Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Szukam (mejlowego) wsparcia przy przechodzeniu na surowe
Autor Wiadomość
inkscape
Mały Veg

Wysłany: 2014-01-24, 15:02   Szukam (mejlowego) wsparcia przy przechodzeniu na surowe

Tak jak w temacie.
Znając swoje słabości potrzebowałbym pomocy osób które są 80 lub więcej procent surowe już jakiś czas.
Długo się zastanawiałem czy zakładać ten temat, z racji tego że nie lubię marnować czasu, kogoś kto mi go podaruje. Jako osoba o dość pesymistycznym nastawieniu przemogłem się i wyznaczyłem sobie datę startu: 4 luty.

Mam nadzieję, że do tego czasu znajdzie się 1-2 osoby (choć więcej też będzie miło) które znajdą czas na odpisywanie na moje mejle i wesprą wiedzą/dobrą radą itd.

Ktoś mógłby powiedzieć, żebym pisał na forum, ale wiem że lepiej będzie (głównie ze względów prywatnych) mejlowo. I mam jakieś takie przeczucie, że taka forma sprawdzi się dla mnie.

O kontakt proszę na priv lub jak ktoś chce może podać swojego mejla w tym wątku.

asiulek 
Veg Niebanalny

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2014-01-25, 10:27   

No to zaczynamy w podobnym czasie, z tym że ja, dla łatwiejszego startu zaczynam głodówką :-) trzymam kciuki.

inkscape
Mały Veg

Wysłany: 2014-01-29, 08:56   

Chętnych póki co nie widać ;)

samarableed
Mały Veg

Wysłany: 2014-02-01, 14:24   

Samarableed@gmail.com. Służę radą i wsparciem :)

inkscape
Mały Veg

Wysłany: 2014-02-02, 19:56   

Fajnie!
Już (albo dopiero) startuje za 2 dni.
Jak jeszcze ktoś będzie chętny, będzie miło :)

inkscape
Mały Veg

Wysłany: 2014-02-04, 08:12   

No to dziś zaczynam :)

samarableed
Mały Veg

Wysłany: 2014-02-04, 10:00   

Powodzenia, trzymam kciuki! :mrgreen:

asiulek 
Veg Niebanalny

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2014-02-18, 17:50   

I jak idzie?

seb 
Veg przez duże V

Wysłany: 2015-01-02, 21:48   

@ink rok czasu juz siedzisz w temacie - jak się nudzisz to przekaż info do mnie, bo jakoś niechcący mimo, że postanowień nie robię noworocznych to od dwóch dni lecę tylko na surowym i chcę przez jakiś czas tak zostać

petlik 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2015-01-02, 21:57   

Ekhm
Ostatnia aktywność : 2014-04-03
:offtopic:

seb 
Veg przez duże V

Wysłany: 2015-01-02, 22:18   

nom, a nawet w styczniu kolega zaczynał. Widziałem.
Niech się dzieli spostrzeżeniami świe/rz/aka świe/ż/akowi - ponoć karma wraca :)

petlik 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2015-01-02, 23:47   

Nie nie nie. Nie chodzi mi o ostatni post ale o ostatnią datę logowania kolegi na forum, którą można podejrzeć wchodząc na czyiś profil. Tak więc szansa, że odpisze jest raczej niewielka.

Dodane:
A jeśli chodzi o topic - nie ma jednej słusznej drogi surojada. Są różne "szkoły" i każda stawia na coś innego. Jedni zalecają aby spożycie owoców było minimalne na rzecz warzyw, kiełków i zieleniny a inni z kolei nakłaniają do wcinania olbrzymich ilości owoców z niewielkim dodatkiem zieleniny. Oczywiście w obu przypadkach należy pamiętać o tłuszczach i kilku niuansach (omega, selen, b12, wapń, itp.). Może warto abyś zastanowił się nad Raw Till 4 jeśli temat surowej diety zaczął cię jarać -> w dalszym ciągu możesz pozwalać sobie na gotowane / pieczone ale posiłki stają się znacznie bardziej uporządkowane (gotowane jesz jako ostatnie w ciągu dnia). Zresztą jak masz jakieś konkretne pytania to łatwiej będzie coś zdziałać w temacie - jak coś wal (kilku surojadów i prawie surojadów z pewnością się znajdzie do udzielenia odpowiedzi)
Ostatnio zmieniony przez petlik 2015-01-02, 23:55, w całości zmieniany 1 raz  

seb 
Veg przez duże V

Wysłany: 2015-01-03, 09:59   

thx.

chodzi mi głównie o te rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, żebym nie zaczął się sypać za kilka miesięcy.

czy istnieją jakieś polskie strony dość dobrze opracowane w temacie wit?

