Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pacjent-wegetarianin w gabinecie lekarza rodzinnego
Autor Wiadomość
XsebaX 
Wyższy Stan DuchaWiek: 41
Posty: 749
Skąd: Śrem/Warszawa
Wysłany: 2005-05-31, 17:40   Pacjent-wegetarianin w gabinecie lekarza rodzinnego

Dr Witold Klemarczyk z Poradni dla Dzieci na Diecie Wegetariańskiej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie na łamach Pulsu Medycyny zwraca uwagę, aby dopiero po dokładnym wywiadzie zastanowić się, czy zaliczyć pacjenta stosującego dietę wegetariańską do grupy ryzyka.

Chociaż pytanie o dietę powinno być ważną częścią wywiadu, wielu lekarzy nie wie, jak odżywiają się ich pacjenci. Pacjenci-wegetarianie rzadko przyznają się do swoich preferencji żywieniowych, obawiając się - niestety, często słusznie - nieprzychylnego nastawienia lekarza. Wybór pacjenta powinien być jednak uszanowany przez lekarza, a jego rolą jest doradzenie, jak prawidłowo taką dietę skomponować.
Zdrowa dieta
Większość towarzystw naukowych zrzeszających specjalistów żywieniowych (m.in. American Dietetic Association, Physicians Committee for Responsible Medicine, American Heart Association, British Medical Association) uznaje przemyślaną, urozmaiconą i dobrze zrównoważoną dietę wegetariańską za jeden z najzdrowszych modeli żywienia. Potwierdzają to liczne statystyki i badania epidemiologiczne prowadzone na dużą skalę, głównie w USA i Wielkiej Brytanii. W porównaniu z resztą populacji, wegetarianie odznaczają się niższą średnią masą ciała, niższym stężeniem cholesterolu we krwi i niższym ciśnieniem tętniczym. Stwierdza się u nich mniej przypadków zawału serca, nadciśnienia, cukrzycy, niektórych typów raka, osteoporozy i demencji (Journal of American Dietetic Association 2003, 103: 748-765).
?Większość wegetarian to osoby świadomie dbające o swoje zdrowie - nie palące tytoniu, nie pijące alkoholu lub pijące umiarkowanie oraz stosujące regularną aktywność fizyczną" - stwierdza dr Witold Klemarczyk z Poradni dla Dzieci na Diecie Wegetariańskiej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Szczera rozmowa z pacjentem
?Aby dowiedzieć się, jaką dietę stosuje pacjent, należy go o to po prostu zapytać - mówi dr W. Klemarczyk. - W przypadku pacjenta-wegetarianina należy uzyskać informacje nie o tym, czego pacjent nie je, ale o tym, co zjada. Do przeprowadzenia orientacyjnej zarówno jakościowej, jak i ilościowej oceny diety pacjenta wystarczy zapoznanie się z jego jadłospisem z dnia poprzedniego lub z ostatniego weekendu. W celu szczegółowego oszacowania diety, gdy konieczne jest ustalenie pokrycia zapotrzebowania na poszczególne składniki pokarmowe, należałoby skorzystać z profesjonalnej porady dietetyka".
Dieta powinna być dostosowana do trybu życia, wieku i płci pacjenta, a także - o czym często się zapomina - do jego indywidualnych predyspozycji, np. u kobiet - do obfitości krwawień miesięcznych. Diagnozowanie skutków ewentualnych niedoborów pokarmowych powinno opierać się głównie na badaniu pacjenta: poszukiwaniu charakterystycznych objawów klinicznych oraz przeanalizowaniu wyników testów laboratoryjnych. Wyłączne ocenianie zawartości poszczególnych składników w diecie pacjenta i porównywanie ich z normami żywieniowymi może prowadzić do błędnych wniosków.
?Modyfikację diety lub suplementację preparatami farmakologicznymi należy zalecić w przypadku stwierdzenia negatywnych skutków zdrowotnych diety - podkreśla dr W. Klemarczyk. - Proponując wprowadzenie do diety pewnych produktów, dobrze jest upewnić się, czy pacjent je lubi i toleruje oraz czy go na nie stać".

