Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Siemie lniane- najlepszy sposob spozywania
Autor Wiadomość
yarosh1980 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2013-12-18, 14:27   

Nowy napisał/a:
Podkiełkować 2h, nie za krótko? Co to ma na celu?

przygotowanie nasion do kiełkowania, czyli rozpoczęcie procesów biochemicznych mających na celu "ożywienie" nasion.

Nowy napisał/a:
To źle czy dobrze? Bo nie rozumiem.

no to wpisz sobie w wyszukiwarce hasło fitynaza rozkłada fityniany i poczytaj o tym, a się wszystkiego dowiesz; po co tutaj wszystko ci pisać

Płatki kukurydziane? hehe o czym on gada? Chyba mowa była o kwaskach. Kwas cytrynowy jest pomocny w trawieniu pokarmów i tego faktu ten twój naukowiec nie może zanegować.

franek 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2013-12-18, 20:43   

elo

Cytat:
no to wpisz sobie w wyszukiwarce hasło fitynaza rozkłada fityniany i poczytaj o tym, a się wszystkiego dowiesz; po co tutaj wszystko ci pisać

Może po to żeby też inni wiedzieli? np ja? :lewituje:

petlik 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2013-12-18, 20:47   

franek napisał/a:
elo

Cytat:

Może po to żeby też inni wiedzieli? np ja? :lewituje:

No to poczytaj | zredaguj | i zamieść tutaj aby wszyscy wiedzieli :lewituje:

yarosh1980 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2013-12-19, 16:12   

franek tutaj masz wszystko o tym jak spożywać siemię lniane oraz obalenie mitów o jego szkodliwości:
http://www.akademiawitaln...-siemie-lniane/
http://www.akademiawitaln...ane-codziennie/

draq
Pilny Veg

Wysłany: 2013-12-19, 16:42   

Przez jakiś czas spożywałem na czczo łyżeczkę siemienia lnianego. Jeżeli chodzi o właściwosci lecznicze, to zaobserwowałem że to właśnie surowe ziarna wykazują największą skuteczność. Zmielone siemie zalane wodą lub gotowane traci swoją skuteczność. Na stronie podanej przez yarosh1980 pisze, że spożywane siemie na sucho może zatkać. W moim przypadku było zupełnie odwrotnie, jednak zaznaczam, że nasiona przeżuwalem około 20 minut, wykonujac w ten czas jakies obowiazki domowe. W niektóre dni czułem, by wypluć część powstałej w jamie ustnej papki, dlatego jezeli chodzi o ilosć, to jest to kwestią indywidualną i proponuje wsłuchać się w intuicje.

yarosh1980 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2013-12-19, 17:10   

draq napisał/a:
Zmielone siemie zalane wodą lub gotowane traci swoją skuteczność

a myślisz że w jamie ustnej nie mieszałeś tego siemienia z wodą, szczególnie że długo to przeżuwałeś? Tam też jest woda - ślina. Skoro u ciebie gryzione nasiona mieszane z wodą śliny wykazywały największą skuteczność, to u mnie tak samo zadziałają moczone nasiona miksowane w jogurcie.
Ostatnio zmieniony przez yarosh1980 2013-12-19, 17:12, w całości zmieniany 1 raz  

draq
Pilny Veg

Wysłany: 2013-12-19, 17:19   

Napisałem zalane wodą, a to oznacza- zalane wodą. Nie pisałem nic o zawartości wody w ślinie.

yarosh1980 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2013-12-19, 18:46   

a czym się różni siemię zmoczone w ustach wodą ze śliny od tego zmieszanego z mieszaniną wody i jogurtu?

draq napisał/a:
Nie pisałem nic o zawartości wody w ślinie.

Nie musiałeś tego pisać, bo to jest oczywiste, że ślina to w większości woda.

