Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: taffit
2010-07-06, 04:35
inteligencja zwierząt
Autor Wiadomość
Tequilla 
Veg Do Potęgi
wujek dobra rata

Wysłany: 2010-04-25, 12:38   inteligencja zwierząt

Nie znalazłem generalnie podobnego tematu, jeśli jednak przeoczyłem to prosze o podczepienie pod właściwy...

Chodzi mi o inteligencję zwierząt.
Na początek ciekawa stronka:

http://www.koko.org/index.php

jes to strona gorylicy Koko - być może najlepszego dowodu ( jeśli tak mogę ją nazwać) za poparciem tezy, że zwierzęta myślą na sposób podobny ludziom. Koko za około 3000 słów w języku migowym i obrazkowym i potrafi je łączyć w sensowne zdania, a dialog z nią jest taki sam, jak z normalnym człowiekiem ( pomijając zbędne struktury gramatyczne). Jej inteligencja to 95IQ, czyli tylko 5 mniej od przeciętnego człowieka.
Ale nie tylko ona jest taka wyjątkowa...
Delfiny, słonie, czy nawet nasze domowe zwierzaki. Co sądzicie na temat inteligencji zwierząt? Czy proces myślenia odbywa się u nich na podbnych zasadach, jak u ludzi?
Ostatnio odkryto nawet, że królowa mrówek ognistych zapada w sen głęboki, może mieć nawet marzenia senne. Czy to również objaw myślenia?

No i moze macie doświadczenia domowe - koty, psy. Ja obserwując moje koty mogę podać całe mnóstwo przykładów, gdzie widać, że to cholerstwo mysli :) ,a nie tylko reaguje instynktownie.
Np. moja starsza kotka obmyśliła sobie ostatnio, że będzie się turlać przed drzwiami pokoju, w którym akurat siedzimy, a do któego nie chcemy jej wpuścić.. :) - przy czym nie robi sztuczek akrobatycznych nigdzie indziej tylko tam. Nie wiem co sobie ubzdurała, ale najwyraźniej stwierdziła, że czasem może to zadziała :)

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2010-04-25, 14:27   

WITAJ Tequilla :sloneczko: !!!

UMYSŁY ZWIERZĄT Griffin Donald R.
http://www.gwp.pl/product/382.html

temat pokrewny - "Świadomość zwierząt"
http://www.forumveg.pl/zw...t1320.htm#14318

"Wszystko " o inteligencji kruków ( i nie tylko kruków ) - szereg art. :
http://srodowisko.ekologi...ntne,11409.html

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:

drugi chodzi w tym miejscu
http://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=4717#75473
Ostatnio zmieniony przez krzysztof 2012-08-28, 10:11, w całości zmieniany 2 razy  

Tequilla 
Veg Do Potęgi
wujek dobra rata

Wysłany: 2010-04-25, 14:39   

dzięki krzysztofie bardzo ciekawy artykuł o krukach widać ptaki są znacznie bardziej inteligentne, niż jesteśmy skłonni przypuszczać...
Też podam link do interesującej książki:
Ernst Meckelburg "Sekretne życie zwierząt"

edit: warto zobaczyć na stonie o Koko filmik pokazujący, jak zachowywała się, gdy dowiedziała się, że umarło jej ulubione kocię All Ball. W ogóle widać, że straszny z niej kociarz :)
Ostatnio zmieniony przez Tequilla 2010-04-25, 15:03, w całości zmieniany 1 raz  

Angienatelka 
Veg nad Vegami
go raw vegan:)!

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2010-04-25, 18:56   

to ja teraz podam przyklad zwierzecej inteligencji, a dokladniej inteligencji szczurow. dla wielu ludzi jest to smieszne i nawet robia sobie ze mnie czesto jaja twierdzac, ze szczury to obrzydliwe szkodniki, ktore wszystko niszcza i roznosza choroby. a przeciez to nie szczury byly powodem epidemii dzumy, tylko pchly, ktore na nich wedrowaly!!!

dwa lata temu mialam bardzo powazny wypadek samochodowy. przechodzilam sobie w sloneczny dzien na pasach razem z moim szczurkiem Nitkiem. przejscie nie mialo swiatel, ale wszystkie samochody sie zatrzymaly oprocz jednej babki, ktora stwierdzila, ze jeszcze zdarzy i przyspieszyla. z calej sily dostalam w bok. stracilam przytomnosc, przefrunelam sobie ze 100 metrow i wyladowalam na twarzy - mialam strasznie zmasakrowana twarz. mojego szczurcia tez odrzucilo - daleeko z tego co mi opowiadali. ale najpiekniejsze w tym wszystkim bylo to, ze ranny szczurek sie podniosl i pobiegl do mnie i mocno sie wtulil. mimo, ze bylam nieprzytomna lezal tam ze mna trzesac sie ze strachu. mogl uciec, ale zostal. nigdy mu tego nie zapomne, byl moim najlepszym przyjacielem.

