Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
$$ lans $$
Autor Wiadomość
defu 
Veg przez duże V
wedżi pedżi

Wysłany: 2005-04-03, 22:14   $$ lans $$

ostatnio sa w modzie ego lans tematy typu "mam dzis urodziny" etc wiec i ja sie pochwale:

właśnie koncze pierwszy weganski dzien

;)
zbieralem sie zbieralem, az wczoraj pod wieczor zapadla swiadoma decyzja. ktos chce mi cos szczegolnego powiedziec? 8-) mam tez jedno pytanie apropos witarianskiego odzywiania-jak powinny wygladac prawidlowe posilki witarianskie? czy jedzenie przez caly dzien-"kiedy mi sie achce" czy raczej 3 posilkowy model dnia?

pozdro :sloneczko:

renka 
Ostoja Wiedzy

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2005-04-04, 05:25   

No i git :)

Ja zaczynam 4 miesiac weganizmu, ale nie wyzwolilam sie zbytnio od pokus kulinarych i czasami przezywam powazne katusze zwiazane z tym, ze mam na cos wielka ochote, ale odmawiam sobie...

Najbardziej chyba jednak nierozsadne u mnie jest to, ze zaczelam znow nie przykladac uwagi do jedzenia - odzywiam sie nieregularnie, czyli trybem "jem, kiedy mi sie zachce". Dobre to nie jest, bowiem zdarza mi sie, iz "nie chce mi sie jesc" nawet przez 2 dni...

AlternaTickers - Cool, free Web tickers

stephanie 
Wyższy Stan Ducha

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2005-04-04, 08:08   Re: $$ lans $$

defu napisał/a:
ostatnio sa w modzie ego lans tematy typu "mam dzis urodziny" etc wiec i ja sie pochwale:

właśnie koncze pierwszy weganski dzien

;)
zbieralem sie zbieralem, az wczoraj pod wieczor zapadla swiadoma decyzja. ktos chce mi cos szczegolnego powiedziec? 8-) mam tez jedno pytanie apropos witarianskiego odzywiania-jak powinny wygladac prawidlowe posilki witarianskie? czy jedzenie przez caly dzien-"kiedy mi sie achce" czy raczej 3 posilkowy model dnia?

Eee, to mówisz o wegańskim dniu a pytasz o witarianizm? Czegoś tu nie rozumiem :-?

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2005-04-04, 09:56   Re: $$ lans $$

defu napisał/a:

Ja mogę coś powiedzieć o własnych doświadczeniach w przechodzeniu na dietę surowej żywności.
Od razu można przejść na 50% surowego, najważniejsze, aby przy każdym posiłku był surowy pokarm najlepiej w formie soków zamiast kawy czy herbaty, to co odkryłem to, że ww. soki (najlepiej własnej roboty) powinny być podgrzane do ok. 40 stopni C, wtedy działają rozgrzewająco, w przeciwnym razie działają ochładzająco.
Spożywałem (w okresie przejściowym) ugotowane posiłki 2-3 razy w tygodniu, następnie 1 raz w tygodniu, były ciężkie, czułem wtedy różnicę pomiędzy ugotowanym a surowym, lekko ogrzanym posiłkiem. Jedynie pomalutku, z cierpliwością, nasze jelita muszą się przyzwyczaić do zmian. Najwększy błąd witarian to spożywanie zimnych soków, co prowadzi do przeziębień.

Zapominane pożywki to: witamina B12 oraz omega-3 (zmielone siemie lniane, najlepiej moczone przez nockę, 3 łyżki stołowe, co dziennie, co drugi dzień).

Dwa lat zajęło mi aby zdobyć się na 100% surową dietę dopiero sok z zieleniny i mleczka kiełkowe (sok z zieleniny miksuję albo z jabłkami, albo z pomarańczami) podgrzewam i gotowy do wypicia, oczywiście każdy ma inny smak to jest jedna z opcji.
Hoduję własną zieleninę, można kupować spinak, nawet mrożony (rozdrobnić w mikserze, ostrożnie, małe kawałki).

