Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Toruń?
Autor Wiadomość
chunky_kat 
Mały Veg

Wysłany: 2015-10-15, 14:22   

I ja też już teraz z Torunia, choć widzę, że wątek umarł. Może da się reanimować? :-) Dzieje się coś wege w tym Toruniu czy nie bardzo?

seb 
Veg przez duże V

Wysłany: 2015-10-15, 20:36   

tja doceniali na tym forum gdzieś pierniczki od Was w wątkach przekąskowych

Vouk 
Mały Veg

Wysłany: 2015-11-02, 16:47   

Jestem tu wprawdzie nowy, aczkolwiek wegetarianinem i weganinem pozostaję już ładnych parę lat, a że Toruń moim rodzinnym miastem, więc może się nieco wypowiem, choć wątek faktycznie "umierający". ;)

Od pięciu lat trochę się "u nas" pozmieniało, raczej na plus. Zaczynając od lokali - mamy trzy knajpki stricte wegetariańskie: Fit & Green, Ciasna, Karrotka. Co do pierwszej - byłem 2 razy, jedzenie całkiem dobre, ale na mój gust mało i drogo. Wprawdzie ze mnie jest żarłok, więc może opinia nie byłaby miarodajna, ale moja eks stwierdziła dokładnie to samo. Miejsce ładne, ale nosi bardziej charakter takiego bistro, poza tym to jest bodajże sieciówka, więc ceny mocno "warszawskie". Odnośnie Karrotki i Ciasnej, oba lokale mają swoje wady i zalety, chociaż ja widzę więcej zalet. Do minusów można zaliczyć to, że przeważnie jest w nich mało miejsca, nie każdemu też odpowiada menu (mnie owszem). Szczerze polecam oba punkty, bo znakomicie się wzajemnie uzupełniają. Poza tym jakąś tam wege opcję ma jeszcze knajpa Widelec, ale ani tam nie byłem, ani nie jest to miejsce typowo wege.

Co do sklepów, wiem co najmniej o dwóch, chociaż przyznaję że z obu nie korzystałem - prowadzę raczej opcję "budżetową" jeśli idzie o zakupy. :) Jeden sklep to Żółty Cesarz na Mickiewicza (może się kiedyś skuszę, bo praktycznie mam tuż pod domem), a poza tym Helfy na Rynku Nowomiejskim.

No i na koniec "co się dzieje" - niestety Toruń to taka troszkę dziura i Veganmanie ani Weganogarnie do nas nie docierają. ;) Co nie znaczy, że absolutnie nic nie ma miejsca, choć akurat nie jestem na bieżąco z harmonogramem wydarzeń. Wiem jednak, że co jakiś czas odbywają się różne imprezy wegańskie w Kulturhauz na ulicy Sienkiewicza i bodajże w najbliższym czasie ma mieć miejsce coś na kształt warsztatów gotowania, chyba spróbuję się do tego zapisać z czystej ciekawości. :)

chunky_kat 
Mały Veg

Wysłany: 2015-11-02, 21:44   

Fit & Green ma chyba większość opcji jedynie wegetariańskich. Karrotka to dla mnie numer jeden, prawie idealnie wstrzela się w mój gust smakowy (ten sos grzybowy...). W Ciasnej byłam tylko raz i jakoś mnie nie powaliło, bo wybór nie jest zbyt szeroki, ale na pewno dam jeszcze szansę. Wegańskie ciasto pojawiło się w Kona Coast Cafe, ale nie byłam jeszcze. I chyba jest co nieco wegańskiego w Loft79 i Central Coffee Perks.
Tak, 5 listopada będą warsztaty kuchni roślinnej w Kulturhauz. Wreszcie coś! :D Dzieje się też bardzo pozytywny wolny jarmark :)
Żałuję, że już nie działa Cafe Draże, z tego, co czytałam, to było fajne. I szkoda, że nie ma takich eventów edukacyjnych typu wykłady. Może wszystko jeszcze przed Toruniem :)

Vouk 
Mały Veg

Wysłany: 2015-11-03, 09:19   

W Fit & Green nie zapomnę, jak spytałem dziewczyny z obsługi, czy istnieje możliwość zjedzenia naleśnika wegańskiego, przerażonym głosem (że w ogóle o coś pytam) odpowiedziała, że na razie są niestety wegetariańskie (no nie domyśliłbym się ;) ).

Co do Ciasnej masz rację, ale cenię to miejsce za klimat. Tej reszty co wymieniłaś, to nie znam, to jakieś kawiarnie? W takich miejscach bywam rzadko.

Co do tych warsztatów, z tego co widzę, mają miejsce od 5 do 19.XI, ale na każdy dzień obowiązują oddzielne zapisy. Orientujesz się jak to wygląda w praktyce? Nie wiem, czy zapisywać się na wszystko "jak leci", mam taką pracę że z góry nie jestem w stanie określić, czy danego dnia będę mieć czas, czy też nie.