obecnie mam nowego szczurkam, ktory tez wykazuje sie niezwykla inteligencja. chodzi za nami jak pies, lize, zacheca do zabawy, po prostu mega-mega milosc:). zwierzeta sa u nas od niepamietnych czasow. zle sie czuje bez towarzystwa zwierzat. obecnie mieszkaja u nas myszka, zolw, dwa psy i kochany szczurcio:)

Tequilla 
Veg Do Potęgi
wujek dobra rata

Wysłany: 2010-04-25, 20:27   

Nie mam szczura, ale zawsze uważałem, że to są bardzo mądre zwierzęta.
Czy ten szczurek, któy był z tobą w czasie wypadku jeszcze żyje?

amanityna 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2010-04-25, 21:40   

Kiedyś mieliśmy szczura, który swoją drogą nazywał się Mysza. Ja niebardzo ją pamiętam, bo byłam mała, ale mama mówiła, że jak ja wypuszczała, to Mysza chodziła za nią jak pies albo siedziała jej na ramieniu i spogladała wszędzie. I ponoć wchodziła do mnie do łóżeczka do czasu, kiedy za bardzo zainteresowałam się jej ogonem.. ;) I ponoć straszliwie się obrażała, jak ktoś na nią nie zwracał uwagi.

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2010-04-26, 16:02   

Pewni uczeni postanowili zbadać wpływ nadziei na naszą wolę walki... Oczywiście kierując się gatunkowym szowinizmem doświadczenie przeprowadzono na... szczurach.
Były sobie dwa szczury. Bracia. Oba wychowywane w identycznych warunkach. Ich życie różniło się tylko jednym - jednego z nich w młodości wrzucono do wody, w której niechybnie utopiłby się, gdyby nie przystawiono mu deseczki, po której wydrapał się na brzeg......
Po upływie jakiegoś czasu oba te szczury poddano próbie wody. Jeden z nich utopił się bardzo szybko. Ten, któremu została w pamięci deseczka, walczył z wodą kilkadziesiąt godzin więcej........
Wynik miał świadczyć o tym, jak bardzo nadzieja "utrzymuje nas na powierzchni".
Zapewne wnioski jakie wyciągnęli uczeni są prawdziwe. Człowiek, który ma nadzieję, będzie dłużej i wytrwalej zmagać się z przeciwnościami. Ale jak to ludzcy uczeni, zapomnieli we wnioskach dodać, że nadzieja w takim razie jest również właściwa zwierzętom!!
Bowiem jak by nie było - to szczury walczyły z żywiołem..
Natomiast mnie samemu nasuwa się wniosek, że dla ludzi, którzy zabijają zwierzęta, by sprawdzić jak nadzieja wpływa na człowieka (sic!), nadziei za bardzo nie widzę.........

Tu jeszcze dobry art: http://www.forumveg.pl/ml...ighlight=#14310

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2010-04-26, 20:54   

nadzieja to czy doświadczenie? Bo chyba jednak żeby mówić o nadziei to istota musi rozróżniać między ja-teraz a ja-w przyszłości, więc generalnie posiadać zdolność abstrakcyjnego myślenia.

Angienatelka 
Veg nad Vegami
go raw vegan:)!

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2010-04-27, 07:43   

Tequilla napisał/a:
Nie mam szczura, ale zawsze uważałem, że to są bardzo mądre zwierzęta.
Czy ten szczurek, któy był z tobą w czasie wypadku jeszcze żyje?

niestety nie. zmarl rok temu na raka mozgu. strasznie plakalismy za nim.

szczury beda nam towarzyszyc zawsze:)

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2010-04-27, 09:40   

szmeras napisał/a:
żeby mówić o nadziei to istota musi rozróżniać między ja-teraz a ja-w przyszłości

Trafne spostrzeżenie 8-) W każdym bądź razie szczur pamiętał o możliwości, która dałaby mu szansę przeżycia i przez to dłużej walczył.