Nowy
Pilny Veg

Wysłany: 2013-12-20, 10:33   

Dalsza część rozmowy, to odpisał ekspert:
Cytat:
1) Tak - była mowa o kwaśnych sokach owocowych i produktach bogatych w związki zawierające grupy tiolowe, jako rzekomo cudowny środek na neutralizację glikozydów zawartych w siemieniu - i do tego nawiązałem pisząc o płatkach kukurydzianych! Wypowiedź miała charakter ironiczny, gdyż płatki te (podobnie zresztą jak inne płatki zbożowe) zawierają aminokwasy siarkowe (cysteinę) - zatem mogą być owym "cudownym" dodatkiem "neutralizującym" glikozydy. Natomiast kwas żołądkowy zapewnia niższe pH, niż soczek z cytryny - zatem oba czynniki waszej "przewspaniałej" diety są w tym przypadku spełnione (cysteina + niskie pH w żołądku) ... dlaczego więc wszyscy dietetycy (nie mówiąc o lekarzach) odradzają jedzenie surowego siemienia? Nie zastanawia was to?
2) "Kwas cytrynowy jest pomocny w trawieniu pokarmów i tego faktu ten twój ekspert nie może zanegować" - Ależ oczywiście, że może zanegować! Kwas cytrynowy (podobnie jak inne proste kwasy organiczne zawarte w diecie) wpływają na organizm w różny sposób - zależnie od ich stężenia. W niewielkich stężeniach faktycznie wpływają korzystnie na organizm - głównie poprzez regulację kwasowości układu pokarmowego - ale w większych ilościach ich wpływ na organizm nie jest już taki pozytywny! Wszystko zależy więc od dawki! Pytanie także, co to znaczy "pomocny w trawieniu"? Kwas cytrynowy, jako taki, nie uczestniczy w procesie trawienia - wpływa na przyswajalność niektórych związków (np. Ca, Fe), ale nie uczestniczy w procesie trawienia, który to proces, jest procesem przede wszystkim o charakterze enzymatycznym...

A co sądzisz o tym yarosh1980?

Może jędruś by coś napisał? On ma dużą wiedzę więc mógłby coś wyjaśnić czy te substancje neutralizują te trucizny czy też nie. Bo "ekspert" neguje ten artykuł: http://www.primanatura.pl...jest-toksyczne/
nowy napisał/a:
Czy wiesz coś o tym, że jeśli zmiksujemy świeże siemię z sokiem owocowym i dodamy substancje bogate w siarkę i grupy tiolowe (-SH), takie jak cysteina i metionina to wtedy siemie nie ma już trujących właściwości?
A gdyby tak było przyrządzone siemie to też było by trujące?

Cytat:
ekspert napisał/a:
Jeśli byłoby to takie proste, to po co zawracać sobie głowę z "kwaśnymi" soczkami owocowymi - przecież wystarczyłoby wówczas zjeść wraz z siemieniem np. trochę płatków kukurydzianych - i voila! W żołądku panuje niższe pH, niz może to zapewnić jakikolwiek soczek owocowy - kwasy żołądkowe powinny zatem zneutralizować enzym, nieprawdaż?

To wreszcie jak to jest?
Ostatnio zmieniony przez Nowy 2013-12-20, 10:39, w całości zmieniany 1 raz  

yarosh1980 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2013-12-20, 20:11   

Sok z cytryny nie uczestniczy w trawieniu, ale przygotowuje lepszy grunt dla trawienia białek (tworzy w żołądku środowisko kwasowe, potrzebne do trawienia białek). Owocami "uczestniczącymi" w trawieniu enzymatycznym można nazwać kiwi i ananas, które swoimi enzymami rozkładają białka zawarte w pokarmie.
Kwasek cytrynowy owszem może zakłócić trawienie, ale tylko gdy jest mieszany ze skrobiami, dlatego nie należy łączyć cytrusów ze zbożami, bo ich kwasy blokują enzymy potrzebne do trawienia skrobi.

yarosh1980 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2013-12-23, 22:13   

Cytat:
Natomiast kwas żołądkowy zapewnia niższe pH, niż soczek z cytryny - zatem oba czynniki waszej "przewspaniałej" diety są w tym przypadku spełnione

No widzisz Nowy? Problem sam się rozwiązał, czyli dostaliśmy potwierdzenie że mój sposób działa.

Cytat:
dlaczego więc wszyscy dietetycy (nie mówiąc o lekarzach) odradzają jedzenie surowego siemienia? Nie zastanawia was to?

bo nie znają faktu o którym tu wspominałem - zmiana właściwości pewnych związków pod wpływem innych.

Cytat:
W żołądku panuje niższe pH, niz może to zapewnić jakikolwiek soczek owocowy - kwasy żołądkowe powinny zatem zneutralizować enzym, nieprawdaż?

ale ja pierw mieszam całą miksturę z sokiem cytrynowym zanim dostanie się ona do żołądka. Czyli glikozydy w siemieniu mam już wtedy odpowiednio "zabezpieczone" zanim kwasy żołądkowe zdążą coś zdziałać.

werty
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2014-01-03, 19:50   

nowy 35 z hakiem lat wpitalam siemie lniane najzwyczjani mielone mlynku i wymieszane z woda a ty mjenia wysyłasz do kostnicy chyba trolujesz
powiedz specjaliscie zeby cmoknąl mnie i moich młodych w wegański półdupek
adijos pomidory

Odpowiedz do tematu