Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje zdań kilka
Autor Wiadomość
light sensitive 
Veg przez duże V
What next big sky

Pomogła: 11 razy
Wysłany: 2012-06-10, 16:12   

:offtopic:

Claucroft napisał/a:
Prywatnie jedynie ograniczam spożywanie mięsa i nabiału.

fajnie ze tu jestes. to forum to kopalnia wiedzy i nieustajace zrodlo inspiracji.

;)
„Jeśli wskutek nadmiernego jedzenia utkniesz w drzwiach frontowych czyjegoś domku, będziesz zmuszony pozwolić swemu gospodarzowi używać twoich tylnych łapek zamiast wieszaka na ręczniki. Cóż, tak to bywa.”

Claucroft
Mały Veg
raczej nie Veg

Wysłany: 2012-06-10, 21:56   

Jeśli chodzi o moje inspiracje, a dokładniej bodźce motywujące do ograniczania miesożerstwa- oprócz względów zdrowotnych, to również filmy tego typu: http://www.youtube.com/wa...ture=plpp_video
On naprawdę otwiera oczy, ale trwa prawie 2 godziny:)

eliwinter 
Guru Veg
wu-wei

Pomogła: 21 razy
Wysłany: 2012-06-10, 22:33   

Claucroft, nie znałam. Interesujący :)
Inspirujący wykład, który może zmienić Twoje życie - Gary Yourofsky

Tequilla 
Veg Do Potęgi
wujek dobra rata

Wysłany: 2012-06-12, 08:03   

Tantra napisał/a:
Tomasz Makrela napisał/a:
Cytat:
 Boją się niedoborów:
B12
D
Wapń
Białko
Kwasy Omega
Anemia

Za to wegetarianie mniej się boją:
- niedoboru magnezu;
- niedoboru potasu;
- niedoboru kwas foliowego;
- niedoboru witaminy A;
- niedoboru witaminy E;
- niedoboru witaminy K;
- niedoboru witaminy C;
- niedoboru błonnika;
- nadmiaru cholesterolu;
- nadmiaru białka;
- nadmiaru żelaza;
- nadmiaru nasyconych tłuszczów;
- otyłości;
- nadciśnienia;
- miażdżycy;
- cukrzycy typu 2;
- raka prostaty;
- raka okrężnicy.

Like it :>

Ja też like it! Aż sam się sobie dziwię - do tego momentu zawsze trwałem na pozycjach obronnych tłumacząc się z tzw. niedoborów - i nigdy nie patrząc na sprawę, tak, jak to zrobił powyżej Makrela!
A przecież to faktycznie mięso-rcy mają większy problem!
Już tę listę prawie na pamięc wykułem. Przy następnym wytykaniu mi przez kogoś niedoborów zdecydowany atak! :D

cat bless you

Tomasz Makrela 
Veg przez duże V
pinkg pomg

Wysłany: 2012-06-13, 14:52   

Pewnie listę da się wydłużyć, ja się średnio znam na dietetyce i zdrowiu.

Jędruś, Krzysztof?

Może też należy ją skrócić. Nie wszystkich myślników jestem pewien w stu procentach.

Pewniaki to: magnez, potas, kwas foliowy, witaminy C i E, błonnik, cholesterol, białko, nasycone tłuszcze, otyłość, nadciśnienie, cukrzyca typu 2, rak prostaty, rak okrężnicy. Wszystko to bowiem potwierdza Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne i Dietetycy Kanady:

Cytat:
Diety wegetariańskie oferują liczne korzyści
dietetyczne, w tym niższy poziom tłuszczów nasyconych, cholesterolu i białka zwierzęcego,
jak również wyższy poziom węglowodanów, błonnika, magnezu, potasu, kwasu foliowego i
przeciwutleniaczy, takich jak witamina C i E oraz fitochemikalia. Zaobserwowano, że indeks
masy ciała wegetarian jest niższy, niż niewegetarian, podobnie jak niższy wskaźnik
umieralności na chorobę niedokrwienną serca. Wegetarianie mają również niższy poziom
cholesterolu we krwi i ciśnienia krwi oraz rzadziej nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2,
raka prostaty i okrężnicy.

(Jak widać, zapomniałem o niższej umieralności na chorobę niedokrwienną serca.)

Uwagi o witaminie A, witaminie K, miażdżycy i nadmiarze żelaza dodałem zaś intuicyjnie, nie sprawdzając w żadnym poważniejszym źródle. Źródło przydałoby się zwłaszcza w przypadku miażdżycy.
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Makrela 2012-06-13, 15:27, w całości zmieniany 7 razy  

Tantra 
Łamacz Klawiatur

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2012-06-16, 23:25   

Tequilla napisał/a:
Kwasy Omega

Ale, ale- o tym zapomniałam wspomnieć- że niby ryba żródłem kwasów omega?
A kto w Polsce jada codziennie surowe, przed chwilą złowione ryby?

