Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mój prawie-weganizm
Autor Wiadomość
powsinoga 
Veg przez duże V

Wysłany: 2014-07-25, 21:46   

MMichal napisał/a:
Pierniku, pomiędzy zabiciem świni a zabiciem człowieka jest ta zasadnicza różnica, że świnia nie należy do naszego gatunku, a człowiek należy

Co Piernik doskonale wie, ale uważa za żaden argument. Jak również ja. Nie widzę racjonalnego powodu, aby bogate życie mentalne zwierzęcia X uznać za nic niewarte, a identycznie bogate życie mentalne człowieka uznać za warte bardzo wiele. Fakt, że jeden z tych bytów ma ludzkie DNA, a inny nie - nie powinien magicznie zmieniać wartości ich żyć, jeśli co do stopnia świadomości są porównywalne. Podobnie jak rasa człowieka nie powinna służyć jako kryterium przy wartościowaniu życia. Trzeba patrzeć na świadomość, bo świadomość - jej bogactwo lub brak - jest tym, co stanowi o wartości życia.

Gdybyś spotkał Marsjanina o identycznym wyposażeniu intelektualnym jak ty, tobyś go zabił bez skrupułów, bo nie należy do twojego gatunku? Czy jednak, zamiast biurokratycznie kreślić granicę na linii DNA, zastosowałbyś bardziej uniwersalne kryterium i uznał, że skoro on czuje i myśli jak ty, to jego życie coś znaczy?

Bicie konia nad przynależnością gatunkową nie ma sensu, zwłaszcza że pojęcie gatunku jest płynne i mętnawe. Gdybyś cofnął się ileś tysięcy pokoleń wstecz, napotkałbyś na swojego przodka o nieco małpiej fizjonomii. Byłby to jeszcze człowiek czy już nie? Odpowiedź brzmi: nie wiadomo. Bo ramy gatunku są arbitralnie nakreślone, aby zaspokoić ludzką potrzebę klasyfikacji. Możesz definiować gatunek tak albo siak i w zależności od definicji zawartość zbioru ludzi będzie się zmieniała. Kiepska to etyka, która prawo do życia przyznaje w oparciu o przynależność do zbioru narysowanego ołówkiem.

Najpopularniejsza definicja gatunku zakłada zdolność krzyżowania się osobników. Tutaj przeczytasz, do jakich paradoksów prowadzi przyznawanie prawa do życia w oparciu o ten wymóg.
Ostatnio zmieniony przez powsinoga 2014-07-25, 22:26, w całości zmieniany 6 razy  

MMichal 
Pilny Veg
prawie-weganin

Wysłany: 2014-07-26, 02:40   

Powsinoga, widzę, że Twój system przekonań jest konsekwentny - uznanie dla Ciebie. Z tym że... mój też jest konsekwentny. Myślałem, że uda mi się uargumentować bez napisania tego, co zaraz napiszę, ale widzę, że nie. Otóż... prawdę pisząc -choć wiem na co się narażam przyznając się do tego- zabicie człowieka nie wydaje mi się czymś bezgranicznie strasznym. Przyznaję się - gdyby nie konsekwencje prawne sam chętnie zlikwidowałbym paru parszywców. Chociaż nie wiem, czy dobrze, że to napisałem...

Poza tym zgadzam się, że inny gatunek nie oznacza, że możemy nie przejmować się losami tych istot.

Pierniku, odpowiedziałbym Ci, też konsekwentnie, ale nie uczynię tego, ponieważ głoszenie pewnych poglądów jest niezgodne z polskim prawem.

powsinoga 
Veg przez duże V

Wysłany: 2014-07-26, 04:43   

Okay.

Zadam jedno offtopiczne pytanie (które mi chodzi po głowie od początku rozmowy) - masz zdiagnozowane jakieś zaburzenie ze spektrum autystycznego? Na przykład zespół Aspergera.

To nie ma być obraźliwe. Po prostu twój urzędniczy styl pisania, jak również 'moralność kalkulatora', przypominają mi osoby z tym syndromem, które miałem przyjemność poznać.

A jak nie autyzm, to może coś innego?
Ostatnio zmieniony przez powsinoga 2014-07-26, 04:44, w całości zmieniany 1 raz  

MMichal 
Pilny Veg
prawie-weganin

Wysłany: 2014-07-26, 05:18   

Powsinoga, nic mi o tym nie wiadomo. Swoją drogą inaczej dyskutuję na forum, gdzie staram się ściśle trzymać reguł merytorycznej dyskusji i być całkowicie poprawnym logicznie, a inaczej rozmawiam z ludźmi, których znam i z którymi łączą mnie silniejsze więzy emocjonalne.

seb 
Veg przez duże V

Wysłany: 2014-07-26, 12:02   Re: Mój prawie-weganizm

MMichal napisał/a:
Witajcie!

Fajnie, że jest to forum, zawsze jakaś grupa wsparcia :)

Witaj, jesli sam gotujesz - zawsze przed syndromem kurczowo trzymanego się "niedzielnego rosołku i kotleta." przejrzyj www.vegespot.pl

Wpadniesz wówczas na zamienniki, równie dobrze wygladajace i będące w zgodzie z przekonaniami, które wlasnie nabywasz. Ścieżka moim zdaniem dobra, a typowe V przekonanie wejdzie w Ciebie niebawem i zostaniesz niestety w sekcie :) )

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2014-07-26, 21:19   

Nie będę pisał wszystkich myśli, które chciałem wyrazić w procesie czytania tej dyskusji. Napiszę tylko dwa zestawy zaleceń dla autora wątku:

I. Ponieważ, jak rozumiem, rzadko zjadasz coś niewegańskiego, to z punktu widzenia zdrowotnego Twoja dieta jest bardzo podobna do wegańskiej. Dlatego musisz zadbać o te same składniki odżywcze, co weganie. Główne z nich to: witamina B12, wapń, witamina D, lizyna. A żeby być jeszcze zdrowszy, można poświęcić uwagę też kwestiom dotyczących takich składników: kwasy omega-3, żelazo, jod, witamina A.

Bądź uważny do działu "Dieta i zdrowie" oraz szukaj w wiarygodnych źródłach informacji o zaleceniach żywieniowych dla wegan.

II. Chyba zainteresują Cię następujące tematy:
http://www.forumveg.pl/vi...?t=7759&start=0
http://www.forumveg.pl/vi...?t=8959&start=0
http://www.forumveg.pl/vi...?t=8700&start=0 (zwłaszcza na początku)
http://www.forumveg.pl/vi...t=5523&start=15 (a tu natomiast na końcu - moje dwa klasyczne posty) :)

MMichal 
Pilny Veg
prawie-weganin

Wysłany: 2014-07-27, 21:05   

Ok, dzięki, zainteresuję się tematem. Dotychczas nie suplementowałem praktycznie, tylko zwracałem uwagę na odpowiednią ilość białka. No i poczytam wątki.

Odpowiedz do tematu