Co do ilości posiłków to jest kwestia otwarta: ważne aby posiłek był kaloryczny: najbardziej kaloryczne i zdrowe to moczone orzechy, zmielone z wodą do mleczka orzechowego; bardzo dobre są inne nasiona roślin oleistych np. słonecznik (moczony). Kiełki zbożowych są smakowo mało atrakcyjne ale bogate w witaminy najlepszym dodatkiem do nich jest moczona komosa ryżowa (ang. Qunoa) bardzo dobra.
Kiełki bogate w białko to pierwsze miejsce (smakowo) daje ciecierzycy, czasami muszę się pilnować aby się nią nieprzejadać, dla mnie jest super, moczenie ok. 12 godzin.

Powodzenia na drodze do witarianizmu.
Jędruś

Wskazówki do hodowli zieleniny:
Ziemia inspektowa (zobacz w sklepie ogrodzniczym) wymieszana 30% piasku 70% ziemi inspektowej
Piasek może być morski, ten z muszelkami jest dobry, jedynie trzeba go dobrze wypłukać w słodkiej wodzie..
Na wierzch posypuję uprzednio namoczone nasiona (pszenica lub jęczmień), moczenie nieco krótsze, jedynie 5-6 godzin aby nie pleśniały zbyt wcześnie.
Po rozsypaniu bardzo ważne: nakryć torebką foliową, spryskiwanie 2 razy dzienne (ręczny spryskiwacz) aż się zakorzenią i zazielenią, następnie odkryć, jeżeli wystawisz np. na balkon to przykryj drucianym koszem ponieważ ptaki po kilku dniach potrafią ci to wszystko wydziobać (wpadłem na to po kilku tygodniach uganiania się z ptakami).
Teraz b. ważne: po odcięciu zieleniny, tnę ją na sieczkę, nożyczkami (z użyciem do blendera), jeżeli masz maszynkę do robienia soku z zieleniny, nie potrzeba tego robić. W doniczkę odwracam, aby wyjąć ziemię, odcinam ok. 2-3 cm tam gdzie jest największa ilość korzeni, tą część wyrzucam; pozostałą część rozdrabniam jest do następnych zasiewów. Uwaga: zawsze nakładam 2-3 cm nowej warstwy ziemi inspektowej na wierzh, aby nasionka lepiej kiełkowały, pod spodem jest gleba z poprzednich doniczek.
To chyba z grubsza wszystko.
:biba:

defu 
Veg przez duże V
wedżi pedżi

Wysłany: 2005-04-04, 13:11   

stephanie napisał/a:
Eee, to mówisz o wegańskim dniu a pytasz o witarianizm? Czegoś tu nie rozumiem

no chodzilo mi poprostu o to, ze czasem wygodniej wszamac duzo surowych rzeczy, zamiast szykowac jakies wykozaczone dania na obiad, i chcialem sie dowiedziec czy sa jakies specjalne reguly czy cos ;)

Jędruś-dzieki za pomoc :]

hasz2k 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2005-04-04, 16:28   

Gratulacje

u mnie przejscie na weganizm przebieglo praktycznie niezauwazalnie, a teraz to juz nie mam zadnych problemow z tym, a co do pisolkow to chyba sam musisz sobie zobaczyc jak ci pasuje ja jadam duuuuuuuze sniadanie z owcow przed wyjsciem do pracy, w pracy cos w wszamam (banan+jabłko najcześciej), pozniej w domu obiadek i na kolacje soki i to wszytsko
powodzenia

pacia 
Pilny Veg

Wysłany: 2005-04-05, 00:15   

swietnie defu, congratulations i tak trzymac :D

defu 
Veg przez duże V
wedżi pedżi

Wysłany: 2005-04-08, 10:00   

btw, jedrus siemie lniane codziennie? w jakiej ilosci wody moczyc? zjadac osobno czy z innymi rzeczami? gdzie moge poczytac o tym jeszcze?

stephanie 
Wyższy Stan Ducha

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2005-04-08, 10:44   

defu napisał/a:
gdzie moge poczytac o tym jeszcze?

Proponuję zajrzeć do artykułu "Jak zostać zdrowym weganinem" do częsci o Wielonienasyconych Kwasach Tłuszczowych (WNNKT).

defu 
Veg przez duże V
wedżi pedżi

Wysłany: 2005-04-08, 12:29   

dzieki :)

defu 
Veg przez duże V
wedżi pedżi

Wysłany: 2005-04-10, 12:03   

czyli 3 posilkowy model dnia to mit?

Czarna Niewdowa
[Usunięty]