Obstawiam niezłomnie siemię lniane i resztę pestek/ orzechów jako źródło NNKT, nie prażone/ smażone ofc:>
No i świeże oleje z powyższych :-) Świeże!
Ostatnio zmieniony przez Tantra 2012-06-16, 23:26, w całości zmieniany 1 raz  

Łysica 
NieVeg

Wysłany: 2012-06-17, 21:22   

Szufla!
Zrobié malá korekté listy Claucroft,
wapn;-tym sié nie przejmuje,osteoperoza grozi bardziej miésozercom,
bialko-wole aminokwasy z warzyw i owoców,niz zwierzéce bialko,
omega-jem siemie lniane i pije olej lniany,
D-mieszkam w hiszpanii,a tu mi slonca nie brakuje :sloneczko: .
Zostala B-12,ale jej brakuje wszystkim,takze wygrywa Tomasz Makrela,gratuluje peace
Narazicho!
Zapomnialem o anemi,teraz ruszam sié wiécej jak przedtem,i czasami pracujé po 15-16h(jako kierowca ciézarówki).
Ostatnio zmieniony przez Łysica 2012-06-17, 21:32, w całości zmieniany 2 razy  

saxatilia 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2012-07-25, 16:31   

ryba z marketu, pływająca w jakimś syfiastym zbiorniku na dodatek usmażona na dużym ogniu albo i dodatkowo smalcu z pewnością dostarczy czegoś zdrowego :D

Lori
Pilny Veg

Wysłany: 2012-11-21, 11:55   

a co myślicie o argumencie, że nieważne czy my zjemy tego kurczaka, czy nie on i tak już umarł ( i to nawet dla niego lepiej, bo jego egzystencja to nie było życie, tylko czysta tortura) Pomijając kwestie naszego zdrowia, ale po prostu cały ten czas myślałam, że w wegetarianiźmie chodzi o dobro środowiska, by nie krzywdzić innych.

eliwinter 
Guru Veg
wu-wei

Wysłany: 2012-11-21, 12:37   

Lori napisał/a:
a co myślicie o argumencie, że nieważne czy my zjemy tego kurczaka, czy nie on i tak już umarł ( i to nawet dla niego lepiej, bo jego egzystencja to nie było życie, tylko czysta tortura) Pomijając kwestie naszego zdrowia, ale po prostu cały ten czas myślałam, że w wegetarianiźmie chodzi o dobro środowiska, by nie krzywdzić innych.

1) kurczak umarł, bo człowiek spowodował, by ten właśnie kurczak, jak miliony innych, urodził się, by go zabito dla przyjemności ludzkiego podniebienia - czy go zabijemy ( dla przyzwoitości cudzymi rękami) i zjemy, czy też pozwolimy mu żyć - dla danego kurczaka ma to dosyć istotne znaczenie...
2) jego życie było torturą, bo przemysł drobiarski stawia na zysk, w związku z czym kurczęta stają się przedmiotem, nie podmiotem działań
3) dobro środowiska może być jednym z powodów weg(etari)anizmu - najczęściej jest jednym z nich
4) zdrowie może być jednym z powodów weg(etari)anizmu - najczęściej jest
5) niekrzywdzenie innych istot żywych jest najczęstszym powodem bycia weg(etari)aninem
6) zdrowie jest częstym powodem odstawienia mięsa, czy produktów pochodzących od zwierząt, ale najczęsciej jest to skutek uboczny stosowania tego rodzaju sposobu odżywiania

Tomasz Makrela 
Veg przez duże V
pinkg pomg

Wysłany: 2012-11-21, 12:45   

Lori napisał/a:
a co myślicie o argumencie, że nieważne czy my zjemy tego kurczaka, czy nie on i tak już umarł ( i to nawet dla niego lepiej, bo jego egzystencja to nie było życie, tylko czysta tortura)

A co myślicie o argumencie, że nieważne, czy kupimy oświęcimskie mydło z Żyda, mosiek i tak już gryzie piach? (I to nawet lepiej dla niego, bo jego egzystencja była czystą torturą).

eliwinter 
Guru Veg
wu-wei

Wysłany: 2012-11-21, 12:47   

Tomasz Makrela napisał/a:
Lori napisał/a:
a co myślicie o argumencie, że nieważne czy my zjemy tego kurczaka, czy nie on i tak już umarł ( i to nawet dla niego lepiej, bo jego egzystencja to nie było życie, tylko czysta tortura)

A co myślicie o argumencie, że nieważne, czy kupimy oświęcimskie mydło z Żyda, mosiek i tak już gryzie piach? (I to nawet lepiej dla niego, bo jego egzystencja była czystą torturą).

ja się produkuję, a tu takie zgrabne podsumowanko...

Lori
Pilny Veg

Wysłany: 2012-11-21, 14:35   

i mosiek i kurczak są już martwi, fakt, różnica polega tylko na tym, że mosiek poza odczówanym bólem fizycznym, miał jeszcze świadomość swojej sytuacji siebie, podczas gdy kurczak odczówał tylko ból fizyczny, który się skończył.

Tomasz Makrela 
Veg przez duże V
pinkg pomg

Wysłany: 2012-11-21, 14:46   

No tak, zapomniało mi się. To przeformułuję trochę poprzednią wypowiedź.

Cytat:

A co myślicie o argumencie, że nieważne, czy kupimy oświęcimskie mydło z upośledzonego Żyda na poziomie umysłowym kurczaka; mosiek i tak już gryzie piach? (I to nawet lepiej dla niego, bo jego egzystencja była czystą torturą).

Lori
Pilny Veg

Wysłany: 2012-11-21, 16:56   

dla mnie świadomość jest ważna, a jeżeli tak bardzo ci zależy to jestem w stanie opowiadać się za eutanazją.

Odpowiedz do tematu