Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
rajdy
Autor Wiadomość
Pola 
Mały Veg

Wysłany: 2010-06-12, 00:53   rajdy

Wyobraźcie sobie taką sytuację: jedziecie na rajd w góry. Wszystko co będziecie jedli przez 5 dni musicie kupić wcześniej i cały czas ze sobą nosić w plecakach (po drodze nie ma sklepów a codziennie śpicie gdzieś indziej). Gotujecie wspólnie- wszyscy jedzą to samo. Na początku informujecie, że jesteście wegetarianami. Nie ma z tym problemu. Podczas przyrządzania jedzenia- Wy dostajecie swoją porcję spaghetti przed dodaniem do niej mięsa. Tak się jednak złożyło, że sosy do spaghetti mają w sobie mięso (w jakiejś takiej niewielkiej postaci- np. jako żelatynę). Dowiadujecie się o tym, gdy to już zostało zrobione.

Musicie to zjeść, bo nikt nie będzie robił czegoś innego ani przewodnik nie zaryzykuje Waszym zdrowiem- to jest rajd. Z drugiej strony- naruszacie swoje zasady.

Co robicie?

Hikikomori 
Ostoja Wiedzy

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2010-06-12, 08:58   

Pewnie, że jem - też nie chcę ryzykować swoim zdrowiem. W sosach do makaronów zwykle jest serwatka, laktoza, z żelatyną się nie spotkałam, a to trochę lepiej z mojego wegańskiego punktu widzenia. Zdarzały mi się już takie "wpadki", ale gdy się zasuwa 10godz. na rusztowaniu, podejście się zmienia. Można się pozłościć w duchu lub posmucić, ale jeśli nie ma alternatywy, to się je. W przypadku rajdu najlepiej byłoby się wbić na stanowisko zaopatrzeniowca i zakupić to, co nam pasuje.

aśkaeddie
Ostoja Wiedzy
Witarianka

Wysłany: 2010-06-12, 16:10   

Nie zjadłabym. Jedynie makaron bym zjadła, oczywiście nie z sosem tylko sam. :-)

Ale staram się być zapobiegawcza i zawsze brać coś ze sobą, szczególnie jak bym jechała na jakiś rajd lub coś podobnego to bym się zaopatrzyła w wega rzeczy, chociaż trochę aby w razie czego nie paść po drodze z głodu gdyby sie okazało że dla mnie jedzonka nie ma. :roll: ;)

Pola 
Mały Veg

Wysłany: 2010-06-13, 12:49   

oj aśkaeddie nie zdajesz sobie sprawy- sama byś nosiła tylko dla siebie rzeczy w plecaku? po pierwsze nie bo ich ilośc by Cię przeważyła a po drugie nie bo inni by się nie zgodzili na tak samolubne zachowanie

a opcja sam makaron (bez sosu) jest po pierwsze niemożliwa bo makaron dodaje się w trakcie (wszyscy wszystko nosimy wspólnie i jest tylko jeden garnek) a po drugie to jest bardzo niepożywne

PS. Nie, nie przydarzyła mi się taka sytuacja, byłam na rajdzie, ale w żadnym z sosów nie było składników zwierzęcych, zastanawiam się tylko co bym zrobiła gdyby coś takiego mnie spotkało

aśkaeddie
Ostoja Wiedzy
Witarianka

Wysłany: 2010-06-13, 14:24   

Pola napisał/a:
oj aśkaeddie nie zdajesz sobie sprawy- sama byś nosiła tylko dla siebie rzeczy w plecaku? po pierwsze nie bo ich ilośc by Cię przeważyła a po drugie nie bo inni by się nie zgodzili na tak samolubne zachowanie

a opcja sam makaron (bez sosu) jest po pierwsze niemożliwa bo makaron dodaje się w trakcie (wszyscy wszystko nosimy wspólnie i jest tylko jeden garnek) a po drugie to jest bardzo niepożywne

Napisałam że bym wzięła tyle aby w razie czego jakoś przeżyć, wiadomo że bym sporo na głodzie była, to pewne. Ale znając życie bym spakowała w licho orzechów i bym na nich jechała kilka dni. :lol:
A skoro biorę coś do swojego plecaka to nikt mnie nie może przyciszać i mieć do mnie pretensji bo mam prawo mieś taka ideologią i żyć według zasad których nie złamię.
Jeśli makaron dodaje się w trakcie to jak napisałam... jadłabym orzechy tylko.
Wiem że sam makaron nie jest jakoś pożywny ale z braku laku, jakbym miała taką opcje to bym z niej skorzystała.
Wiem jedno że nic nie wega do ust bym nie wzięła.
Prędzej liście bym zaczęła jeść. ;p

Pola napisał/a:
PS. Nie, nie przydarzyła mi się taka sytuacja, byłam na rajdzie, ale w żadnym z sosów nie było składników zwierzęcych, zastanawiam się tylko co bym zrobiła gdyby coś takiego mnie spotkało

Pola pytasz się kto by co zrobił w takiej sytuacji, więc napisałam. Skoro wszyscy w jednym garnku to bym nie zjadła i tyle. Bo nic poza wega bym nie tknęła umyślnie choćby sie waliło i paliło.
Co prawda nie jem jeszcze wielu rzeczy które są wega i gdybym miała opcję tak jak piszesz (awaryjną) to bym coś tam przełknęła, ale to by nadal musiało być wega, bo inaczej nie zjem i tyle.
Jak mam nawet masę roboty i nie mam czasu zjeść itd. to nie jem jeśli nie mam nic pod ręką dla mnie.

