Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"MITY BIAŁKA "
Autor Wiadomość
krzysztof
Veg Do Potęgi


Pomógł: 54 razy
Posty: 2907
Wysłany: 2009-04-17, 09:53   "MITY BIAŁKA "

WITAM :sloneczko: !!!

Główna przyczyną zaniepokojenia jest BŁĘDNA INFORMACJA , ŻE BIAŁKO POCHODZENIA ROŚLINNEGO jest pozbawione pewnych aminokwasów , przez co jest "niekompletne" czyli nie gwarantuje pełnego odżywienia.Dotychczas zalecane wegetarianom rozwiązanie polegało na łączeniu różnorodnych postaci białka roślinnego , np.: zbóż i roślin strączkowych - aby uzyskać wzorzec niezbędnych aminokwasów.(1)

Takie koncepcje zestawiania zestawiania różnorodnych białek oraz normy"kompletności" OPIERAJĄ SIĘ ( UWAGA !!! ) NA EKSPERYMENTACH PRZEPROWADZANYCH NA SZCZURACH i TO W DODATKU Z POCZĄTKU MINIONEGO WIEKU.

Odkryto wówczas ,ze szczury wspaniale rozwijały się na diecie białkowej , w której wzorce aminokwasów przypominały wzorce znajdowane w produktach pochodzenia zwierzęcego ( m.in w serze czy jajkach ). PRZYJĘTO WTEDY ZAŁOŻENIE ( li tylko założenie !!! ) ,że TE SAME WZORCE BĘDĄ ODPOWIEDNIE DLA ZASPOKAJANIA POTRZEB LUDZI I W TEN SPOSÓB STANDARDOWY PROFIL AMINOKWASÓW ( dla ludzi !!! ) oparto na zestawie IDEALNYM DLA SZCZURÓW.

Przez wiele lat na podstawie tego właśnie profilu oceniano JAKOŚĆ WSZELKICH BIAŁEK ROŚLINNYCH.( Jednakże ostatnio Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła normę spożycia białek - "PDCAAS" - , która określa zapotrzebowanie na białko u ludzi. Norma ta uprawomocnia roślinne źródła białka, chociaż sugeruje ,ze w przypadku ich stosowania lepszy jest profil o większej zawartości aminokwasów - co nie specjalnie przyczynia się do uspokojenia ZAMĘTU , jaki panuje wokół kwestii białka( z tym "sugerowaniem " to oczywiście temat szerszy nie za bardzo nadający się na komentowanie w tym miejscu ) .(3)

Zaznajomienie się danami naukowymi ZMNIEJSZY POCZUCIE ZAGROŻENIA I NIEPEWNOŚCI , jakie często towarzyszy OBSESJI na punkcie białka.

Często można spotkać się z opinią ,że w danym pokarmie brakuje niezbędnych aminokwasów lub jest ich za mało.W rzeczywistości każde nierafinowane pożywienie pochodzące z królestwa roślin czy zwierząt zawiera nie tylko 8 niezbędnych aminokwasów , lecz także nawet 20 wszystkich powszechnie znanych aminokwasów , dlatego stwierdzenie ,że pokarmom czegoś brakuje , jest z gruntu NIETRAFNE.
" NISKI " POZIOM AMINOKWASÓW ZAWSZE OZNACZA POZIOM NIŻSZY W PORÓWNANIU DO NORMY " KOMPLETNYCH" BIAŁEK W DIECIE OPARTEJ NA PRODUKTACH ZWIERZĘCYCH , IDEALNYCH DLA SZCZURÓW !!!!

Dodatkowo wszelcy "spece" od żywienia zapominają o FAKCIE ,iż wykryto bowiem , ze zasoby zgromadzonych w ciele aminokwasów służą do uzupełniania aminokwasów zawartych w świeżo przyjętym pokarmie. (2) - ( często przeciwnicy wege. podnoszą sztandarowy argument niedoboru aminokwasów : metionina - cystyna - tzw .aminokwasów ograniczających - W OGÓLE NIE WSPOMINAJĄC , IZ ICH POZIOM JEST OCENIANY NA WIELKIM ZAPOTRZEBOWANIU SZCZURÓW NA metioninę - cystynę , ZWIĄZANEGO Z UTRZYMYWANIEM POROSTEM SIERŚCI NA CAŁYM CIELE , który w porównaniu z normami wyznaczonymi dla organizmu człowieka JEST NADMIAROWY ).