Okazuje się, że ten eksperyment dotyczył tzw. wyuczonej bezradności (utrwalenie przekonań o braku związku przyczynowego między własnym działaniem <reakcją>, a jego konsekwencjami <wzmocnieniem>. Termin został wprowadzony do psychologii przez Martina Seligmana w 1972).

U ludzi z pewnością jednym ze skutków jest utrata nadziei.

Wracając do inteligencji zwierząt:

Rękopis znaleziony w Saragossie
Dzień trzydziesty siódmy
Jan Potocki

Zwierzę chce, pamięta, rozważa, waha się, rozstrzyga. Zwierzę myśli, ale nie może przedmiotem swojego myślenia uczynić własnych myśli, co stanowiłoby siłę pojmowania podniesioną do drugiej potęgi. Zwierzę nie mówi: "Jestem istotą myślącą". Abstrakcja tak mało jest dlań przystępna, że nigdy nie widziano zwierzęcia, które by miało najmniejsze pojęcie o liczbach. Liczby jednak stanowią najprostszy rodzaj abstrakcji.

Sroka nie opuszcza swego gniazda, dopóki nie jest pewna, że żaden człowiek nie znajduje się w pobliżu. Chciano przekonać się o rozległości jej inteligencji. Pięciu strzelców weszło do kryjówki; wyszli jeden po drugim i sroka nie porzuciła gniazda, dopóki nie ujrzała piątego wychodzącego. Skoro strzelcy przyszli w sześciu lub siedmiu, sroka nie mogła się ich doliczyć lub też odlatywała za piątym, skąd niektórzy wnieśli, że sroka umie liczyć do pięciu. Mylili się; sroka zatrzymała obraz zbiorowy pięciu ludzi, ale bynajmniej ich nie policzyła. Liczyć jest to odrywać liczbę od rzeczy. Widzimy nieraz szarlatanów pokazujących małe konie, które uderzają nogą tyle razy, ile jest pików albo trefli na karcie, ale to tylko skinienie ich pana skłania je do uderzeń. Zwierzęta nie mają żadnego pojęcia o liczeniu i tę abstrakcję, najprostszą wszystkich, można uznać za granicę ich inteligencji.

Jednakże nie ma wątpliwości, że inteligencja u zwierząt często zbliża się do naszej. Pies z łatwością poznaje pana domu i odróżnia jego przyjaciół od obcych; pierwszych lubi, drugich zaledwie znosi. Nienawidzi ludzi, którym źle z oczu patrzy, miesza się, kręci, niepokoi. Spodziewa się kary i wstydzi, gdy go schwytać na wzbronionym uczynku. Pliniusz mówi, że wyuczono słonie tańczyć i że wypatrzono raz, jak przy świetle księżyca powtarzały lekcję.

Inteligencja zwierząt dziwi nas, ale zawsze dotyczy pojedynczych wypadków. Zwierzęta wykonywają dane im rozkazy, unikają rzeczy wzbronionych, jak zresztą wszystkiego, co mogłoby im przynieść szkodę, natomiast niezdolne są wytworzyć sobie ogólnego pojęcia o dobrym przy pomocy szczegółowego pojęcia o tym albo owym czynie. Nie mogą one swoich czynów oceniać, nie mogą ich rozdzielać na dobre i złe; abstrakcja ta jest daleko trudniejsza od abstrakcji liczbowej, ponieważ zaś niepodobna im zdobyć się na mniej, nie ma przyczyny, dla której potrafiłyby więcej.

Sumienie jest w pewnej części dziełem człowieka, gdyż to, co uważa się w jednym kraju za dobre, w drugim poczytuje się za złe. Na ogół jednak sumienie wskazuje na to, co proces abstrakcji tym lub owym sposobem oznaczył jako rzecz dobrą lub złą. Zwierzęta nie są zdolne do takiej abstrakcji, nie mają zatem sumienia, nie mogą iść za jego głosem, nie zasługują więc ani na nagrodę, ani na karę, chyba na takie, które stają się ich udziałem dla naszego, nigdy zaś dla ich własnego pożytku.

Widzimy stąd, że człowiek jest jedynym w swoim rodzaju na ziemi, na której wszystko inne wchodzi do ogólnego systemu. Tylko człowiek może przedmiotem swego myślenia uczynić własne myśli, tylko on umie abstrahować i uogólniać takie czy inne właściwości. Tym samym zdolny jest do położenia zasługi lub wyrządzenia krzywdy, albowiem abstrahowanie, uogólnianie oraz rozróżnianie zła i dobra ukształtowało w nim sumienie.