Wegetarianie z grupy ryzyka
?Nawet krótka rozmowa o stosowanej diecie z pacjentem-wegetarianinem pozwala na zorientowanie się, czy wybór pacjenta był świadomy oraz jaka jest jego wiedza o wegetarianizmie - mówi dr W. Klemarczyk. - Jeśli okaże się, że pacjent wykluczył mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, nie wprowadzając do codziennej diety nic w zamian, powinno traktować się go jako pacjenta z grupy ryzyka. Błędy żywieniowe najczęściej popełniają osoby, które są pierwszymi wegetarianami w rodzinie oraz nastolatki, dla których rezygnacja z jedzenia mięsa stanowi formę zaakcentowania własnej dorosłości. Należy pamiętać, że szczególnie w przypadku nastolatek zmiana diety na wegetariańską może być pierwszą oznaką anoreksji".
Bardzo istotna, a zarazem dosyć drażliwa jest kwestia diety u małych dzieci. Zgodnie ze stanowiskiem krajowego konsultanta w dziedzinie pediatrii, w przypadku dzieci dopuszczalna jest dieta laktoowowegetariańska. Zgodnie z jej zaleceniami, nie spożywa się mięsa, ale w diecie powinny znajdować się jaja i nabiał. U starszych dzieci do jadłospisu można włączyć ryby.
?Zdarza się, że w rodzinach, w których jedno z rodziców jest wegetarianinem, sposób żywienia małego dziecka staje się przyczyną poważnych konfliktów pomiędzy rodzicami lub rodzicami a dziadkami. Niekiedy spory takie rozstrzygane są nawet na drodze sądowej. W takiej sytuacji lekarz musi wykazać dużo taktu i empatii, aby dbając o prawidłowy rozwój dziecka, nie doprowadzić do skłócenia i rozpadu rodziny - stwierdza dr W. Klemarczyk. - Lekarz zobowiązany jest natomiast do zdecydowanej reakcji, gdy stwierdzi, że rodzice stosują u dziecka dietę niedoborową, która szkodliwie wpływa na jego rozwój. Głodzenie dziecka jest jedną z form jego krzywdzenia".

Dieta pod nadzorem
Niedobory pokarmowe są szczególnie groźne dla dzieci, kobiet w wieku rozrodczym mogących zajść w ciążę i kobiet będących w ciąży. W przypadku ciężarnych wegetarianek zawsze należy upewnić się, czy dotychczas stosowana i dobrze tolerowana dieta zapewnia odpowiednią podaż związków pokarmowych również w okresie ciąży. W przeciwnym wypadku, należy zalecić urozmaicenie jadłospisu. Wyłączne straszenie przyszłych matek negatywnym wpływem diety wegetariańskiej na rozwój płodu może wywołać u pacjentki niepotrzebny lęk i stres.

Niedobory pokarmowe
U osób będących na diecie wegetariańskiej można podejrzewać niedobory:
o witaminy B12
Ponieważ biologicznie czynna witamina B12 nie występuje w produktach roślinnych, wszystkie międzynarodowe towarzystwa zrzeszające wegetarian zalecają uzupełnianie diety syntetyczną witaminą B12. Niedobór tej witaminy może mieć niekorzystne konsekwencje hematologiczne (niedokrwistość megaloblastyczna) lub neurologiczne (zmiany demielinizacyjne). Zdarza się, że objawy niedoboru witaminy B12 występują u karmionego piersią dziecka wegetarianki.
o cynku
o wapnia
o żelaza
Do większości tych niedoborów nie dochodzi, gdy stosowana dieta wegetariańska jest przemyślana i właściwie zbilansowana.Autor: Marta Koton-Czarnecka
Puls Medycyny, Nr 4, 16 lutego 2005
_________________
Zapraszam na najlepsze forum mlodziezowe www.nedds.pl
 
 
 
sylwia 
Veg Do Potęgi
"ta zła"Pomogła: 3 razy
Wiek: 38
Posty: 3100
Skąd: Sz-n
Wysłany: 2005-05-31, 20:57   Re: Pacjent-wegetarianin w gabinecie lekarza rodzinnego

XsebaX napisał/a:
Należy pamiętać, że szczególnie w przypadku nastolatek zmiana diety na wegetariańską może być pierwszą oznaką anoreksji".
Bardzo istotna, a zarazem dosyć drażliwa jest kwestia diety u małych dzieci. Zgodnie ze stanowiskiem krajowego konsultanta w dziedzinie pediatrii, w przypadku dzieci dopuszczalna jest dieta laktoowowegetariańska. Zgodnie z jej zaleceniami, nie spożywa się mięsa, ale w diecie powinny znajdować się jaja i nabiał. U starszych dzieci do jadłospisu można włączyć ryby.


No blagam...to niezly ten ekspert... Powiedzcie mi, dlaczego nasi "eksperci" maja inne zdanie niz inni?
 
 
 
dżo 
Veg Dojrzały
uśmiechnij sięWiek: 45
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-06-01, 09:10   Re: Pacjent-wegetarianin w gabinecie lekarza rodzinnego

XsebaX napisał/a:
Zdarza się, że w rodzinach, w których jedno z rodziców jest wegetarianinem, sposób żywienia małego dziecka staje się przyczyną poważnych konfliktów pomiędzy rodzicami lub rodzicami a dziadkami. Niekiedy spory takie rozstrzygane są nawet na drodze sądowej. W takiej sytuacji lekarz musi wykazać dużo taktu i empatii, aby dbając o prawidłowy rozwój dziecka, nie doprowadzić do skłócenia i rozpadu rodziny - stwierdza dr W. Klemarczyk. - Lekarz zobowiązany jest natomiast do zdecydowanej reakcji, gdy stwierdzi, że rodzice stosują u dziecka dietę niedoborową, która szkodliwie wpływa na jego rozwój. Głodzenie dziecka jest jedną z form jego krzywdzenia".

W obecnych czasach większym problemem jest przekarmianie dzieci.