1.Jedną z pierwszych książek podkreślających znaczenie „pełnych” białek dla wegetarian była Diet
for a Small Planet (Dieta dla małej planety) autorstwa Frances Moore Lappé. Jednak od czasu jej pierwszego wydania w 1972, autorka zmieniła opinię na ten temat: „Jak pisałam w moich pierwszych publikacjach, prawdą jest, że możemy uzyskać większą ilość białka, łącząc zboża z roślinami strączkowymi, na przykład jedząc ryż soczewicą... Przez lata doszłam jednak do wniosku, że jeśli stosujemy zrównoważoną dietę (a nie „śmieciowe” jedzenie i jedynie pewne podstawowe produkty roślinne), nie występuje żadne niebezpieczeństwo dostarczania zbyt małej ilości białka. Wykazałam, że nawet jeśli nie zwraca się uwagi na komplementarność [pokarmów pod względem maksymalnej zawartości białka] i nie stosuje się w diecie pokarmów pochodzenia zwierzęcego – mięsa, ryb, jajek, nabiału itd. – to i tak można uzyskać wszelkie niezbędne białka dzięki zdrowej diecie opartej na zbożach i warzywach” – „East West Journal”, luty 1982.

2.Guyton A.C., Textbook of Medical Physiology. Philadelphia, PA: W.B. Saunders Co., 1986, s. 831
http://www.scribd.com/doc...gy-11th-Edition

3. więcej , dokładniej i bardzo szczegółowo tutaj str.169 i i dalej National Academy Press - Białka i aminokwasy, 1999 , obecnie w WHO dalej trwają "przepychanki" dotyczące białka roślinnego
http://books.nap.edu/open...d=9620&page=169
http://translate.google.p...cial%26hs%3DqXM

OBECNIE JUŻ WIADOMO ,ŻE ABY JAKIKOLWIEK BADANIA BYŁY ADEKWATNE DLA LUDZI NALEŻY PRZEPROWADZIĆ OWE NA KOMÓRKACH LUDZKICH - ( tzw.: HUMAN TYPE , MODEL - ludzki model - typowy dla ludzi ).


POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:
 
 
taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad BoyPomógł: 34 razy
Wiek: 39
Posty: 6771
Skąd: Smog Wawelski
Wysłany: 2009-06-26, 21:48   

Aminokwasy a wegetarianizm
_________________
Jadasz rosół z kur wielu?
Ostatnio zmieniony przez taffit 2011-01-08, 20:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Surri 
Żona Admina
Pizdata


Pomogła: 79 razy
Wiek: 35
Posty: 11340
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-04-29, 07:35   

taffit, sznurek Ci nie działa ;)
_________________
Śpieszmy się kochać mężczyzn oni tak szybko tyją!

Połykaj z Surri
 
 
 
krzysztof
Veg Do Potęgi


Pomógł: 54 razy
Posty: 2907
Wysłany: 2015-05-11, 12:15   

:sloneczko:


To był art. Magdy - jest dostępny m.in. tutaj :
Aminokwasy w żywieniu wegetariańskim
http://zb.eco.pl/publicat...ianskim-p1532l1

pzdr.
 
 
Surri 
Żona Admina
Pizdata


Pomogła: 79 razy
Wiek: 35
Posty: 11340
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-05-11, 13:04   

Dzięki Krzysztof!
_________________
Śpieszmy się kochać mężczyzn oni tak szybko tyją!

