Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fast food w płynie
Autor Wiadomość
defu 
Veg przez duże V
wedżi pedżi

Wysłany: 2005-05-21, 00:07   

ale kwasku czy kwasu? ;)

sylwia 
Veg Do Potęgi
"ta zła"

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2005-05-22, 19:55   

whatever-jeden pies ;)

defu 
Veg przez duże V
wedżi pedżi

Wysłany: 2005-05-22, 20:37   

widze ze sie migasz :lol:

lobal 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2005-05-22, 23:28   

na podstawie wikipedia.org:
"Kwas cytrynowy występuje w niewielkich ilościach w większości organizmów żywych, gdyż spełnia ważną rolę w ich metabolizmie - jest ważnym produktem przejściowym w cyklu Krebsa (zwanym stąd cyklem kwasu cytrynowego). W większych ilościach występuje w niektórych owocach, np. w cytrynach, w których stanowi nawet do 8% suchej masy.
W przemyśle kwas cytrynowy jest otrzymywany głównie przez fermentację cukru za pomocą kultur pleśni Aspergillus niger.
Kwas cytrynowy jest używany jako regulator kwasowości i przeciwutleniacz w przemyśle spożywczym."

E330 faktycznie pojawia się na wielu "listach E" i przypisuje mu się działanie rakotwórcze. ale jest też spore grono ludzi, którzy twierdzą że kwas cytrynowy jest ok i że informacje jakoby miał wywoływac raka to tylko plotki rozsiewane przez zachodnie brukowce. jak jest na prawdę nie wiadomo tak do końca :-? ja osobiście nie ufam tej substancji ale nie potrafię podać jednoznacznych powodów na jej szkodliwość, tyle tylko że czytałem kilkukrotnie że uważa się, że jest ona rakotwórcza. pewnie uważa się tak na podstawie jakichś badań czy obserwacji ale na dzien dzisiejszy nie jestem w stanie ich przedstawić.

stephanie: "zastawia mnie dlaczego od animal-liberation.pl wymaga się, żeby udowodnił, że kwasek nie jest rakotwórczy, a od mary jane, nie wymaga się żeby podała dowody, że jest on rakotwórczy."
nikt od nikogo niczego nie wymaga, po prostu animal lubuje się w głoszeniu jedynej słusznej prawdy kiedy to ów prawda wcale nie jest taka oczywista-w przypadku kwasku np. głosy są podzielone dlatego ciężko powiedzieć definitywnie jest/nie jest rakotwórczy.

Michał 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2005-05-23, 10:31   

Wystarczy przejrzeć pierwszy lepszy dokument dotyczący bezpieczeństwa kwasu cytrynowego, żeby się dowiedzieć, iż nie jest on rakotwórczy.

http://www.citric-acid.de/safety.htm
http://www.chemistrystore...TRIC%20ACID.pdf
http://www.safety.duke.ed...macy/Citric.pdf

saso 
Łamacz Klawiatur
mechanik

Wysłany: 2005-05-23, 15:31   

Animalu, ja bym jednak prosił o podawanie jakiś polskich stron, bo nie wszyscu tutaj umieją biegle angielski. Umówmy się może że jeśłi podajemy jakieś dokumenty, albo linki do stron, to niech to bedą strony czytelne dla większości osób. Nie chce żeby wyszło że się czepiam, ale dla części użytkowników podane strony są żadnym źródłem informacji. A jeśli już ktoś daje link do tekstów obcojęzycznych to niechże przetłumaczy jego treść. Przynajmniej zgrubsza.

Pozdrawiam.

sylwia 
Veg Do Potęgi
"ta zła"

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2005-05-23, 21:13   

defu napisał/a:
widze ze sie migasz :lol:

ach, defu...Ty to mnie zawsze przejrzysz... :oops: ;)

Michał 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2005-05-23, 22:41   

saso napisał/a:
Animalu, ja bym jednak prosił o podawanie jakiś polskich stron, bo nie wszyscu tutaj umieją biegle angielski. Umówmy się może że jeśłi podajemy jakieś dokumenty, albo linki do stron, to niech to bedą strony czytelne dla większości osób. Nie chce żeby wyszło że się czepiam, ale dla części użytkowników podane strony są żadnym źródłem informacji. A jeśli już ktoś daje link do tekstów obcojęzycznych to niechże przetłumaczy jego treść. Przynajmniej zgrubsza.

Jednym zdaniem? Kwas cytrynowy nie wykazuje nawet w najmniejszym stopniu rakotwórczości.

saso 
Łamacz Klawiatur
mechanik

Wysłany: 2005-05-23, 23:27   

I tak jeszcze dla pewności- a kwasek ?

Michał 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2005-05-24, 09:32   

Kwas, kwasek, jedno i to samo. No, ale dobrze, napiszę żeby nie było żadnych wątpliwości. Kwasek cytrynowy, ten produkowany na przemysłową skalę, nie jest rakotwórczy.

Odpowiedz do tematu