Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
etyka wegetarianina

czemu nie jesz miesa?
z powodow ideologicznych
87%
 87%  [ 142 ]
zeby byc zdrowszym
12%
 12%  [ 20 ]
z powodow finansowych
0%
 0%  [ 1 ]
Głosowań: 163
Wszystkich Głosów: 163

Autor Wiadomość
Mikołaj 
Pilny Veg
www.humanista.er.pl

Wysłany: 2005-02-25, 19:06   etyka wegetarianina

z jakiego powodu nie jecie miesa? najprawdopodobniej wiekszosc z was z powodow ideologicznych, prawda?
co ideowego nie jedzenia miesa... sam przestalem jesc mieso z tego powodu, teraz nie jem juz z przyzwyczajenia.
czy wedlug was wszystkie zywe stworzenia podlegaja zasadom lancucha pokarmowego a czlowiek nie? czemu? czy zajadywanie miesa jest zle gdyby poddac je ocenie etycznej? czy kiedy jedno zwierze zabija drugie to rowniez jest to niedobre/nieetyczne? czemu nie mozemy zabic swini a mozemy komara?
zadajac sobie te pytania doszedlem do wniosku, ze w jedzeniu miesa tak naprawde nie ma nic zlego.
moze ktos odpowie mi na moje pytania?

stephanie 
Wyższy Stan Ducha

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2005-02-25, 19:33   

A nie można dodać jeszcze jednej katerorii, np. "z in. powodów"?

Mikołaj 
Pilny Veg
www.humanista.er.pl

Wysłany: 2005-02-25, 19:42   

dodalem jeszcze "z innych powodow" i "z powodow choroby, np. fenyloketurii lub uczulenia na bialko" i nie wiem czemu tego nie ma
hej, nie czepiajcie sie spraw technicznych tylko sprobojcie odp. na pyt.

Alispo 
Veg Do Potęgi

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2005-02-25, 20:08   

ja na to patrze tak: czlowiek nie musi jesc miesa,wiec jak moze nie krzyewdzic zwierzat to powinno tak byc..lancuch pokarmowy?czlowiek sie troche wyizolowal z tego..jakby zyl w lesie i byl czescia tego wszystkiego to co innego ;) ale teraz jak tu mowic o lancuchu pokarmowym.to ze hoduje sobie swinie na farmie?i nie uwazam ze nie ma nic zlego w zabiciu komara..

sylv 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2005-02-25, 21:29   

proponuje poczytac dzial "moja historia" tam znajdziesz powody. jezeli natomiast chodzi o zwierzeta drapiezne, to nie zakladaja one calych fabryk smierci po to, zeby zaspokoic podniebienie, tylko poluja, aby przezyc. dziwne, ze mienisz sie humanista, a pytasz o tak podstawowe i oczywiste kwestie. a moze tylko sprawdzasz, czy nie jestesmy polglowkami? ;)

Mikołaj 
Pilny Veg
www.humanista.er.pl

Wysłany: 2005-02-25, 22:28   

to nie sa podstawowe kwestie, chyba nie odpowiedzielibyscie wszyscy na te pytania tak samo.
nie mienie sie humanista, to nazwa mojej strony. a nazwalem ja tak, poniewaz najpierw wymyslem dzialy i tematy a potem zastanawialem sie co je laczy... no. i tyle.
alispo: ale czy na pewno ich zjadanie jest ich krzywdzeniem? nawet jesli tak, to czy to nie jest naturalne?
rozumiem, ze "sprawiedliwiej" byloby gdybym chodowal krowy na farmie i sam rabal je toporem, ale... ale nie zrobilbym tego. dzisiaj juz w prawie kazdej dziedzinie ktos nas wyrecza. nawet zabojcy sa platni.

KotMiś
Veg Niebanalny
+ 3 koty + ? kotów

Wysłany: 2005-02-25, 22:44   

Z powodów ideologicznych zaczynaliśmy, chyba jak każdy z nas, ale
pozwoliło to nam poznać bliżej ziołolecznictwo, makrobiotykę, biodynamikę itp.
Moim zdaniem wegetarianizm, jest bramką, do wielu ciekawych tematów.

