Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niedobór wit.B12 u starających się, ciężarnych i karmiących
Autor Wiadomość
an 
Veg Do Potęgi
UCZCIWOŚĆ ponad TWA

Pomogła: 36 razy
Wysłany: 2014-02-14, 20:17   Niedobór wit.B12 u starających się, ciężarnych i karmiących

Niedobór witaminy B12 u starających się o dziecko, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią
http://zdrowienatalerzu.p...odkow-i-dzieci/

http://www.youtube.com/wa...E&feature=share Rewelacyjny wykład naukowy o wierzeniach, cudach, religii, moralności ...

.... http://www.youtube.com/wa...feature=related

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2014-02-16, 15:39   

:sloneczko:

Dlatego należy monitorować poziom aktywnej b12 w organizmie bo tylko taka spełnia swoje funkcje czyli jest dostępna biologicznie
http://www.forumveg.pl/vi...start=30#158392

pzdr.

zdrowydzidzius 
Mały Veg

Wysłany: 2016-08-04, 13:12   

A jak się objawia brak tej witaminy?

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Pomogła: 75 razy
Wysłany: 2016-08-04, 14:04   

długo potrafi się w ogóle nie objawiać, ale jak już się objawi, to z hukiem. Dlatego lepiej regularnie się badać..

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2016-08-04, 20:13   

orzechova napisał/a:
Dlatego lepiej regularnie się badać

Lepiej po prostu regularnie brać tę witaminę. A szczególnie ostrożni mogą też na wszelki wypadek badać różne parametry. Zob. też:
http://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=8559

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Wysłany: 2016-08-05, 08:18   

to prawda, ale może się okazać, że ktoś źle suplementuje ;) albo ma problemy np. z wchłanianiem, więc niech raz na rok albo trzy sobie zbada poziom, dla świętego spokoju

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2016-08-05, 20:58   

orzechova napisał/a:
ktoś źle suplementuje

Jeśli brać po 100 mikrogramów dziennie, to nie będzie źle.
orzechova napisał/a:
ma problemy np. z wchłanianiem

Dotyczy mięsożerców w takimże stopniu, jak wegetarian. Oczywiście, można sobie wymyślać dużo różnych badań na wszelki wypadek; sęk w tym, kto ile czasu zgadza się poświęcać na badania. A jeszcze trzeba uwzględniać, że złe wyniki badań mogą być mylące, a dalsze wyjaśnienie sytuacji również wymaga czasu.

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Wysłany: 2016-08-06, 18:06   

Sugerujesz, że niewiedza jest lepsza? Jak już się oddaje krew do badań, to dodatkowe oznaczenie poziomu kwasu metylomalonowego nie wymaga dodatkowych nakładów czasu. I nie spotkałam się nigdy z sytuacją, gdzie wyniki badań byłyby niepoprawne, więc to chyba nieczęsto występująca sytuacja

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2016-08-06, 20:20   

orzechova napisał/a:
Jak już się oddaje krew do badań

A jak się nie oddaje? :)

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Wysłany: 2016-08-07, 11:44   

No to wtedy kicha ;)

arahja 
Veg Do Potęgi
jestę bucą

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 2016-08-07, 19:58   

D.M. napisał/a:
Jeśli brać po 100 mikrogramów dziennie, to nie będzie źle.

Nieprawda. Ja miałam poziom przy dolnej granicy normy, a wg mojej lekarki poniżej dolnej granicy normy przy suplementacji 500ug dziennie. Teraz biorę na zmianę cyjanokobalaminę i metylkobalaminę, nowych badań nie robiłam.

D.M. napisał/a:
A jak się nie oddaje?

To źle, przynajmniej w filozofii czeskiej służby zdrowia - raz w roku każdy ma przynieść mocz i dać sobie zbadać krew.

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2016-08-08, 19:41   

arahja napisał/a:
Nieprawda. Ja miałam <...>

Więc, to po prostu taki indywidualny przypadek.

arahja napisał/a:
w filozofii czeskiej służby zdrowia - raz w roku każdy ma przynieść mocz i dać sobie zbadać krew.

Przesadna filozofia. W Polsce obowiązkowe badania okresowe dla wykładowców zwykle bywają raz w 3-4 lata. A propos, sądzę, że jeżeli podczas takich badań poprosić zbadać jeszcze i poziom B12, to nie będzie coś takiego nieuciążliwego, a znacznie wydłuży procedurę.

arahja 
Veg Do Potęgi
jestę bucą

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 2016-08-08, 20:45   

D.M. napisał/a:
Więc, to po prostu taki indywidualny przypadek.

Sądząc z relacji wegan na facebookowych grupach, nie jest to odosobniony przypadek. Metylkobalamina ma lepszą przyswajalność, to wiadomo już od jakiegoś czasu.

D.M. napisał/a:
Przesadna filozofia. W Polsce obowiązkowe badania okresowe dla wykładowców zwykle bywają raz w 3-4 lata. A propos, sądzę, że jeżeli podczas takich badań poprosić zbadać jeszcze i poziom B12, to nie będzie coś takiego nieuciążliwego, a znacznie wydłuży procedurę.

Ciekawe, po czym wnosisz, że przesadna? Jeśli ubezpieczalnia płaci każdemu ubezpieczonemu badania krwi i moczu raz w roku, to najprawdopodobniej znaczy, że uznano, że wychodzi to w efekcie taniej niż leczenie późno wykrytych chorób. 3-4 lata to dość, żeby rozwinąć w sobie nowotwór, dać mu porządnie przejeść organy i jeszcze umrzeć na efekt tego przejedzenia. Co więcej w ofercie ubezpieczalni są też profilaktyczne badania innego rodzaju: dwa razy w roku u dentysty, raz w roku u ginekologa, raz na więcej lat (nie pamiętam) u dermatologa itd. Swoje B12 badałam w ramach corocznego badania, na moją prośbę zostało dopisane do listy, wynik był następnego dnia roboczego.

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2016-08-08, 21:16   

arahja napisał/a:
Sądząc z relacji wegan na facebookowych grupach, nie jest to odosobniony przypadek.

A czy częsta jest taka sytuacja, kiedy badania wykazały obniżony poziom, a człowiek nie odczuwa żadnej choroby? Te poziomy to prawie takaż umowność, jak zalecane dzienne spożycie.

arahja napisał/a:
Ciekawe, po czym wnosisz, że przesadna?

Wyłącznie ze stopnia swego lenistwa i ze swoich przyzwyczajeń. To osobista sprawa człowieka, w jakim stopniu być ostrożnym, w tym co jak często badać.

arahja napisał/a:
Jeśli ubezpieczalnia płaci każdemu ubezpieczonemu badania krwi i moczu raz w roku, to najprawdopodobniej znaczy, że uznano, że wychodzi to w efekcie taniej niż leczenie późno wykrytych chorób.

Nie koniecznie to jest tak proste. Z jednej strony, nie zawsze w takich kwestiach musi być wybierana najtańsza opcja; państwo może też świadomie wydawać pieniądze w celach ulepszenia zdrowia ludzi. Z drugiej zaś strony, można snuć teorie o straszeniu ludzi złymi wynikami analiz, by zachęcać ich do różnych płatnych procedur medycznych.

filifjonka 
Veg przez duże V