Jednakże, dlaczego człowiek posiada przymioty, odróżniające go od wszystkich innych istot żywych? Tu przez analogię dochodzimy do wniosku, że jeżeli wszystko na świecie ma postawiony sobie pewien cel, sumienie nie może być bez celu dane człowiekowi.

Polski przekład z francuskiego opublikowano po raz pierwszy w 1847 r.
Ostatnio zmieniony przez taffit 2010-04-27, 09:47, w całości zmieniany 2 razy  

Tequilla 
Veg Do Potęgi
wujek dobra rata

Wysłany: 2010-04-27, 09:50   

Z liczeniem jest akurat tak, że ptaki potrafią liczyć, bodaj chyba właśnie do pięciu, a na pewno do trzech. Potrafią liczyć małpy i delfiny, a nawet jeśli dobrze pamiętam wykonywac pewne proste operacje arytmetyczne.
Natomiast liczące konie, jak słynny Hans faktycznie reagowały na właścicieli, bądź zachowanie osób, któe je egzaminowały, co jednak także jest świadectwem niebywałej spostrzegawczości i nie powinno się tego bagatelizować.

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2010-04-27, 10:00   

Tequilla napisał/a:
Z liczeniem jest akurat tak, że ptaki potrafią liczyć, bodaj chyba właśnie do pięciu, a na pewno do trzech. Potrafią liczyć małpy i delfiny, a nawet jeśli dobrze pamiętam wykonywac pewne proste operacje arytmetyczne.

Pewnie jest tak właśnie jak piszesz. Zacytowany tekst jest mocno stary i w tym punkcie na pewno wiele się zmieniło w naszej wiedzy o świecie zwierząt.

Tequilla 
Veg Do Potęgi
wujek dobra rata

Wysłany: 2010-04-27, 10:10   

I tak Potockiemu trzeba oddać, że jak na tamte czasy ( gdzie dominował pogląd Kartezjusza o bezmyślności zwierząt) zauważył w ogóle coś takiego, jak zwierzęca inteligencja.

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2010-04-27, 10:20   inteligencja krów

WITAM :sloneczko: !!!

Żywoty krów (część pierwsza) :
http://www.ferma.viva.org...=1&limitstart=1

"Krowy to łagodne olbrzymy: duże w rozmiarze i słodkości. Są ciekawskimi, bystrymi zwierzętami. Mają opinię uciekinierek (patrz: wspaniała Boruta). Są zwierzętami stadnymi i wolą spędzać czas wspólnie. Tworzą złożone związki, podobnie jak psy w stadzie. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o INTELIGENCJI krów.

Ukryte życie krów

Krowa żująca z zadowoleniem swój pokarm może wyglądać, jakby nie miała najmniejszych zmartwień. Wbrew pozorom, za tymi wielkimi, brązowymi oczami, dzieje się naprawdę dużo. Krowy mają zróżnicowane charaktery - podobnie jak koty, psy, czy ludzie: niektóre są bystre, inne wolniej się uczą; niektóre są odważne i lubią przygody, inne - nieśmiałe i łagodne; niektóre - przyjacielskie i wyrozumiałe, inne - lubią się rządzić i są przebiegłe. Według organicznego farmera, Rosamunda Younga, autora "The secret lives of cows", krowy "mogą być bardzo inteligentne, średnio przebiegłe, oraz mieć trudności ze zrozumieniem; przyjacielskie, wyrozumiałe, agresywne, potulne, pomysłowe, nudne, dumne lub nieśmiałe" [1] .

Według jednych z nowszych badań, krowy mają nie tylko różne charaktery, ale są generalnie bardzo inteligentnymi zwierzętami, zdolnymi do zapamiętywania różnych rzeczy na bardzo długi czas. Behawioryści zajmujący się zwierzętami odkryli, że krowy oddziałują na siebie w złożone społecznie sposoby, np. rozwijają długotrwałe przyjaźnie. Potrafią również żywić długotrwałą urazę do innych członków stada i źle ich traktować czy tworzyć hierarchie społeczne wewnątrz swojego stada. Przywódców wybierają na podstawie inteligencji. Są złożone emocjonalnie i potrafią martwić się o przyszłość [2,3].