Wolny Jarmark w sumie fajna sprawa, choć trochę mnie tam odstraszają stoiska z mięsem czy rybami wędzonymi. Może się jednak przejdę, z tego co widzę w tym miesiącu jest 15 listopada.

Do Draż też się nie zdążyłem "załapać". Niestety w Toruniu wiele klimatycznych miejsc nie przeżywa dłużej, niż kilka lat, mam nadzieję że te wege jednak nie padną.

A odnośnie wykładów i tym podobnych imprez - jestem dobrej myśli, w końcu ileś lat temu nie działo się praktycznie nic, teraz powoli zaczyna się coś ruszać. Sam bym chętnie w czymś takim wziął aktywny udział, ale jestem chyba w dalszym ciągu "za cienki". ;)

chunky_kat 
Mały Veg

Wysłany: 2015-11-03, 12:16   

Wegańskie naleśniki to przecież czysta logika, bo po co tam jajko? Co ma sklejać? Mąkę i mleko? Samo się skleja :roll: Może w końcu to odkryją.
Central Coffee Perks serwuje też kanapki, smoothie, nie wiem co tam jeszcze.

Warsztaty odbywają się 5 i 19. Nie od-do. Mailowo lub telefonicznie można się zapisać. Wysłałam dwa osobne maile na 5 oraz 19, a otrzymałam dwie identyczne odpowiedzi, że jestem zapisana na 5, i czy wyrażam chęci uczestnictwa w tych 19, bo póki co mnie zapiszą na listę rezerwową ;p

Moim zdaniem wegańskie miejsca rokują dobrze, bo świat się zmienia i to bardzo szybko. Kilka lat temu o samym wegetarianiźmie się słyszało, ale weganizm dla wielu był już pewną abstrakcją. Ja sama przez 6 lat byłam wegetarianką, co oczywiście z etycznego i zdrowotnego punktu widzenia jest bez sensu, ale po prostu brak świadmości pewnych rzeczy robi swoje. A teraz ludzie zaczynają się bardziej interesować. Dobrą monetą jest próżność ludzi, bo jak się dowiadują, że na weganiźmie (hclf) się chudnie, pięknieje itp., to już im się żaróweczka zapala, że może warto spróbować. Oby wegan przybywało, a co ich do tego pcha jako pierwsze już nie jest tak istotne moim zdaniem :) dla świata, zwierząt i ich samych lepiej.

Jak się jest wegańskim purystą, to niektóre stoiska rzeczywiście mogą razić na jarmarku. Mnie zapach i widok odrzuca, ale staram się nie zapominać o takim małym słówku "tolerancja" :jestemgłupi:

Co masz na myśli, pisząc "jestem chyba w dalszym ciągu "za cienki""? Sam aspirujesz do umądrzania ludzi? :mrgreen:

Vouk 
Mały Veg

Wysłany: 2015-11-03, 12:46   

O widzisz, co do warsztatów to nie wiedziałem, błędnie zrozumiałem. Zaraz sklecę jakiegoś maila, mam nadzieję, że się jeszcze załapię na obydwa dni.

Czy sam wegetarianizm z etycznego punktu widzenia jest bez sensu? Nie chcę tu offtopować, wydaje mi się, że jakiś tam sens jednak ma. Nie eliminuje negatywnego oddziaływania na życie zwierząt, ale je zmniejsza, a to już coś. No, ale na ten temat wylano już morze atramentu i poza tym nie miejsce na takie dysputy (ten wątek).

Purystą nie jestem, bo bym w Biedronce nie mógł przejść koło lad chłodniczych. :) Chodziło mi jedynie o to, że Jarmark nie jest strice vege / vegan, co nie czyni go przecież złą inicjatywą. Tak samo jak kampania RoślinnieJemy (czy jak to się tam nazywa, piszę z pamięci) jest fajnym pomysłem.

Umądrzania nie ;) przekabacania na "dobrą stronę" - może... Do tej pory przeze mnie na wege (weganizmu się póki co nie udało zaszczepić) przeszło troje ludzi. Można rzec, na tyle lat sukces nikły, ale to byli ludzie zatwardziali w swym mięsożerstwie, powiedziałbym mięsożerni ortodoksi najczystszej wody. Z takimi jest najtrudniej. Zresztą co by nie mówić, ja też byłem trudnym przypadkiem.
Ostatnio zmieniony przez Vouk 2015-11-03, 12:47, w całości zmieniany 1 raz  

chunky_kat 
Mały Veg

Wysłany: 2015-11-03, 14:00   

Myślę, że nawet jedna osoba w całym wegańskim życiu to sukces. Zmiany przecież zaczynają się od jednostek.

Odpowiedz do tematu