Połykaj z Surri
 
 
 
werty
Łamacz Klawiatur


Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Posty: 397
Wysłany: 2015-06-26, 19:44   

młody miał niezłe pogawędki w szkole jakaś kobieta lekarka chyba z pitoliła w ramach biologi jak to trudno jest u weg. z białkiem
głuptaki w białych fartuchach
nie dał się ale kobita od bioloogii krzywo patrzyła że lekarkce sie nie dał przy wszytkich no ale stopinie juz dawano były rozdane :lol:
 
 
krzysztof
Veg Do Potęgi


Pomógł: 54 razy
Posty: 2907
Wysłany: 2015-09-25, 13:04   

:sloneczko:

Wydrukuj całość synowi niech da nauczycielce i innym zainteresowanym w temacie .
Nie trzeba nawet łączyć poszczególnych produktów w jednym posiłku ( mieszać rożnych białek ) aby uzyskać dodatni bilans azotowy. Mówimy oczywiście o zdrowych ludziach - ale o tym widziano już dziesiątki lat temu.
szeroko w : Medycyna Praktyczna :Białko w diecie wegan i wegetarian
http://dieta.mp.pl/lista/show.html?id=102120
Cytat:
...Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków komplementarne białka nie muszą być spożywane w trakcie jednego posiłku, a różne rodzaje aminokwasów, dostarczone z pożywieniem w ciągu całego dnia zapewniają odpowiedni bilans azotowy u ludzi zdrowych. Celowe łączenie różnych produktów zawierających komplementarne białka nie jest konieczne...


Inna kwestia to nie ładnie wsadzać wszystkich lekarzy do jednego wora - cześć się dokształca z zakresu żywienia i dietetyki ale akurat to fakt ,że większość nie ma o nich zielonego pojęcia, obecnie często można spotkać np.: reumatologów nie widzących związku miedzy żywieniem a dzienną w jakiej się specjalizują itd.itp. a co tu dopiero mówić o żywieniu wegan itp.
Jednak jest mały ale widoczny postęp.

pzdr.
 
 
werty
Łamacz Klawiatur


Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Posty: 397
Wysłany: 2015-09-28, 17:31   

no wacek rychło w czas trza bylo od razu tak walić a nie po kwartale pomyslał ze kanibale tjebja dopadli

[ciach]jabber, jabber nie na temat. [/ciach]
Ostatnio zmieniony przez Hate 2015-09-30, 06:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
werty
Łamacz Klawiatur


Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Posty: 397
Wysłany: 2015-12-27, 22:16   

tak se łażę po forum i pripomnialo mi się,ze mieli znowu poddankę na tematy żywienia
synuś prigotowł mały odczyt paniusie pokiwały główkami,podał lit. ale jedna z kobitek co tam mruczała,że to to i tamto,że lepszejsze jest wszytkozażeranie i takie tam znane pirdzieluchy
grabie opadają i nie tylko....... :chyt:
 
 
krzysztof
Veg Do Potęgi


Pomógł: 54 razy
Posty: 2907
Wysłany: 2015-12-28, 07:35   

:sloneczko:

Możesz wydrukować i dać synowi niech przekaże zainteresowanym :
ROZDZIAŁ 7. Gdy znajomi pytają: skąd bierzesz białko w diecie roślinnej? z "Zdrowie bez recepty, czyli skrobia, która leczy",John McDougall, Mary McDougall
http://forum.empatia.pl/v...?p=13720#p13720
Takie zachowania to norma a inna kwestia to,że nie można mieć wysokich wymagań od przeciętnych nauczycieli czy lekarzy itd., nie mających zapędów do aktualizacji wiedzy i ciągłego dokształcania się.

pzdr.
 
 
Miła Gosia 
Veg Do Potęgi
eko pedałPomogła: 28 razy
Posty: 2362
Skąd: Lubuska Ziemia
Wysłany: 2015-12-28, 11:38   

Farmaceuci mają obowiązek ciągłego dokształcania się, a i tak pytają mnie, czy jem ryby :P albo więc szkolenia prowadzone są przez jakichś patałachów, albo ludzie mają je w dupie. Nie wiem, jak z lekarzami. Tak że fakt, lepiej żeby sami łaknęli wiedzy, tylko komu się chce :<
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group