Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mleko od szczesliwej krowy...
Autor Wiadomość
vendea 
Natchniony Veg
chtoniczka

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2014-09-22, 22:24   

A wracając do tematu mleka. Ja go nie piję z dwóch względów, etycznego i zdrowotnego. Nawet w przypadku mleka od "szczęśliwej" krowy, wizja w której dorosły ssak jednego gatunku miałby pić mleko przeznaczone dla młodego zupełnie innego gatunku jest dla mnie skrajnie abstrakcyjna i nienaturalna.

Ziemia jest matką wszystkich ludzi i wszyscy ludzie powinni mieć te same do niej prawa.

Poliannaaa 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2014-09-22, 22:34   

vendea napisał/a:
A wracając do tematu mleka. Ja go nie piję z dwóch względów, etycznego i zdrowotnego. Nawet w przypadku mleka od "szczęśliwej" krowy, wizja w której dorosły ssak jednego gatunku miałby pić mleko przeznaczone dla młodego zupełnie innego gatunku jest dla mnie skrajnie abstrakcyjna i nienaturalna.

Zwłaszcza, ze sa smaczniejsze zamienniki :D przynajmniej mnie bardziej smakuje mleko kokosowe i migdałowe.

serowarpodlaski
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-14, 13:27   

to nie tylko kwestia zapładniania i odstawiania cielaka, większym problemem jest to że obecnie krowy to roboty, które jedząc roślinność jak krowy z przed klikudziesięciu lat umarłyby z głodu, muszą być faszerowane proteinami, specjalną karmą bo są wyżyłowane do granic możliwości dając mleko ponad zdroworozsądkowe ilości

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Pomogła: 70 razy
Wysłany: 2014-11-14, 14:57   

i dlatego weganie nie jedzą sera.

martad928
Mały Veg

Wysłany: 2014-11-18, 14:38   

Cześć.
Nie znalazłam tematu na temat mleka (możliwe, że słabo szukałam ale podejrzewam, że nie znalazłabym odpowiedzi na moje konkretne pytanie).
Chciałam zapytać czy ktoś z Was wie jak powstaje mleko bez laktozy lub mleko bio(np takie z lidla) i czy jest ono również odzwierzęce ? Może to głupie pytanie ale kto pyta nie błądzi :)

Dziękuję z góry za informacje :)

petlik 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2014-11-18, 16:05   

martad928 napisał/a:
Cześć.
Nie znalazłam tematu na temat mleka (możliwe, że słabo szukałam ale podejrzewam, że nie znalazłabym odpowiedzi na moje konkretne pytanie).
Chciałam zapytać czy ktoś z Was wie jak powstaje mleko bez laktozy lub mleko bio(np takie z lidla) i czy jest ono również odzwierzęce ? Może to głupie pytanie ale kto pyta nie błądzi :)

Dziękuję z góry za informacje :)

Mleko z certyfikatem Bio czy Eko oznacza tylko tyle, że pochodzi ono z produkcji gdzie zasadniczo krowy traktuje się względnie lepiej niż te w hodowlach tradycyjnych i nie faszeruje antybiotykami ani niczym co miało by istotny wpływ na pogorszenie jakości mleka. Co do mleka bez laktozy zdaje się, że uzyskiwane jest poprzez dodanie do mleka specjalnego enzymu (uzyskanego za sprawą inżynierii genetycznej) który rozkłada laktozę do monocukru / cukru prostego. Oczywiście jedno jak i drugie mleko jest pochodzenia odzwierzęcego. Świetną alternatywą dla obu przytoczonych są tak zwane "mleka" roślinne, które co coraz bardziej powszechne na polskim rynku. Najtańszą ofertą póki co może poszczycić się jedna z polskich sieciówek - Biedronka.

martad928
Mały Veg

Wysłany: 2014-11-18, 21:06   

Dziękuje najmocniej za odpowiedź, bardzo mi pomogła. A co do mleka biedronkowego to z tego co wiem jest tylko sojowe i to tak słodkie, że aż mdli, w lidlu kiedyś dostałam mleko ryżowe w fajnej cenie ale więcej go już nie widziałam.
No trudno będę próbowała dalej :)

petlik 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2014-11-18, 21:36   

Mleko naturalne biedronkowe jest ok jeśli chodzi o słodkość. Co do smakowych (wanilia / czekolada) opcji - podpisuję się pod komentarzem, że są zdecydowanie za słodkie (i zakładam, że właśnie takowego próbowałaś). Mleka ryżowe, owsiane czy orkiszowe miażdżą ale ciężko o przystępną cenę. TU chyba trafisz na najlepsze ceny różnorakich "mlek" ;)

martad928
Mały Veg

Wysłany: 2014-11-18, 21:41   

A widzisz to pewnie ja piłam to waniliowe, poszukam naturalnego następnym razem.
Właśnie z tego co pamiętam to ryżowe w lidlu kosztowało coś koło 4 zł dlatego tak mnie zszokowało, żałuje, że nie wzięłam całego kartonu :)
w każdym razie dziękuje :)

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Pomogła: 70 razy
Wysłany: 2014-11-19, 08:31   

musisz zaglądać do rossmanna, mają dość często napoje roślinne w promocjach [ryżowe, owsiane, sojowe]- polecam, ryżowe zwłaszcza jest pyszotka :)

Odpowiedz do tematu