Rodziny wegetariańskie mogą być oskarżane o zaniedbania żywieniowe (dieta niedoborowa) a u "normalnych " rodzin karmienie chipsami, colą i słodyczani nikogo nie oburza choć taka dieta jest o wiele bardziej niedoborowa niż wegetarińska, w której popełnia się jakieś błędy.
 
 
mary jane 
Veg NiebanalnyWiek: 34
Posty: 76
Skąd: Piła
Wysłany: 2005-06-01, 12:23   Re: Pacjent-wegetarianin w gabinecie lekarza rodzinnego

XsebaX napisał/a:
Rodziny wegetariańskie mogą być oskarżane o zaniedbania żywieniowe (dieta niedoborowa) a u "normalnych " rodzin karmienie chipsami, colą i słodyczani nikogo nie oburza choć taka dieta jest o wiele bardziej niedoborowa niż wegetarińska, w której popełnia się jakieś błędy.


to już wina stereotypów i PRZEDE WSZYSTKIM- niewiedzy

ps. w Polsce problem przekarmienia dzieci nie jest aż tak poważny, jak na zachodzie. Poza tym 1/3 dzieci w wieku szkolnym jest niedożywiona...
_________________
"I said I don't believe in revenge in right or wrong good or bad..."
 
 
 
dżo 
Veg Dojrzały
uśmiechnij sięWiek: 45
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-06-01, 14:27   Re: Pacjent-wegetarianin w gabinecie lekarza rodzinnego

mary jane napisał/a:
ps. w Polsce problem przekarmienia dzieci nie jest aż tak poważny, jak na zachodzie. Poza tym 1/3 dzieci w wieku szkolnym jest niedożywiona...

na pewno nie aż tak ale nawyki są coraz gorsze i problem na pewno w szybkim tempie sie pogłębi,

mary jane skąd masz dane, że 1/3 dzieci w Polsce w wieku szkolnym jest niedożywiona? pracuję w szkole i nie zauważyłam aby tak było, może dotyczy to szkół wiejskich?
 
 
defu 
Veg przez duże V
wedżi pedżiPomógł: 1 raz
Posty: 1074
Wysłany: 2005-06-01, 19:19   

dzo moze pracujesz w takiej szkole w ktorej wszyscy zywia sie prawidlowo? ja tez u siebie w szkole nie widzialem niedozywionych uczniow-wrecz przeciwnie duza ich czesc jest w miare pekata ale z tego co slyszalem to niedozywienie to dosyc powazny problem wsrod polskich dzieci/mlodziezy
_________________
= ćwicz to czym by to nie było =
 
 
 
dżo 
Veg Dojrzały
uśmiechnij sięWiek: 45
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-06-01, 20:52   

defu napisał/a:
dzo moze pracujesz w takiej szkole w ktorej wszyscy zywia sie prawidlowo? ja tez u siebie w szkole nie widzialem niedozywionych uczniow-wrecz przeciwnie duza ich czesc jest w miare pekata ale z tego co slyszalem to niedozywienie to dosyc powazny problem wsrod polskich dzieci/mlodziezy

niedożywienie jakościowe owszem ale ilościowe raczej nie, dzieciaki na każdej przerwie opychają się smakołykami ze szkolnego sklepiku, za to warzyw podanych na obiad większość nie jada,
 
 
lobal 
Veg DojrzałyWiek: 35
Posty: 51
Skąd: piła
Wysłany: 2005-06-01, 21:08   

opychają się te dzieciaki, które mają na to kase :-? ja też nie zauważałem w mojej byłej szkole tego problemu-wciąż ktoś kupował coś w sklepiku szkolnym, wciąż ktoś coś jadł... aż kiedyś przez przypadek usłyszałem że jest sporo dzieci w szkole, które tylko dzięki obiadom finansowanym przez szkołę jedzą jakiś ciepły posiłek! a szkoły niestety zwykle nie mają zbyt wiele kasy na takie wydatki :( może tego nie widać ale skala problemu faktycznie jest spora, całkiem prawdopodobne że w takim stopniu o jakim mówi mary jane. o ile nie jest jeszcze gorzej :(
_________________
being good is way too difficult only for those who don't try hard
 
 
 
dżo 
Veg Dojrzały
uśmiechnij sięWiek: 45
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-06-02, 07:35   

na pewno zależy to od regionu kraju, uwierzcie, że dzieci , które maja finansowane obiady z ośrodka pomocy społecznej bardzo często nie przychodzą na obiad lub ich nie zjadają odnosząc nietknięte ( i nie wynika to z tego, że są az tak niesmaczne),
 
 
mary jane 
Veg NiebanalnyWiek: 34
Posty: 76
Skąd: Piła
Wysłany: 2005-06-02, 11:30   Re: Pacjent-wegetarianin w gabinecie lekarza rodzinnego

dżo napisał/a:
mary jane skąd masz dane, że 1/3 dzieci w Polsce w wieku szkolnym jest niedożywiona? pracuję w szkole i nie zauważyłam aby tak było, może dotyczy to szkół wiejskich?


wydaje mi się, że z akcji Pajacyk, dostałam ulotki na ten temat. i fakt, sprawa bardziej dotyczy mniejszych miast i wsi niż miast, np. wojewódzkich
_________________
"I said I don't believe in revenge in right or wrong good or bad..."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group