Łysica 
NieVeg

Wysłany: 2015-01-03, 10:54   

seb, tu masz spis
http://witarianizm-spisbl...g-post.html?m=1
Osobiście przebywałem u Pepsi-Eliot, ale mnie zbanowała :shock:
Jak masz ochotę na witarianizm to nie teraz bo zamarzniesz, wiosna, lato to tak.

petlik 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2015-01-03, 11:32   

seb, przede wszystkim na wstępie należy mieć na uwadze kaloryczność posiłków - wiele osób popełnia ten błąd, że spożywa zbyt małą ilość kalorii. Możliwe, że z początku twój żołądek nie będzie oswojony z taką ilością / objętością posiłku (bądź co bądź 10+ bananów + daktyle + zielenina + pół litra płynu [przykładowy posiłek] może wydawać się niemałym objętościowo posiłkiem) ale dosyć szybko się to zmieni jeśli będziesz miał rozeznanie w tym ile kalorii spożywasz. Pomocna na starcie może okazać się strona CRON-O-METER na której sprawdzisz czy wszystko jest jak trzeba. Co prawda 100% RAW nie jestem (jadę na RT4 z jednym posiłkiem gotowanym) ale osobiście skłaniam się ku diecie wysoko węglowodanowej / nisko tłuszczowej - a wiem, że wiele osób na RAW zaczyna od spożywania dużych ilości orzechów (tłuszczu) co nie najlepiej się na nich odbija. Przy diecie wysoko węglowodanowej możesz praktycznie jeść ile chcesz a i tak nie utyjesz (w sensie nie zaleje cię tłuszczyk). Co jeszcze warto mieć na uwadze : omega 3 (łyżka siemienia lnianego albo 2 - 3 orzechy włoskie), selen (jeden orzech brazylijski w ciągu dnia - ich cena jest wysoka ale jeśli nie będziesz jadł więcej niż 1 orzecha to wyjdzie cię kilka groszy dziennie za 100% zapotrzebowania na ten pierwiastek), wapń (mak / sezam - choć jeśli trzymamy się nisko tłuszczowej diety dużo wapnia z ich nie pozyskamy [osobiście daję łyżkę zmielonego do szejka], brokuły, coś z zieleniny [już nie pamiętam co], napoje roślinne wzbogacane wapniem [raw nie są - podobnie jak przegotowana woda :lol: - ale to tylko napój, którego wykluczenie poza względami ideologicznymi witarianizmu wydaje mi się zupełnie bezzasadne] no i na pewno wiele innych "duperelek", które z czasem odkryjesz jak zakręcisz się wokół tematu ;)
Zima tak na prawdę nie stoi na przeszkodzie jeśli chodzi o RAW (przy RT4 także doświadczałem wychłodzenia ale można sobie z tym łatwo poradzić : przy szejkach podgrzewasz płyn przed dodaniem go do blendera (woda / napój roślinny]) dzięki czemu szejk może nie jest ciepły ale także nie jest lodowaty (jak przy dodaniu wody prosto z kranu) a dzięki temu uczucie wychłodzenia nie występuje, owoce / warzywa przed spożyciem przetrzymujesz w miarę ciepłym pomieszczeniu (nie jadasz bezpośrednio z lodówki), pijesz ciepłe napary (rooibos, zioła, herbata biała - czy też jeśli chcesz być proIdeologicznym wita to po prostu pijesz podgrzaną wodę), itp.
No i na koniec kilka produktów, które warto przemianować na produkty codziennego "użytku" przy surówce: sezonowe owoce / warzywa, banany, suszone owoce (zwłaszcza daktyle ze względu na cenę), zielenina, kiełki (w tym [a może nawet przede wszystkim] kiełki niektórych roślin strączkowych), mak / sezam, siemię lniane.
To co powyżej jedynie ociera o temat RAW ale może jakoś skorzystasz ;)

Odpowiedz do tematu