Naukowcy odkryli również, że krowy nie tylko są zdolne do rozwiązywania problemów - co więcej, podobnie jak ludzie, cieszą się z wyzwania intelektualnego i ekscytują się znalezieniem rozwiązania. Ich głównym wyzwaniem, oczywiście, jest fakt, że hodowane są z przeznaczeniem na ubój - i tak jak wszystkie zwierzęta, nie chcą być oddzielone siłą od swoich rodzin, ani nie chcą umrzeć. Znane są więc historie przebiegłych krów, które zdolne były do dokonania heroicznych czynów, jak np. przeskoczenie dwumetrowego ogrodzenia w celu ucieczki z rzeźni, półgodzinny bieg ruchliwą ulicą, przejście 15km, aby po sprzedaniu na aukcji wrócić do swojego cielaka, czy przepłynięcie przez rzekę w celu odzyskania wolności.

Poznaj krowy

Wspominaliśmy na początku, że krowy to inteligentne i ciekawskie zwierzęta, które lubią rozwiązywać łamigłówki i oddziaływać na swoje otoczenie. Mają dobrą, długotrwałą pamięć i mogą się uczyć od siebie na wzajem - tak jak ludzie.

Krowy lubią wyzwania i - jak potwierdzają naukowcy - ekscytuje je rozwiązanie zadania lub pokonanie przeszkody. Cytując artykuł dotyczący inteligencji krów: "Donald Broom, profesor dobrostanu zwierząt na Uniwersytecie Cambridge na konferencji wytłumaczy, w jaki sposób krowy zaczynają czuć się podekscytowane rozwiązywaniem zagadek logicznych. W jednym badaniu, naukowcy postawili przed krowami zadanie otwarcia drzwi i dostania się do pokarmu. Ich fale mózgowe mierzone były elektroencefalografem. Poziom tych fal mózgowych był wskaźnikiem ekscytacji; ich puls podskakiwał, a niektóre krowy nawet podskakiwały. - Nazywamy to Momentem Eureka - powiedział profesor Broom" [4].

Badania potwierdziły również, że krowy wyraźnie rozumieją związki przyczynowo-skutkowe; jest to dobry dowód na ich zaawansowane możliwości kognitywne. Dla przykładu, krowy są w stanie nauczyć się operować dźwignią w celu obsługi źródła wody - gdy są spragnione - lub naciskać przycisk w celu dozowania ziarna, gdy są głodne [5,6]. Podobnie jak ludzi i inne zwierzęta, również krowy szybko uczą się trzymania z dala od rzeczy, które sprawiają im ból (np. elektryczne ogrodzenie albo niemili ludzie).

Z powodu skomplikowanych relacji społecznych krowy są w stanie uczyć się od siebie wzajemnie - jest to kolejny przykład ich inteligencji, którą porównuje się do inteligencji psa (lub naprawdę genialnego kota). Według HSUS, jeśli jedna krowa w stadzie zostanie porażona prądem pochodzącym z elektrycznego ogrodzenia, pozostałe krowy również zaczną go unikać. W ten sposób tylko znikomy procent krów w takim stadzie zostanie porażony prądem [7].

Krowy nigdy nie zapominają twarzy i miejsc

Krowy nie zapominają tego, czego się nauczyły. Badania wykazały, że zwierzęta te cechują nieprawdopodobnie dobra pamięć. Krowy pamiętają swoje domy i mogą odnaleźć drogę do swoich ulubionych miejsc.

Według innego raportu dotyczącego zachowań krów, "mają dobrą pamięć przestrzenną (pamiętają gdzie co jest) (...), pamiętają ścieżki migracyjne, źródła wody pitnej, schronienia i miejsce przebywania swoich młodych" [8]. Naukowcy donoszą również, że krowy zapamiętują najlepsze miejsca na pastwiskach i że wykorzystują swoją pamięć przestrzenną w celu dotarcia z powrotem do tych miejsc [9,10].

Powszechne są historie krów, których zdolności nawigacyjne umożliwiły im powrót do domu po sprzedaży na targu. Niektóre krowy nigdy nie zapominają osób, które je skrzywdziły, oraz potrafią żywić wieloletnią urazę do innych członków swojego stada. Rosamund Young przywołuje jedną z takich historii. Babcie krowy często pomagają swoim córkom w zajmowaniu się młodymi. Pewna krowa Olivia nie chciała jednak pomocy. Nigdy nie opuszczała swojego cielaka na krok i ignorowała oferty pomocy od swojej matki. Ta, obrażona, odeszła w końcu na inny koniec pastwiska, do swoich koleżanek, i nigdy już nie "rozmawiała" ze swoją córką [11]. Krowy pamiętają o złych uczynkach i żywią uraz wobec ludzi, którzy skrzywdzili je, albo ich bliskich [12]."