Mikołaj 
Pilny Veg
www.humanista.er.pl

Wysłany: 2005-02-25, 22:49   

poza alispo nikt nie dal mi jakiejs konkretnej odp. na moje pytania

defu 
Veg przez duże V
wedżi pedżi

Wysłany: 2005-02-25, 22:51   

mikolaj wez poprawke na to ze czlowiek jest z natury roslinozerny. gdyby podlegal zasadom lancucha pokarmowego towcinalby surowe rosliny i uzupelnial niedobory bialka jedzac larwy owadow itd. rzeznie i fermy to nie jest napewno rpzestrfzeganie zasad lancucha pokarmowego. jezeli nie wierzysz ze jest z natury roslinozerny to zacytuje ale to dopeiro jak powiesz ze nei wierzysz bo teraz mi sie nie chce. pozatym czlowiek jest jedynym ssakiem spozywajacym mleko innych zwierzat i spozywajacym je po naturalnym okresie karmienia piersia matki. skoro inne zwierzeta oraz czlowiek takze nei musa tego robic to po co maja?btw zastanawialiscie sie kiedys jak czlowiek radzil sobei z niedoborem b12 jak jeszcze byl roslinozerca?-w sensie dawno temu ;)

Mikołaj 
Pilny Veg
www.humanista.er.pl

Wysłany: 2005-02-25, 23:00   

defu napisał/a:

1) czlowiek jest z natury roslinozerny.
2) gdyby podlegal zasadom lancucha pokarmowego towcinalby surowe rosliny i uzupelnial niedobory bialka jedzac larwy owadow itd.
3) nei musa tego robic to po co maja?

1) slucham?!
2) wezmy niedzwiedzia. podlega zasadom lancucha pokarmowego? tak! a wcina jakies owady czy larwy? nie! skad w ogole ten pomysl?! w jaki sposob czlowiek uwolnil sie od zasad lancucha pokarmowego? (wedlug ciebie) wedlug mnie on dalej im podlega a to nie podlega dyskusji. kazdy organizm zywy z krolestwa zwierzat podlega tym zasadom. czemu akurat czlowiek mialby nie podlegac?
3) jest duzo rzeczy, ktorych robic nie musisz, a robisz. nie wszystko robi sie z przymusu

koń 
Mały Veg

Wysłany: 2005-02-25, 23:33   

aaaaaaaaa
Ostatnio zmieniony przez koń 2005-02-28, 21:41, w całości zmieniany 1 raz  

Mikołaj 
Pilny Veg
www.humanista.er.pl

Wysłany: 2005-02-25, 23:37   

koniu, tyle razy mnie wkur***les, a na tym forum wydajesz mi sie najsensowniejsza osoba. :twisted:
[tym razem zacenzurowalem "wulgaryzmy" z uwagi na nadwrazliwe osoby - przyp. autora]

koń 
Mały Veg

Wysłany: 2005-02-26, 00:22   

aaaaaaaaaa
Ostatnio zmieniony przez koń 2005-02-28, 21:40, w całości zmieniany 1 raz  

Mikołaj 
Pilny Veg
www.humanista.er.pl

Wysłany: 2005-02-26, 00:24   

przed kim?
przed, jak to ujales, "jebanymi wegusami"?

defu 
Veg przez duże V
wedżi pedżi

Wysłany: 2005-02-26, 00:27   

nigdy nie slyszeliscie ze czlowiek pochodzi od malpy? co do niedzwiedzia to o ile mi wiadomo jest drapieznikiem raczej z nazwy niz z powodu trybu zycia(chodzi mi o drapieznosc duzego kalibru) za wiki:
niedzwiedz brunatny- "...Żywi się nasionami, owocami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, jajami ptaków, chętnie zjada miód; z braku produktów naturalnych może wyrządzać znaczne szkody wśród bydła i zwierzyny leśnej. " hardcore'owy łowca z niego nie ma co. pod pojeciem robaki rozumiem takze slimaki dzdzownice i o nie m.in mi chodzilo. zreszta moje twierdzenie o uzupelnianu bialka nie odnosilo sie do niedzwiedzia, ale jak widac mogloby bo i on uzupelnia braki bialkowe malymi stworzonkami :lol: dla mnie lancuch pokarmowy to jest drapieznik <->ofiara albo roslinożerca<->roslina albo tez destruent i to co oni tam sobie wcinaja ;) a nie czlowiek <->swinia z rzezni. to tak jakbys posilek w restauracji nazwal polowaniem. please :-|

Odpowiedz do tematu