Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ekologiczne i tanie paliwo samochodowe
Autor Wiadomość
wawrzyn 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2011-03-27, 11:18   Ekologiczne i tanie paliwo samochodowe

Jeśli zdecydowałeś się na kupno samochodu to rozważ zakup samochodu napędzanego na CNG (gaz ziemny, nie mylić z LPG).
CNG jest ekologicznym paliwem w porównaniu z tradycyjną benzyną/dieslem , i dużo tańsze ponieważ jest obłożone akcyzą w wysokości 0%.

Jestem użytkownikiem od roku samochodu na to paliwo (z fabryczną instalacją\opel astra), wyliczyłem że płace o 60% mniej za paliwo w porównaniu do benzyny.
Jedynym mankamentem jest mała ilość stacji tankowania, więc decydując się na kupno takiego samochodu trzeba mieć stację w pobliżu domu, czy miejsca pracy. Mając żyłkę konstruktora można tankować z sieci gazowej w domu*.
Wszystkie (z tego co wiem) samochody z fabryczną instalacją CNG, oprócz jednego modelu fiata punto maja także dodatkowo zbiornik na benzynę.
Więcej na temat CNg można przeczytać na forum: http://cng.auto.pl/forum/ .
Proszę jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu na CNG to przekazuj część np. 1\10 zaoszczędzonych pieniędzy na pomoc dla uratowanych zwierząt laboratoryjnych

*Urządzenia pozwalające na tankowanie w domu są b.drogie (mała konkurencja wśród producentów). Można przystosować inne urządzenia sprężające, do tankowania CNG mając na uwadze że tankując w domu nie trzeba tankować do pełna => nie trzeba uzyskiwać aż tak wysokiego ciśnienia jak w stacjach CNG.
Ostatnio zmieniony przez wawrzyn 2011-03-27, 11:21, w całości zmieniany 2 razy  

seler
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-02, 01:08   Ekologiczne i tanie paliwo samochodowe

witam,
nie mam samochodu ale marzę o takich...

LINK
dość ciekawe są komentarze pod filmikiem... no, cóż - nie mając samochodu, nie posiadam
również komentarza, a szkoda
pozdrawiam, seler :bye:

light sensitive 
Veg przez duże V
What next big sky

Pomogła: 11 razy
Wysłany: 2011-04-02, 09:58   

samochody hybrydowe/elektryczne to genialne rozwiazanie. Tylko dlaczego są takie drogie ? :( diabelskie lobby paliwowe!
Kiedy bylam w US w 2000 roku widzialam parkingi z dostosowanymi miejscami do ladowania elektrycznego. Myslalam ze to przyszlosc motoryzacji, ale kiedy bylam w 2006 w tych samych miejscach nie bylo juz po tym sladu.

Seler zajrzyj i wybierz sobie samochod :) http://www.green-cars.pl/
„Jeśli wskutek nadmiernego jedzenia utkniesz w drzwiach frontowych czyjegoś domku, będziesz zmuszony pozwolić swemu gospodarzowi używać twoich tylnych łapek zamiast wieszaka na ręczniki. Cóż, tak to bywa.”

seler
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-05, 18:44   Ekologiczne i tanie paliwo samochodowe

Light Sensitive,

dziękuję za możliwość obejrzenia sobie super wózków - ten zielony podoba mi się, ale czerwony też ładny by był -
a dlaczego tylko obejrzenia ??? zapyta ktoś dociekliwy,
ano dlatego, że za 700 zł renciny nie kupię sobie żadnego autka, w jakimkolwiek kolorze,
ani na jakikolwiek prąd... przynajmniej w tym wcieleniu,

pozdrawiam, seler :bye:

seler
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-12, 01:41   Ekologiczne i tanie paliwo samochodowe

wrzucam ciekawą stronkę

samochody na sprężone powietrze

ze strony źródłowej
http://darmowa-energia.eko.org.pl/

seler :bye:

i jak zwykle dopisek

RafaelSaures 
Natchniony Veg

Wysłany: 2012-12-30, 07:31   

wawrzyn, Ja mam Punciaka na LPG. Na wiosnę montuję mój generator HHO i będę przeprowadzał testy :)

yarosh1980 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2014-03-21, 19:08   

No to fajna sprawa z tym CNG, super eko paliwo. Mniemam że owo źródło energii nie skończy się nam za szybko (ropy ponoć mamy jeszcze na 200 lat.)? Jeszcze lepiej gdyby było niewyczerpalne. Ciekawe dlaczego ludzie nie chcą się przenieść na auta napędzane gazem ziemnym. Czyżby rzeczywiście taki trywialny powód jak mała ilość stacji tankowania? Pewnie lobby naftowe nie pozwala, ma w kieszeni wszystkie państwa.
Ja kierowcą nie jestem i nigdy nie będę. Najwyżej kierowcą roweru;-) Jestem zarazem kierowcą i silnikiem takiego pojazdu:) A paliwem są płody roślin i jogurt, czyli paliwo ekologiczne.
Co do samochodów elektrycznych - to ja nie wiem. Przecież jak by nie było, to one zamiast ropy zużywają węgiel - biorą prąd, który pochodzi z elektrowni, która żeby go wytworzyć spala węgiel. Więc tak samo zatruwają powietrze.
Hybrydy? To chyba jeszcze abstrakcja.

Yaman 
Pilny Veg

Wysłany: 2014-04-01, 19:27   

Tak, CNG jako gaz super, brak osadu jak przy LPG, więc podejrzewam też, że znikoma szkodliwość dla środowiska, wydajny, tani..

Kilka minusów jednak jest:
-cholernie ciężka butla przez którą często wysiada tylna oś,
-tankowanie trwa godzinę,
-BRAK stacji w mniejszych miastach. :(

wawrzyn 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2015-01-24, 10:52   

Yaman napisał/a:
Tak, CNG jako gaz super, brak osadu jak przy LPG, więc podejrzewam też, że znikoma szkodliwość dla środowiska, wydajny, tani..

Kilka minusów jednak jest:
-cholernie ciężka butla przez którą często wysiada tylna oś,
-tankowanie trwa godzinę,
-BRAK stacji w mniejszych miastach. :(

W krajach skandynawskich testuje się samochody na LNG (skroplony gaz ziemny), to paliwo eliminuje problemy z zasięgiem i ciężarem butli. Tworzy się tam także mini stacje przy oczyszczalniach ścieków, spalarniach śmieci itp. Metan z odpadków zamiast trafiać do atmosfery (jak w Polsce) jest spalany.

Co do minusów to:
- posiadam fabryczną instalację cng, więc cała konstrukcja samochodu dostosowana jest do niej. Mój samochód to rocznik 2003, jeżdżę nim już 4 lata i nie miałem żadnych awarii niezawinionych przeze mnie.
- tankowanie trwa dłużej niż benzyny. Osobowy samochód zatankowany jest w 5-10 minut. Długo tankują autobusy i śmieciarki, ale nie godzinę.
- Stacji tankowania nie ma także w niektórych dużych polskich miastach, taka polityka monopolisty PGNIG.

Niestety opłacalność paliwa CNG spada, ponieważ nasze Państwo jest coraz bardziej pazerne, 4 lata temu m3 kosztował 2,2zł, a teraz 3,4zł. mając kilka samochodów zaczyna się opłacać tankować nielegalnie w domu gazem sieciowym. HWDRP

Barbaros 
Mały Veg

Wysłany: 2016-10-24, 08:55   

Ekologicznie to chyba najlepiej hybrydę kupić co myślicie ?

Odpowiedz do tematu