Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
UE i olej palmowy
Autor Wiadomość
taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad BoyPomógł: 34 razy
Wiek: 37
Posty: 6749
Skąd: Smog Wawelski
Wysłany: 2017-04-20, 11:42   UE i olej palmowy

W Unii Europejskiej widać ostatnio wolę walki z niezrównoważoną produkcją oleju palmowego na świecie. Zagraża to interesom największych jego producentów – Malezji i Indonezji. Czy uda im się zablokować inicjatywę UE?

Na początku kwietnia w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym m.in. stopniowego (do 2020 r.) wycofywania z użycia olejów roślinnych powodujących wylesianie, w tym oleju palmowego stosowanego do produkcji biopaliw.

Jednolity system certyfikacji ułatwiałby wybór konsumentom

W sprawozdaniu jest mowa o opracowaniu kryteriów zrównoważonego rozwoju dla produktów zawierających olej palmowy wprowadzanych na rynek UE. Ponadto chodzi o ustanowienie metod, które umożliwią łatwiejsze identyfikowanie oleju palmowego przywożonego do UE i o wprowadzenie zróżnicowanych stawek celnych, aby lepiej odzwierciedlić realne koszty związane ze szkodami środowiskowymi. Zwieńczeniem tych działań miałoby być opracowanie jednolitego systemu certyfikacji, który ułatwiłby konsumentom identyfikację oleju palmowego produkowanego w sposób zrównoważony.

Decyzja KE może wyeliminować wielu producentów

Głosowanie, w którym aż 640 europarlamentarzystów było za ww. rozwiązaniami, to silny sygnał dla Komisji Europejskiej, że nadszedł czas, aby przyjrzeć się z bliska całemu łańcuchowi dostaw oleju palmowego. W rezultacie będzie to oznaczało rozstanie się z tymi producentami, którzy wytwarzają olej palmowy w sposób niezrównoważony, w tym powodujący nadmierne wylesianie.

Zaniepokojone takimi ruchami wewnątrz Unii Europejskiej są Malezja i Indonezja – najwięksi producenci oleju palmowego na świecie. Unia, która 46 proc. oleju palmowego używa do produkcji biodiesla, to ich drugi najważniejszy odbiorca.

Przedstawiciele tych dwóch krajów przygotowują na maj br. wspólną misję – zamierzają zrobić wszystko co w ich mocy, aby przekonać kraje europejskie do niewprowadzania decyzji skutkującej wycofaniem oleju palmowego z produkcji biodiesla. Ich zdaniem takie radykalne kroki postawią pod znakiem zapytania byt wielu drobnych producentów; zaprzeczają oni też oskarżeniom dotyczącym niezrównoważonego sposobu produkcji oleju palmowego.

Zagrożenie dla środowiska i praw człowieka

Indonezja np. była krytykowana przez organizacje ekologiczne za swoją politykę leśną oraz za to, że nie przeciwdziała masowemu wypalaniu lasów jako formie oczyszczania terenu pod uprawy palmy olejowej.

Generalnie z powodu systematycznego zwiększania upraw olejowca zagrożone są bezcenne tropikalne ekosystemy, w tym wiele gatunków zwierząt, takich jak nosorożce, tygrysy i orangutany. Masowa wycinka lasów deszczowych skutkuje wysychaniem rzek, torfowisk i wód podziemnych, erozją gleb, a także wyniszczaniem naturalnych siedlisk, nie mówiąc już o wpływie na klimat. Posłowie europarlamentu głosujący za sprawozdaniem zwrócili również uwagę, że produkcja oleju palmowego na świecie w większości przypadków narusza podstawowe prawa człowieka, a często także wykorzystuje pracę dzieci. Wiąże się też z konfliktami pomiędzy lokalnymi, rdzennymi mieszkańcami a posiadaczami koncesji na olej palmowy.

Olej palmowy jest wykorzystywany nie tylko do produkcji biopaliw – to powszechny składnik wielu produktów żywnościowych, kosmetyków i detergentów, a zapotrzebowanie nań stale rośnie – np. od 2010 r. wzrosło dwukrotnie. Źródłem jego popularności jest fakt, że jest tani, a jego uprawa kilka razy bardziej wydajna niż w przypadku innych olejów.

Ewa Szekalska

https://www.teraz-srodowi...html#xtor=EPR-1
_________________
Jadasz rosół z kur wielu?
 
 
 
D.M. 
Veg Do Potęgi
weg liberalnyPomógł: 14 razy
Wiek: 46
Posty: 3675
Skąd: Kielce
Wysłany: 2018-05-24, 22:15   

Na Ukrainie planuje się całkowity zakaz stosowania oleju palmowego. Już parlament przegłosował to w pierwszym czytaniu. Ciekawie, że tam, gdzie o tym czytałem, były informacje o szkodliwości tego oleju dla zdrowia, a o ekologii nie wspominano.
 
 
Surri 
Żona Admina
Pizdata


Pomogła: 77 razy
Wiek: 33
Posty: 11238
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-06-18, 11:09   Unia chce zrezygnować z oleju palmowego

Unia rezygnuje z oleju palmowego, Indonezja i Malezja protestują
Olej palmowy uzależnia
Unia chce zrezygnować z oleju palmowego, dla producentów to nieszczęście.


Unia nie umie się rozstać z olejem palmowym. Co prawda za jego szybkim wycofaniem, już do 2021 r., opowiedział się właśnie Parlament Europejski, ale ostateczna decyzja zostanie wynegocjowana przy udziale przywódców państw. Oni, czując naciski swojego przemysłu, woleliby, aby olej palmowy został z nami na dłużej. Ten najtańszy tłuszcz roślinny służy m.in. do produkcji żywności i kosmetyków, jest też ważnym składnikiem biopaliw. Na początku XXI w. Europie wydawało się, że biopaliwa pozyskiwane z roślin uprawnych będą przyjaznym środowisku sposobem na częściowe uniezależnienie się od ropy naftowej. Po latach wyraźniej widać niekorzystne skutki promowania oleju palmowego, np. biodiesel z niego emituje 80 proc. więcej dwutlenku węgla niż ten z nafty.

Europejskie subsydia przyczyniły się także do wzrostu opłacalności uprawy palm olejowych. Ich gaje zakładane są w miejsce wycinanych lasów deszczowych w Azji Południowo-Wschodniej, przede wszystkim w Malezji i Indonezji. Skalę zmian ilustrują najnowsze doniesienia o niespodziewanie szybko postępującej zagładzie orangutanów, z którymi dzielimy 97 proc. DNA. W latach 1999–2015 na Borneo wyginęło, m.in. w wyniku utraty siedlisk, 100 tys. orangutanów – aż połowa populacji.

Unijne wysiłki oprotestowywane są przez rządy Indonezji i Malezji. Tamtejsi rolnicy wychodzą na ulice, malezyjski premier nie jest pewny reelekcji. Padają argumenty o wprowadzaniu apartheidu w rolnictwie, łamaniu reguł Światowej Organizacji Handlu, kierowaniu się współczuciem dla przyrody, o ignorowaniu potrzeb drobnych, zazwyczaj biednych rolników. W Indonezji w branży pracuje 6 mln ludzi, w 30-milionowej Malezji związanych jest z nią ok. 10 proc. mieszkańców.
Stąd
_________________
Śpieszmy się kochać mężczyzn oni tak szybko tyją!

Połykaj z Surri
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group