1 Rosamund Young, The Secret Lives of Cows, Farming Books and Videos, Ltd: United Kingdom, 2003, s. 5.
2 Jonathan Leake, “Cows Hold Grudges, Say Scientists,” The Australian, 28 lutego 2005.
3 Jennifer Viegas, “Study: Cows Excel At Selecting Leaders,” Discovery News 22 grudnia 2005.
4 Leake, ibid.
5 “Cows taught to use drinking fountain,” Washington Times, 17 sierpnia 1993.
6 Trudy Frisk, “Features and Stories: Canny Cows,” CowboyLife.com, 2005.
7 Humane Society of the United States, “Beef Cattle,” HSUS Online, 2005.
8 Joseph M. Stookey, “Maternal Behaviour of Beef Cows,” University of Saskatchewan Online, 1997.
9 D.W. Bailey et al., “Association of Relative Food Availabilities and Locations by Cattle,” Journal of Range Management, listopad 1989.
10 Bailey, s. 481.
11 Young, s. 30-1.
12 Leake, ibid.

Część druga:
http://www.ferma.viva.org...id=95&Itemid=54

"Krowy to łagodne olbrzymy: duże w rozmiarze i słodkości. Są ciekawskimi, bystrymi zwierzętami. Mają opinię uciekinierek (patrz: wspaniała Boruta). Są zwierzętami stadnymi i wolą spędzać czas wspólnie. Tworzą złożone związki, podobnie jak psy w stadzie. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o INTELIGENCJI krów.
Hierarchia nie jest wyłącznie dla kurczaków

Struktura stada krów jest całkiem podobna do struktury watahy wilków: w obydwu miejscach istnieją zwierzęta alfa, a związki pomiędzy zwierzętami są bardzo ważne [1]. Krowy są konsekwentne w wybieraniu liderów na podstawie inteligencji, pewności siebie, doświadczenia, dociekliwości i zdolności społecznych, podczas gdy dokuczanie innym, samolubność, rozmiar i siła nie są cechami pożądanymi u potencjalnych przywódców [2]. Krowy tworzą silne, długotrwałe przyjaźnie z wybranymi członkami stada. Wyjątkowo silne są więzi łączące matki i córki. Cielęta najchętniej szukają przyjaciół wśród swojej grupy wiekowej [3].
Naukowcy w Uniwersytecie Bristol w Wielkiej Brytanii odkryli, że krowy mają najlepszych przyjaciół i tworzą kliki, tak samo, jak ludzie. Co więcej, zwierzęta te czyszczą się i liżą aby okazać pozytywne uczucia [4]. Im dłużej partnerzy się znają, tym więcej czasu poświęcają na te pieszczoty [5]. W przypadku negatywnych emocji krowy są podobnie konsekwentne: podobnie jak ludzie, będą unikać towarzyszy, z którymi doszło do sprzeczek.
Więzi społeczne u krów mają duży wpływ na ich codzienne życie. Dla przykładu: gdy stado szykuje się do drzemki, pozycja każdej krowy i kolejność, w której się kładą, ma bezpośredni związek z ich statusem w stadzie [6].
Życie w nienaturalnych warunkach - np. w zatłoczonych tuczarniach - jest dla krów bardzo stresujące, ponieważ niszczy ich hierarchię. Badacz Uniwersytetu Saskatchewan, Jon Watts zwraca uwagę na fakt, że krowy, które przetrzymywane są w grupach większych niż 200 osobników (a to i tak nieduża liczba jak na stada przemysłowe) bez ustanku walczą między sobą o dominację. Twierdzi on co więcej, że dzieje się tak, ponieważ krowy zabierane są swoim matkom zbyt wcześnie oraz pozbawiane są adekwatnej dla ich rozwoju przestrzeni. Nie sa w stanie znaleźć swojej niszy w dużej grupie [7].
Podobnie każdy z nas czułby się, gdyby nagle został zmuszony na życie z ogromną grupą nieznanych ludzi na niedużej przestrzeni. Tak jak i my, krowy czują potrzebę bycia w pobliżu swojej rodziny i przyjaciół, a stres życia na fermie przemysłowej powoduje, że czują się zagubione, przestraszone, i samotne.

Łagodne olbrzymy

Krowy to emocjonalne zwierzęta, które mają swoje preferencje i antypatie, tak samo, jak ludzie. Tim Sell, członek zarządu brytyjskiego związku farmerów (National Farmers Union), tłumaczy, że krowy "to indywidualiści i każda z nich ma swoje cechy szczególne. Są niebywale ciekawe. Zdarzają się im wybuchy emocji. Gdy dzień jest szary i smutny, one też będą smutne i osowiałe - gdy jednak dzień jest miły i słoneczny, masz wrażenie, że się uśmiechają" [8].
Wiele krów to uczuciowe zwierzęta, bardzo lojalne wobec swoich rodzin i ludzkich towarzyszy. Krowy mogą wykorzystywać pozycje swojego ciała oraz odgłosy, aby wyrażać cały wachlarz emocji, w tym m.in. zadowolenie, zainteresowanie, złość i cierpienie [9]. Te łagodne olbrzymy opłakują śmierć swoich bliskich prawdziwymi łzami.
Tak jak ludzie (i wszystkie zwierzęta), krowy silnie reagują na złe traktowanie. Dr Ed Pajor z Uniwersytetu Purdue opisał, jak krowy obrażają się za niedelikatne traktowanie: "Osoby, które się krowami zajmują, nie muszą być nawet uderzyć krowy. Wystarczy zwykły klaps w zadek - zwyczaj dla wielu farmerów. Ale krowy tego nie znoszą" [10].
Gdy są dobrze traktowane, będą naprawdę wiernymi towarzyszami. Każdy, kto spędzał czas z krowami wie, że troszczą się o swoich przyjaciół, niezależnie od ich gatunku. Stephanie Laland w swojej książce "Peaceable Kingdom: Random Acts of Kindness by Animals", opisuje wzruszającą historię. Gdy pastor O. F. Robertson zaczął tracić wzrok, jego krowa Mary stała się "krową przewodnikiem". Mary chodziła za nim wszędzie, delikatnie odtrącając od zbliżających się przeszkód. Bardzo pilnie towarzyszyła Robertsonowi gdziekolwiek by nie poszedł - do końca jego życia [11].

Krowy w żałobie

Gdy oddzieli się krowę od jej rodziny, przyjaciół, czy ludzkich opiekunów (pod warunkiem, że była dobrze traktowana), krowy rozpaczają z powodu swojej straty. Naukowcy donoszą, że krowy stają się nieszczęśliwe, i że można to zauważyć gołym okiem, już po krótkim rozdzieleniu [12]. Szczególnie silna jest więź pomiędzy matką i jej cielakiem, a w Internecie i literaturze znaleźć można niezliczone historie o matkach, które gorączkowo nawołują i poszukują swoich młodych po tym, jak cielęta zostały odebrane i sprzedane producentom cielęciny [13].
Pisarz Oliver Sacks opisał wizytę, jaką złożył fermie mlecznej razem z ekspertem w sprawach bydła, dr Temple Grandinem. Gdy dotarli na miejsce, powitał ich duży zgiełk i nieustające ryki: "- Dziś rano musieli odebrać cielęta matkom - powiedział Temple, i faktycznie tak było. Na zewnątrz widzieliśmy rycząca krowę, szukającą swojego dziecka. - To nie jest szczęśliwa krowa - stwierdził Temple. - To smutna, nieszczęśliwa, zdenerwowana krowa. Chce z powrotem swoje dziecko. Nawołuje je, szuka go. Zapomni na jakiś czas, a później zacznie od nowa. To jak żałoba, jak opłakiwanie - ale nigdzie o tym nie przeczytasz. Ludzie nie chcą w swoich umysłach dopuścić krowom możliwość czucia i myślenia" [14].
John Avizienius z brytyjskiej organizacji RSPCA opowiada o pewnej krowie, "która okazała się być bardzo poruszona z powodu oddzielenia jej od swojego cielaka przez ponad sześć tygodni. Gdy cielę zostało odebrane po raz pierwszy, była w dotkliwej żałobie; stała na zewnątrz zagrody, gdzie widziała swoje dziecko po raz ostatni, i całymi godzinami muczała nawołując swoje cielę. Ruszyła się z miejsca dopiero, gdy zmuszono ją do tego siłą. Nawet po sześciu tygodniach, matka spoglądała na zagrodę, gdzie po raz ostatni widziała swoje dziecko i czasami zatrzymywała się na chwilę przed zagrodą. To wyglądało tak, jakby złamano jej serce i ducha, a wszystko, co mogła zrobić, to te symboliczne gesty - a może jej dziecko tam będzie" [15].

Krowy nie chcą umierać

Tak jak wszystkie pozostałe zwierzęta, tak i krowy cenią swoje życie i nie chcą umierać. Jest wiele historii o krowach, które robiły niewyobrażalne rzeczy walcząc o swoje życie.
Krowa o imieniu Suzie miała zostać załadowana na transportowiec do Wenezueli, gdy nagle odwróciła się, zbiegła z kładki i wskoczyła do rzeki. Pomimo tego, że była w ciąży - a może właśnie dlatego - udało jej się przepłynąć cała rzekę, unikając schwytania przez kilka dni. (Możecie wierzyć lub nie: krowy uwielbiają pływać!) Suzie została uratowana przez amerykańską organizację PETA i przewieziona do sanktuarium dla zwierząt hodowlanych [16].
Gdy pracownicy pewnej rzeźni w Massachusetts poszli na przerwę, krowa Emily postanowiła uciec. Ogromnym susem przeskoczyła przez półtorametrową bramę i uciekła w las, w którym spędziła kilka tygodni najsroższej zimy w Nowej Anglii. Była tak bystra, że nie tykała siana-przynęty, które miało zachęcić ją do powrotu do rzeźni. Gdy została w końcu schwytana przez właścicieli pobliskiego sanktuarium, opinia publiczna zażądała, aby sanktuarium odkupiło krowę od rzeźni za jednego dolara [17]. Obecnie Emily żyje sobie szczęśliwie w Massachusetts, i jest żywym dowodem na to, że jedzenie mięsa oznacza tak naprawdę jedzenie zwierząt, które nie chcą umierać.

Jak możesz pomóc krowom?

Na naszej stronie możesz przeczytać zaledwie kilka z całej masy historii o krowach, które cenią sobie swoje życie i nie chcą umierać - tak jak ludzie i wszystkie inne zwierzęta.
Możesz wesprzeć te łagodne, inteligentne i wrażliwe zwierzęta swoimi codziennymi wyborami. Usuń ze swojej diety mięso wołowe oraz produkty mleczne. Nie noś również ich skór. Chociaż skóry są produktem ubocznym przemysłu mięsnego, są jednocześnie najbardziej ekonomicznie ważnym.
Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, skontaktuj się z nami. Prześlemy Ci materiały dotyczące diety wegetariańskiej oraz odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania. Odwiedź www.zostanwege.pl oraz www.puszka.pl – na obydwu znajdziesz dużo wegetariańskich przepisów! "

1 Humane Society of the United States, “Beef Cattle,” HSUS Online, 2005.
2 Jennifer Viegas, “Study: Cows Excel At Selecting Leaders,” Discovery News 22 grudnia 2005.
3 Humane Society of the United States, ibid.
4 Jonathan Leake, “Cows Hold Grudges, Say Scientists,” The Australian, 28 Feb. 2005.
5 Compassion in World Farming Trust, s. 18.
6 Young, s. 48-9.
7 Elizabeth Frogley, “NSERC-Funded Project Aims to Find out What Cows Think,” University of Saskatchewan: On Campus News, 11 stycznia 2002.
8 Northcliffe Newspapers Company, “A Seething Cauldron of Bovine Emotions,” Essex Chronicle, 3 marca 2005.
9 Compassion in World Farming Trust, “Stop-Look-Listen: Recognising the Sentience of Farm Animals,” 2003, s. 21.
10 Julianna Kettlewell, “Farm Animals ‘Need Emotional TLC,’” BBC News Online, 18 Mar. 2005.
11 Stephanie Laland, Peaceful Kingdom: Random Acts of Kindness by Animals, Conari Press: Boston, 1997, s. 92.
12 Compassion in World Farming Trust, s. 18.
13 Compassion in World Farming Trust, s. 21.
14 Oliver Sacks, An Anthropologist on Mars: Seven Paradoxical Tales, Vintage Books: New York, 1996.
15 Jeffrey Moussaieff Masson, The Pig Who Sang to the Moon, Ballantine Books: New York, listopad 2003.
16 Claude Burrows, “Suzie, Calf Now Living Idyllic Life on a Farm,” Richmond Times, 10 grudnia 1989.
17 Michael Ryan, “The Cow Who Saved Herself,” Parade Magazine, 4 maja 1997.

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:

JAgniecha 
Veg Do Potęgi
Go Vegan!

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2010-04-28, 01:56   

szmeras napisał/a:
nadzieja to czy doświadczenie? Bo chyba jednak żeby mówić o nadziei to istota musi rozróżniać między ja-teraz a ja-w przyszłości, więc generalnie posiadać zdolność abstrakcyjnego myślenia.

i Ty w te zdolnosc nie wierzysz?
-dlaczego?:)

Odpowiedz do tematu