I wiem że tutaj dyskutujemy o tym "co by było gdyby..." ale skoro oczekujesz odp. to nie gaś mojego zdania bo jest inne od Twojego. :roll:

va
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-14, 16:06   

nie zjadłabym

amanityna 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2010-06-15, 11:51   

też bym nie jadła. :roll:

sylwia 
Veg Do Potęgi
"ta zła"

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2010-06-15, 13:14   

Pola napisał/a:
sama byś nosiła tylko dla siebie rzeczy w plecaku? po pierwsze nie bo ich ilośc by Cię przeważyła

na 5 dni? nosiłam na 8. tylko trzeba przemyśleć co się bierze i poratować się liofilizatami. a co do grupy, to zawsze możesz nosić część tych rzeczy, które inni też będą jedli.

Sklep Sail and Rock, aplinus, campus, plecaki, śpiwory, namioty

Alternatywa – cudna sprawa- można zaprzeczyć wszystkiemu; bierzesz zwykła, nudną rzecz, jak medycynę, naukę, czy edukację i tworzysz alternatywę, gdzie wszystko jest odwrotnie; normalna medycyna opiera się na badaniach, alternatywna na zgadywankach, przeczuciach i wewnętrznym głosie. To takie duchowe...

dragonart 
Mały Veg

Wysłany: 2010-06-16, 18:51   

ja sobie cenię komfort psychiczny. Chyba nie pojechałabym na rajd wiedząc z góry, że będą takie problemy. :( ((( albo ustalając warunki z organizatorem od razu bym zastrzegła czego nie będę jeść, z wręczeniem listy niechcianych produktów włącznie.

Będąc już w trakcie takiej sytuacji poprosiłabym o opakowanie, żeby upewnić sie co do składu sosu i gdyby zawierał np żelatynę - nie zjadłabym.

I..... tak ...... zrobiłabym zamieszanie i kłopot , bo jak będę cicho to następnym razem wrzucą mi golonke do talerza (może znowu nic nie powie). Tak jak mi też niektórzy tu radzili = przestałam sie bać odezwać w swojej sprawie (słusznej bądź co bądź) peace

aśkaeddie
Ostoja Wiedzy
Witarianka

Wysłany: 2010-06-16, 19:03   

Dokładnie :-) Wiadomo że wcześniej zgłasza się organizatorom co się je a czego nie, a jak to olewają to już potem ich wina że jest kłopot. :roll: I to nie dla nich a dla tej osoby bo w końcu nie ma co jeść. :-?

Ale ja znając siebie bym wzięła chociaż trochę czegoś tam, tak na wszelki wypadek... :lol:

No ale gdyby przyszło mi nic nie jeść, to cóż... tydzień głodówki. Potraktowałabym to jako dietę oczyszczającą. :twisted: Oczywiście to nie zmienia faktu że bym opieprzyła organizatora/ów. :evil:

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Wysłany: 2010-06-16, 19:50   

no tak, w teorii to ładnie brzmi, wystarczy powiedzieć organizatorowi i już on ma obowiązek dostarczyć nam co chcemy...W praktyce pewnie przed wyruszeniem w rajd podpisuje się jakiś regulamin, z którego takie obowiązki organizatorów wcale nie muszą wynikać. Tak więc chyba najlepiej albo znaleźć jakiś obóz dla jedzących podobnie (albo zebrać grupę?) albo po prostu zorganizować się samemu lub z podobnie jedzącymi znajomymi i jechać na swój rajd...

aśkaeddie
Ostoja Wiedzy
Witarianka

Wysłany: 2010-06-16, 20:12   

Ale tutaj nie chodzi o jakieś wydziwianie, tylko o to aby jedzenia było wega, więc bez przesady. Zresztą jeśli coś ma jakieś "ale" to może wprost powiedzieć że może być problem, albo że tylko dla nas makaron będzie i se taka osoba jeśli nadal będzie miała chęć jechać weźmie jakieś żarcie dla siebie. :roll:

Nikt nikomu łaski nie robi, ale jak czegoś ktoś sie podejmuje to niech potem jaj nie będzie, bo jak mają być to lepiej powiedzieć od razu a wtedy obędzie sie bez przykrych niespodzianek. :roll:

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Wysłany: 2010-06-16, 23:41   

no tak, pomijając fakt, że teoretyzujemy (co było wyżej zaznaczone), to się zgadzam z Tobą, pod warunkiem, że "odmienny jedzeniowo" delikwent poinformowałby organizatora o swoich wymaganiach pokarmowych i uzyskał zapewnienie, że nie ma problemu i jedzenie zostanie zapewnione.

Smoczyca 
NieVeg
Bloody Murderer

Wysłany: 2010-06-18, 00:48   

@Pola

Zjeść. Sytuacja niezależna od osoby, przypadkowa i nikt tak naprawdę nie zawinił poza delikwentem, który nie dopilnował składu sosów - niewegusi nie muszą wiedziec, że zelatyna też jest be.

Mam wrażenie, że momentami za dużą wagę przykłada się do histerycznego unikania produktów zwierzęcych jak jakiegoś morderczego alergenu, zamiast skupić się na swoich wyborach, co jest IMO wazniejsze.
Ostatnio zmieniony przez Smoczyca 2010-06-18, 00:49, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu