Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie mleko
Autor Wiadomość
:) 
Veg nad Vegami
Krówka

Wysłany: 2005-06-12, 14:11   Polskie mleko

Z tego co mi wiadomo mleczarnie nie mają swoich krów. Skupują od rolników.
1. Wysłałam list do mleczarni z zapytaniem, odpowiedzieli "Nasza mleczarnia, jak zresztą każda inna, nie posiada własnej hodowli krów. Mleko skupowane jest od dużej ilości rolników, którzy prowadzą taką hodowlę i do których codziennie dojeżdza chłodzona cysterna", do mojej cioci też kiedyś tak przyjeżdżała...
2. Jechałam sobie autem i widziałam dużo krów na pastwiskach. Pojedyńcze, parami, potrójnie i wielkie stada.

Wydaje mi się, że nie w Polsce nie ma hodowli przemysłowych krów, (co do kurczaków to inna sprawa). :shock: czy to prawda co piszą o mleku weganie? Może możemy pić mleko, ale polskie :-?

stephanie 
Wyższy Stan Ducha

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2005-06-12, 18:41   

Skupować mleko od rolników mogą tylko małe mleczarnie, które sprzedają je tylko na lokalny rynek. Natomiast w sklepach jest mnóstwo rodzajów mleka, które znajdziesz w każdym sklepie w tym kraju i wątpię, żeby było ono odkupowane od rolników, którzy mają po kilka sztuk krów.

scrible 
Wyższy Stan Ducha
szatanista

Wysłany: 2005-06-12, 19:44   

Zgadzam sie ze Stephanie. Na szeroką skale byłoby to nie opłacalne. Zastanówmy sie, jeśli jakaś wielka wytwórnia postępuje w ten sposób to zwiększa sobie koszty produkcji, a przez musi zwiększyć cene za litr mleka. W ten sposób traci klienkta, który kupuje tańszy pordukt, logiczne prawda. A nawet jeśli każda polska mleczarnia by tak robiła, to nasz rynek jest otwarty i produkty zgraniczne wyparłyby nasze...

Pozdrawiam

Piątek godzina 22:00 czczimy szatana, naszego pana!!!
Kto nie słucha dostanie bana.

Veg nad Vegami
Krówka

Wysłany: 2005-06-13, 13:20   

Oni skupują po bardzo niskich cenach. Z tego co pamiętam to 50gr za litr. Czy jakoś tak... Dlaczego miało by się to nie opłacać?

Możemy kupować polskie mleko... I tylko od małych mleczarni... Gdzie wileka mleczarnia pomieściła by tyle krów!! One są takie wielkie. '

Jednak mi się wydaje że oni jednak skupują... Nie mają kosztów utrzymania krów. Taka przeciętna krowa daje 10 litrów mleka dziennie. Czyli wychodzi 50 zł dziennie dla rolnika. Ale jaki jest dzienny koszt utrzymania krowy ? A mleczarnia płaci za cysterne. Za skomplikowane :-|

Alispo 
Veg Do Potęgi

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2005-06-13, 16:12   

oj cos chyba mylisz..co ma mleczarnia do przemyslowej czy nieprzemyslowej hodowli?
Mleczarnia to miejsce gdzie dostarczane jest melko i dalej przerabiane.I moze ono pochodzic od rolnika ktory ma pare krow i z wielkich przemyslowych gospodarstw-a oczywiscie ze takie sa w Polsce!

Veg nad Vegami
Krówka

Wysłany: 2005-06-13, 16:40   

Masz rację. Coś mi się pokręciło. Ale nie mogę sobie tego wyobrazić... Jedyne co mnie poceiasza, że nie wsyzstko pochodzi z przemysłowej hodowli...

stephanie 
Wyższy Stan Ducha

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2005-06-13, 22:48   

:) napisał/a:
Oni skupują po bardzo niskich cenach. Z tego co pamiętam to 50gr za litr. Czy jakoś tak... Dlaczego miało by się to nie opłacać?

Jednak mi się wydaje że oni jednak skupują... Nie mają kosztów utrzymania krów. Taka przeciętna krowa daje 10 litrów mleka dziennie. Czyli wychodzi 50 zł dziennie dla rolnika. Ale jaki jest dzienny koszt utrzymania krowy ? A mleczarnia płaci za cysterne. Za skomplikowane :-|

Po pierwsze, 10 litrów po 0,50 gr to jest 5 zł dziennie a nie 50. Czyli w tygodniu wychodzi ok. 25 zł, w miesiącu ok 100 zł. Czy się to opłaca rolnikowi? No raczej nie, no chyba że ma więcej krów.

Po drugie, widziałam ile krowa może także dawać dziennie - może to być także 1-2 litry i wtedy nawet się nie opłaca wynosić bańki. Taka cysterna jadąc przez kilka wsi zbierze naprawdę niewiele mleka. Także na pewno nie jest to mleko które widzimy na półkach w sklepach.

va
[Usunięty]

Wysłany: 2005-06-14, 12:20   

u mnie na osiedlu zaintrygowały mnie ostatnio babcie masowo przed godz 17 wychodzące z domu z garnuszkami, bańkami itd, a okazało sie, że jakiś rolnik przyjeżdża i sprzedaje 'prawdziwe wiejskie mleko '

a z krowami bańkami mleczarniami to będę niedługo na wsi i się wypytam, heh

Michał 
Ostoja Wiedzy

Wysłany: 2005-06-15, 14:11   

Z pozyskiwaniem mleka wiąże się tyle problemów natury etycznej (od instrumentalnego traktowania krów po oczywisty związek przemysłu mleczarskiego z mięsnym, który funduje krowom wakacje po zakończeniu laktacji), że naprawdę zamiast tracić czas na szukanie mniej okrutnych hodowli lepiej dokształcić się w kierunku unikania produktów nabiałowych. Im mniej mleka na naszym stole, tym lepiej dla zwierząt.

dżo 
Veg Dojrzały
uśmiechnij się

Wysłany: 2005-06-16, 09:38   

Cytat:
Im mniej mleka na naszym stole, tym lepiej dla zwierząt.
I dla naszego zdrowia.

parasolnik 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2005-06-19, 11:32   

dżo napisał/a:
Cytat:
Im mniej mleka na naszym stole, tym lepiej dla zwierząt.
I dla naszego zdrowia.

wszystko w nadmiarze szkodzi;-)

defu 
Veg przez duże V
wedżi pedżi

Wysłany: 2005-06-19, 20:44   

hehe

Odpowiedz do tematu