm. Pełno przebrzydłych powtórzeń.

Chciałoby się wcisnąć gdzieniegdzie "jarosza", no ale wielu ludzi nie odbiera tych słów synonimicznie, więc nie będę mącić.

arahja napisał/a:
bezmięsny, niezawierający mięsa, roślinny, pochodzenia roślinnego, dieta wykluczająca z jadłospisu mięso ;) i zaś mięsne powtórzenia. trzeba balansować to jakoś

Chociaż z tym "bezmięsnym" to też trochę kijowo. W społeczeństwie nadal pokutuje przekonanie, że ryby to nie mięso. MAŁO TEGO! Nawet sam Słownik Języka Polskiego PWN czyni tu pewne rozróżnienie

Trochę o tym rozmyślałam, i takie mnie naszły refleksje:
Istnieje określenie dieta roślinna (inaczej bezmięsna) i jest ona w opozycji do mięsna - a skoro jest dieta roślinna to opozycją jest zwierzęca (teoretycznie, bo wiadomo, że prawie nikt z ludzi wyłącznie mięsem/zwierzętami się nie żywi, no ale już drapieżniki tak, przypuszczam, że o np antylopach mówi się, że odżywiają się roślinami, a o drapieżnikach najczęściej, że mięsem, a nie po prostu zwierzętami )
[na razie takie dywagacje, teraz sedno]

otóż zastanawiałam się co zrobić, żeby odróżnić "semi"wege - jedzących ryby, zwierzęta morskie, od nie jedzących żadnych zwierząt ...

gdyby takie określenie jak dieta "bezzwierzeca"się upowszechniło i utrwaliło? ? (wiem, że to może brzmieć na początku dziwnie ... ale to byłoby najlepsze wyjście
(Wystarczy powtórzyć słowo 100 razy i się utrwali ;) )
Bo inaczej nigdy nie będzie możliwe odcięcie "semi"wege od tych niejedzących zwierząt

A określenie semi... powinno się częściej tłumaczyć jako w połowie do wegetarianizmu ;p

ps
może piszę bzdury i wymyśliłam jakiegoś potwora słowotwórczego, ale późna pora, ja po kilku godzinach snu poprzedniej nocy i nie mogę się zdystansować wobec tej myśli ;p

http://www.youtube.com/wa...E&feature=share Rewelacyjny wykład naukowy o wierzeniach, cudach, religii, moralności ...

.... http://www.youtube.com/wa...feature=related
Ostatnio zmieniony przez an 2011-07-05, 01:16, w całości zmieniany 2 razy  

Lawenda 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2011-07-05, 08:05   

[ Dodano: 2011-07-04, 01:14 ]
Myślę, że dobrym zwyczajem będzie tłumaczenie artykułu w kilka osób. Człowiekowi głupiej jest się poddać demonowi lenistwa, kiedy pracuje w grupie.

Ipsi zasugerowała wcześniej wzięcie na warsztat artykułu o ]testach na zwierzętach. Długi - ale znakomity.

Podzielmy się pracą!

Ja sobie zaklepuję wstęp i dwa pierwsze rozdziały. I żeby dać dobry przykład, od razu biorę się do pracy.

Na tłumaczy czeka rozdział trzeci, czwarty i piąty. Kto chętny?

Wezmę trzeci rozdział, na rozgrzewkę, ale to może chwilkę potrwać, w końcu są wakacje. ;) Tylko na jakiej polskiej stronie to edytować? Pod "wiwisekcja"?
Równowaga - oto tajemnica. "

Tequilla 
Veg Do Potęgi
wujek dobra rata

Wysłany: 2011-07-05, 09:49   

Wziąłem się.
Do końca tygodnia powinienem napisać dwa wybrane wcześniej tematy

cat bless you

Tomasz Makrela 
Veg przez duże V
pinkg pomg

Wysłany: 2011-07-05, 13:18   

Lawenda napisał/a:
Tylko na jakiej polskiej stronie to edytować? Pod "wiwisekcja"?

Chyba nową trzeba utworzyć. Na angielskiej wiki są osobno testy na zwierzętach i wiwisekcja. Wiwisekcja to zabieg operacyjny dokonywany na żywym zwierzęciu w celach naukowych lub doświadczalnych (SJP), czyli troszkę coś innego niż faszerowanie zwierzątka lekami czy rażenie go prądzikiem.

Żeby artykuł miał ręce i nogi, proponuję wrzucić go dopiero, gdy napiszemy wszystkie rozdziały.
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Makrela 2011-07-05, 13:21, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu